Krach amerických bank rozjel paniku na světových trzích. S problémy se potýkají další menší i střední finanční instituce a následně dopadají na sektor start-upů nebo odvětví kryptoměn. Akcie klesly i na pražské burze, kde jsou obchodovány také cenné papíry některých bank působících na českém trhu. Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler pro CNN Prima NEWS uvedl, že není důvod k obavám. Tuzemské banky totiž dle něj velmi dobře ustály i světovou finanční krizi během let 2008 a 2009. Ekonom Lukáš Kovanda vedle toho poradil, jak bezpečně rozložit vklady v Česku.
Krachy bank Silicon Valley Bank a Signature Bank rozjely pokles akcií ve Spojených státech a v Evropě. Celý finanční sektor oslaboval a jinak tomu nebylo ani na pražském parketu. Za pondělí nejvíce oslabily cenné papíry Erste Bank (-4,55 %), Komerční banky (-3,9 %) a Moneta Money Bank (-1,07 %). Ztrátu zaznamenala i rakouská pojišťovna VIG (-2,46 %), mateřská skupina Kooperativa pojišťovny.
Klienti bank na tuzemském trhu by ale zatím mohli být bez obav. Krachující instituce se totiž věnovaly rizikovým segmentům, jako jsou kryptoměny nebo start-upy. V nejbližší době proto nehrozí, že by došlo k pádu u některého velkého hráče na českém poli. „Tuzemský bankovní sektor patří mezi odolné a dobře kapitálově vybavené. Není důvod k obavám,“ řekl pro CNN Prima NEWS Seidler.
ČTĚTE VÍCE: Největší bankovní krach v USA od finanční krize: Končí Silicon Valley Bank
Podle něj se stabilita bankovního sektoru ukázala už v době světové hospodářské krize před více než deseti lety. „Zátěžové testy, které provádí Česká národní banka, potvrzují, že jeho odolnost je vysoká. Banky mají vysoké kapitálové vybavení a také se zaměřují na tradiční bankovní model poskytování úvěrů a přijímání vkladů. Nejde o rizikové transakce nebo investice do rizikových instrumentů,“ dodal hlavní ekonom ČBA.
Akcie prošly krvavou lázní. Svět se bojí bankovní paniky, varuje ekonom
Akcie na Wall Street ve čtvrtek prudce oslabily. Největší ztráty zaznamenal bankovní sektor v čele se Silicon Valley Bank nebo JP Morgan Chase. Klesající akcie měly dopad i na evropské tituly, a to včetně těch z pražské burzy. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda varuje, že svět se může obávat bankovní paniky, která povede k masovým výběrům peněz.
Také hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda se domnívá, že strach by neměli mít klienti bank, ale jejich akcionáři. „Ti možná přijdou o část svých investic, které v bankách mají. Krize se ale hmatatelně nepřelévá do Evropy. Poklesy akcií se dají přičíst pouze psychologické vlně. Evropské banky jsou v lepší situaci než americké. To je další důvod, proč není čas se obávat,“ řekl pro CNN Prima NEWS Kovanda.
Přes den velmi výrazně ztrácely akcie například švýcarské Credit Suisse, která však hlásila problémy už v minulém roce. Banka totiž zaznamenala čistou ztrátu téměř 175 miliard korun. Znatelný pokles zaznamenala na evropském trhu i Commerzbank.
„To ale není případ českých bank, které jsou v dobré kondici. Pokud by se do problémů dostaly jejich matky: Unicredit, KBC nebo Erste, tak situace bude závažnější. Není se ale moc čeho obávat,“ řekl dále Kovanda.
Švihlíková kritizuje snížení valorizací: Vláda neřeší příčinu, ale následek. A ještě blbě
Vláda až po prezidentských volbách zjistila, že jí valorizace důchodů dělá problémy, kritizovala ekonomka Ilona Švihlíková. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodala, že koalice neřeší příčinu, ale následek, a ještě k tomu „blbě“. Podle člena Národní rozpočtové rady Petra Musila ale vládní zástupci nemají příliš na výběr, jak se bránit rozvratu veřejných financí.
Klientům a střadatelům dává navíc radu, jak o své peníze nepřijít. Podle něj je dobré mít v bance takové množství úspor, aby se na ně vztahovalo zákonné pojištění vkladu. „To znamená mít při současném kurzu eura v jedné bance maximálně 2,3 milionu korun. Jakmile má člověk více, tak se doporučuje směřovat peníze do jiných ústavů,“ dodal Kovanda.
S tím, že krach amerických bank český trh bezprostředně neovlivní, souhlasí také ekonom Petr Bartoň. „Nevidím důvod, proč by to mělo zásadním způsobem ovlivnit situaci v Česku, ať už v rámci bankovním sektoru, nebo start-upového,“ popsal Bartoň v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Podle něj je sice zřejmé, že situace bude nejistá, ale nepůjde o nic zásadního. „Oproti znejistění, které tady způsobil covid a energetická krize, je tohle už jen třešinka na dortu,“ zakončil ekonom.