Akcie na Wall Street ve čtvrtek prudce oslabily. Největší ztráty zaznamenal bankovní sektor v čele se Silicon Valley Bank nebo JP Morgan Chase. Klesající akcie měly dopad i na evropské tituly, a to včetně těch z pražské burzy. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda varuje, že svět se může obávat bankovní paniky, která povede k masovým výběrům peněz.
Akcie ve čtvrtek na začátku obchodování rostly. Během dne ale vyšla zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA, podle které se počet žádostí o podporu zvýšil v lednu nejvíce za posledních pět měsíců. Největší pokles zaznamenal finanční sektor, zvláště kvůli bankám. Index S&P bankovních společností klesl o 4,1 procenta, což byl nejvyšší propad od června 2020. Jediným sektorem, který posílil, byly energetické společnosti. Akcie průmyslového konglomerátu General Electric vzrostly v návaznosti na firmou potvrzený výhled na letošní rok.
J&T Banka ve čtvrtečním shrnutí uvedla, že se jednalo o krvavou lázeň. „Prodejní tlak byl k vidění především ve finančním sektoru poté, co po problémech kryptobanky Silvergate (−42,16 %) oznámila rekordní navýšení kapitálu pro potřebu pokrytí ztrát kalifornské Silicon Valley Bank skupina SVB Financial Group (−60,41 %), která drží v portfoliu mimo jiné americké vládní dluhopisy a cenné papíry navázané na hypotéky,“ uvádí analytici J&T.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Nezaměstnanost v Česku stagnuje, volných míst však přibývá. Ekonom popsal rizika
Ekonom Lukáš Kovanda uvedl, že se svět může obávat bankovní paniky ve Spojených státech. Silicon Valley Bank se totiž zaměřuje na obsluhu a financování startupových projektů. Banka navíc ve čtvrtek překvapivě vydala akcie za 2,25 miliardy dolarů, aby získala kapitál. „Takový krok signalizuje, že kapitálová pozice dané banky může být fatálně oslabena. Klienti banky proto houfně a v panice vybírají své prostředky. Pokud by se tak dělo plošněji, jde o takzvaný „run na banku“, který by mohl ústav položit a způsobit hlubší otřes v celé americké bankovní soustavě,“ řekl Kovanda.
Špatný stav bankovního sektoru je podle Kovandy i negativní zprávou pro dluhopisový trh. Ten je totiž v inverzi, kdy dochází k navyšování úroků u krátkodobých dluhopisů a u víceletých k poklesu. „To znamená, že investoři poměrně výrazně přesouvají peníze z dvouletých do desetiletých dluhopisů, neboť se právě v období příštích zhruba dvou let obávají závažného útlumu americké ekonomiky,“ uvedl Kovanda.
Padající akcie na Wall Street mají ale dopad i na pražskou burzu. Dolů ji táhly cenné papíry rakouské bankovní skupiny Erste, které odepsaly 1,84 procenta, Komerční banky (−1,19 %) i Monety (−0,12 %).
Wall Street se obává vyšších sazeb
Po vystoupení šéfa Fedu Jerome Powella v tomto týdnu rostou sázky na to, že by Fed mohl na svém zasedání 21. a 22. března zvýšit úrokové sazby o půl procentního bodu. Před Powellovým úterním vystoupením v Kongresu obchodníci dávali zvýšení o půl procentního bodu šanci 31 procent, nyní je to však již 80 procent.
Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají, že americká ekonomika vytvořila v únoru 205 tisíc pracovních míst, tedy méně než v lednu, kdy jich vzniklo 517 tisíc. Mzdy by však měly růst meziročně o 4,7 procenta po lednovém zvýšení o 4,4 procenta.
Také americký dolar ve čtvrtek oslabil. Reagoval na zprávu o růstu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za uplynulý týden, která posílila naději, že Fed nebude muset urychlit zvyšování úrokových sazeb.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,4 procenta na 105,26 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,4 procenta na 1,0583 USD. Dolar k jenu oslabil o 0,8 procenta na 136,13 JPY. Kurz eura vůči jenu se snížil o 0,5 procenta na 144,03 JPY.