Bývalý papež Benedikt XVI. je obviňován z pochybení ve čtyřech případech sexuálního zneužívání v době, kdy působil jako arcibiskup mnichovské a freisingské diecéze. Ve čtvrtek to při prezentaci znaleckého posudku v Mnichově řekl právník Martin Pusch. Ve všech případech Benedikt, tehdy kardinál Joseph Ratzinger, jakoukoli chybu striktně popřel.
V Mnichově byla předložena externí zpráva o případech zneužívání v katolické církvi. Podle ní je v arcidiecézi známo 497 obětí sexuálního násilí. Odborníci obviňují podle informací německé veřejnoprávní televize ZDF i bývalého papeže Benedikta XVI. Vycházejí ze zkoumání případů zneužívání dětí a mladistvých od roku 1945 do roku 2019 s cílem najít náznaky systémových příčin a odpovědnosti vedení arcidiecéze.
Podle znalců bylo 247 obětí mužského pohlaví, 182 obětí ženského pohlaví, v 68 případech je nebylo možné přiřadit, uvedl právník Pusch, který je jedním z autorů znaleckého posudku. Šedesáti procentům postižených chlapců bylo mezi 8 až 14 lety.
To potvrzuje, že oběťmi sexuálního násilí v katolické církvi byly převážně děti a mladiství mužského pohlaví. Pusch zdůraznil, že údaje se týkají pouze případů, které se staly známými. Zástupci advokátní kanceláře předpokládají, že ve skutečnosti jich je mnohem více.
Zpráva se zabývá také působením vysoce postavených kardinálů, jako byli nyní čtyřiadevadesátiletý Joseph Ratzinger, v současnosti tzv. emeritní papež Benedikt XVI., který v letech 1977–1982 působil jako mnichovský arcibiskup, a Reinhard Marx, jenž stojí v čele diecéze od roku 2008.
Advokátka lituje nepřítomnosti kardinála
Advokátka Marion Westphalová si ve čtvrtek při projednávání případu stěžovala na nepřítomnost kardinála Marxe. „Výslovně jsme ho pozvali,“ řekla ve čtvrtek. Marxovo rozhodnutí je podle ní politováníhodné.
Advokátní kancelář Westphalové již v roce 2010 vypracovala pro arcidiecézi vyšetřovací zprávu, která však tehdy nebyla zveřejněna. Advokátka uvedla, že není nutné se odchylovat od žádného ze základních prohlášení, která tehdy zazněla. V hodnocení chování Josepha Ratzingera, který byl mnichovským arcibiskupem v letech 1977–1982, však byla nutná „korekce“.
Zpráva má pojmenovat pochybení jednotlivých odpovědných osob a objasnit, jak mohlo dojít k tomu, že byly případy zneužívání utajovány. Zabývá se také lety 2010 až 2019, což je funkční období kardinála Reinharda Marxe.
První šetření, které bylo dokončeno v prosinci 2010, se týkalo období od roku 1945 do roku 2009. Podle informací z mnichovské a freisingské arcidiecéze však proti zveřejnění tehdy hovořila pravidla ochrany osobních údajů.
Od roku 1945 do roku 2009 se 159 kněží v arcidiecézi „stalo nápadnými“ kvůli sexuálním útokům na nezletilé. Právníci předpokládají, že počet nenahlášených případů je značný. Dvacet šest kněží bylo odsouzeno a u 17 dalších bylo zjištěno, že se dopustili sexuálních trestných činů. Nikdo z nich už ale nežije. Zejména duchovní byli „bezohlední při ochraně vlastního postavení“ a církev se o oběti dostatečně nestarala“, uvedli právníci
Zveřejnění studie se opakovaně odkládalo
Advokátní kancelář Westphal Spilker Wastl (WSW) již zastupovala několik diecézí. Pro diecézi Cáchy předložili mnichovští právníci v listopadu 2020 studii o zneužívání.
Vypracováním takového odborné posudku je pověřil i kolínský kardinál Rainer Maria Woelki. V krátké době však svůj souhlas s jeho zveřejněním v roce 2020 odvolal.
Nyní kancelář obdržela několik pověření od vedení mnichovské diecéze, což vyvolalo vnitřní i vnější kritiku. Termín byl několikrát odložen, naposledy na začátku listopadu 2021. Došlo k tomu až nyní a právníci zdůrazňují, že má volné ruce ke zveřejnění všech podkladů a dokumentů, které našli.
Joseph Ratzinger, pozdější papež Benedikt XVI. (2005–2013), byl v letech 1977–1982 mnichovským a freisingským arcibiskupem. Po něm následoval kardinál Friedrich Wetter, než v roce 2008 převzal úřad Reinhard Marx.
V centru pozornosti je také Peter Beer, generální vikář v letech 2010–2020, dnes profesor na Gregoriánské univerzitě v Římě a spolupracovník papežského experta na ochranu dětí Hanse Zollnera, a také dlouholetý mnichovský církevní soudce Lorenz Wolf, který je zodpovědný za několik rozsudků v církevních procesech týkajících se zneužívání.