Co víme o kauze Motol? Parazitování na zakázkách, projekty za miliardy i „praní“ v Africe

Pokračování případu korupce v Motole

Dvouleté policejní prověřování skupiny osob předcházelo obří razii ve Fakultní nemocnici v Motole. Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili sedmnáct osob v případě korupční kauzy. Mezi nimi je dlouholetý ředitel nemocnice Miloslav Ludvík, jeho provozně-technický náměstek Pavel Budinský nebo šéf České unie sportu, advokát Miroslav Jansta. Zmínění a další čelí mimo jiné obvinění z dotačního podvodu, přijetí úplatku, podplácení nebo nepřímého úplatkářství. Co vše o kauze dosud víme? Redakce CNN Prima NEWS připravila souhrn dostupných informací.

Pondělní ranní razií vyústilo zhruba dvouleté prověřování skupiny osob podezřelých z korupce týkající se veřejných zakázek Fakultní nemocnice v Motole, vyplývá z prohlášení NCOZ. Policisté do té doby shromažďovali „dostatečné množství důkazního materiálu“.

ČTĚTE TAKÉ: Další případ korupce. Státní zastupitelství podalo obžalobu kvůli zakázce DPP

Obviněno z několika trestných činů bylo nejméně sedmnáct osob, více než dvě desítky lidí měly být zadrženy – k jejich přesnému počtu se však detektivové vyjádří až po ukončení úkonů trestního řízení.

Z čeho jsou podezřelí v kauze Motol obviněni?

Podle vyjádření kriminalistů jsou dotyční obviněni z trestných činů:

  • poškození finančních zájmů Evropské unie
  • dotačního podvodu
  • přijetí úplatku
  • podplacení
  • nepřímého úplatkářství
  • legalizace výnosů z trestné činnosti (dle podílu jednotlivých osob na trestné činnosti)

„Podezřelé osoby podle zjištění detektivů měly systematicky parazitovat na veřejných zakázkách tím způsobem, že za možnost jejich realizace měly požadovat neoprávněné finanční plnění, u kterého následně zakrývaly jeho původ,“ sdělil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Dle kriminalistů trestná činnost ovlivnila mimo jiné i projekty financované či spolufinancované Evropskou unií, které měly celkovou hodnotu přes čtyři miliardy korun. NCOZ společně s Úřadem evropského veřejného žalobce (EPPO) případ označily za závažnou korupci. Úřad vyšetřuje ve členských státech trestné činy týkající se poškození finančních zájmů Evropské unie.

Výslechy zadržených od pondělka probíhají v policejní budově v Dlážděné ulici. Patrně se konaly i v noci na úterý, v budově se mělo svítit a i před ní mělo být rušno: přijížděla auta a mimo jiné policisté přinášeli pytle – zřejmě se zajištěnými předměty, uvádí ČTK.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Sládek, Babiš, Rath a řada opilců za volantem. Koho všeho vydala Sněmovna k trestnímu stíhání?

Některé obviněné měli policisté propustit na svobodu. Případné návrhy na vazbu bude soudu podávat evropská pověřená žalobkyně v Českých Budějovicích Zdeňka Pavlásková.

Obvinění v kauze Motol

O jménech prvních obviněných informoval v pondělí server Odkryto.cz. Na seznamu oficiálně sedmnácti stíhaných figuruje dlouholetý ředitel největší české nemocnice Miloslav Ludvík. Ten ve funkci setrval takřka čtvrt století – s výjimkou necelého roku, kdy byl ministrem zdravotnictví.

Ludvík byl v pondělí zadržen, v jeho domě proběhla domovní prohlídka, přičemž na místě zasahovali detektivové NCOZ a také psovod z Celní správy, který se zaměřuje na hledání peněz.

Vzhledem k závažnosti obvinění současný šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) podepsal Ludvíkovo odvolání. To zástupci ministerstva 24. února večer osobně Ludvíkovi předali, čímž se stalo účinným. Vedením motolské nemocnice prozatím resort pověřil dosavadní náměstkyni Lucii Valentovou-Bartákovou.

Dalšími obviněnými by měli být Ludvíkův provozně-technický náměstek Pavel Budinský či šéf České unie sportu, advokát Miroslav Jansta.

Vedle zadržení provedla policie 46 prohlídek po celém Česku – vedle motolské nemocnice například v advokátní kanceláři. Policie měla podle informací Seznam Zpráv také prověřovat firmy na úklidové služby, malování, lakýrnictví či topenářské práce, které s Motolem měly smlouvy.

„Modrý pavilon“ a praní špinavých peněz

Detektivové se však podle serveru Odkryto.cz zajímají zejména o zakázky nemocnice spojené se stavební společností Geosan Group, která v Motole rekonstruovala třeba takzvaný Modrý pavilon – část, v níž sídlí oddělení pro dospělé pacienty. V případě této rekonstrukce měla nemocnice získat dotaci téměř 1,5 miliardy korun.

Dotace měly jít na snížení energetické náročnosti budovy, vyměněno bylo přes 8000 oken a opravený plášť objektu z roku 1996. Zakázku nemocnice ukončila v říjnu 2024. Společnost vlastní podnikatelé Michal Korecký a Luděk Kostka – i on by měl být mezi obviněnými. Policisté zadrželi obchodního ředitele firmy Ivana Havla.

Právě v případě Havla mělo dojít k úplatkářství. „Budinský po předchozí dohodě s Ludvíkem řekl Havlovi o úplatek ve výši osmi milionů korun, z toho určených pět milionů pro Ludvíka a tři miliony určené pro sebe, s čímž Havel souhlasil,“ uvádí podle Odkryto policejní dokumenty.

ČTĚTE TAKÉ: Skandál s rozdáváním řidičáků na Prachaticku? Komisaři měli švindlovat. V akci byla i zásahovka

Šéf České unie sportu a advokát Jansta měl následně podle Odkryto dvojici nemocničních manažerů pomáhat s „vypráním“ jejich peněz. Sloužit k tomu měl prodej jejich obchodních podílů společnosti SBI Holding S.A. v africkém Beninu.

Mezi dalšími zadrženými by měl být i jednatel firmy Pragoperun František Vaněk, jehož společnost se od roku 2017 v nemocnici stará o praní prádla. Podle informací webu Novinky.cz měl po letech bezproblémového kontraktu přijít v roce 2023 Budinský za Vaňkem a chtít po něm milionový úplatek za udržení zakázky. Situaci webu vylíčil důvěrný zdroj seznámený s kauzou nemocnice.

Ovlivnění projektů spolufinancovaných EU

Vyšetřovatelé uvedli, že „závažným korupčním jednáním měla být ovlivněna mimo jiné i realizace projektů financovaných nebo spolufinancovaných z rozpočtu Evropské unie v celkové hodnotě přesahující 4 miliardy korun (160 milionů eur). Vedle zmiňovaného Modrého pavilonu se podle informací Seznam Zpráv vyšetřování týká i zakázky na výstavbu onkologického centra za 4,5 miliardy, která byla z 3,7 miliardy financovaná z evropských fondů.

Podle informací Deníku N policie zasahovala i v olomoucké firmě Gemo, která se podílí na jeho stavbě a zajímala se o ředitele Miloslava Boudu. Budova má být dokončená v březnu letošního roku, závisí na tom i proplacení dalších projektů financovaných z Národního plánu obnovy.

V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním podezřelým osobám tresty odnětí svobody až na 12 let. Celou věc dozoruje pověřený žalobce Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO).

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Česko si pohoršilo v žebříčku vnímané korupce. Na Slovensku se projevuje „efekt Fico“

Tagy: