Z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany vyšla vítězně jihokorejská společnost KHNP, ale smlouvy stále nebyly podepsány, přestože se tak mělo stát do konce března. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) má však za to, že jednání o alternativě v podobě francouzské EDF není ve hře. Jak ale exkluzivně pro CNN Prima NEWS potvrdil velvyslanec Francie Stéphane Crouzat, EDF měla na žádost české vlády svou nabídku prodloužit.
Smlouvy mezi KHNP na jihokorejské a ČEZ na české straně k Dukovanům měly být již podepsány do konce března, ale podle Vlčka to není problém. Ministr v rozhovoru pro deník Právo řekl, že termín „bude posunut o několik týdnů“. „Za mě je klíčové, že máme velmi kvalitní tendr, který jasně a srozumitelně hodnotí parametry toho primárního, o co nám jde, tedy vystavět nové jaderné bloky. A to v dané ceně, kvalitě a včas,“ sdělil Vlček Právu.
ČTĚTE TAKÉ: Z Česka levně vyvezeme, pak za draho přivezeme. Absurdní, užitek mají jinde, nechápe expert
Jednání jsou prý na konci a podle něj není možnost, že by EDF byla ještě ve hře, ačkoliv společnost vlastněná Francouzskou republikou podala odvolání k Evropské komisi s odůvodněním, že mohly být porušeny pravidla tendru. Námitky EDF řeší také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
„Co se týče EDF, kterou někteří předhazují jako lepšího partnera, vnímám i nálezy francouzských kontrolních orgánů, které jasně říkají, že v dnešní době nemá kapacity na to, aby stavěla další bloky jinde po světě, a že se má primárně věnovat kvalitní údržbě vlastních jaderných elektráren a budování nových jaderných bloků ve Francii. Ne nadarmo francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno šéfa EDF odvolal,“ dodal pro Právo šéf resortu průmyslu a obchodu s dovětkem, že nejlepším krokem nyní je „rozjet projekt“.
Na ministrova slova exkluzivně pro CNN Prima NEWS zareagoval francouzský velvyslanec v České republice Stéphane Crouzat. „Česká vláda nevybrala společnost EDF jako preferovaného uchazeče, ale její nabídka je stále na stole, protože je důvěryhodná a solidní. Česká vláda také nedávno požádala EDF, aby prodloužila platnost své nabídky vzhledem ke zpoždění při uzavírání smlouvy mezi ČEZ a korejskou společností, s čímž EDF souhlasila,“ řekl redakci Crouzat.
Ambasador doplnil, že konec dnes už bývalého šéfa EDF Luca Remonta souvisel s cenami elektřiny pro francouzské firemní zákazníky. „Nemá to nic společného s exportní strategií společnosti,“ uvedl velvyslanec. Crouzat má za to, že EDF stále ve hře o dostavbu Dukovan je. „Pokud bude EDF nakonec vybrána pro stavbu Dukovan, pak budou mít české firmy ještě více příležitostí spolupracovat s EDF na jejích projektech ve Francii. O to přece při rozvoji evropského jaderného průmyslu jde,“ dodal Crouzat pro CNN Prima NEWS.
Stanjura odhaduje podpis smluv na květen
Ministr financí Zbyněk Stanjura CNN Prima NEWS sdělil, že smlouvy mezi KHNP a ČEZ by se mohly podepsat v květnu. „Vznikla dohoda mezi Korejci a firmou Westinghouse. Oni samotní (Korejci) požádali o nějaký odklad v jednání, protože museli zapracovat dohodu do svých nabídek i směrem k Dukovanům,“ řekl redakci šéf státní kasy.
Zpoždění podle něj vzniklo i kvůli míře zapojení českých firem do projektu a ÚOHS. Ten totiž zakázal podepsání dohod do doby, než se rozhodne o námitkách neúspěšných uchazečů z tendru. Tím je právě EDF.
Jihokorejská společnost KHNP loni zvítězila v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany nad francouzskou EDF. Ještě předtím byly ze soutěže vyřazeny americká společnost Westinghouse a ruský Rosatom.
PODÍVEJTE SE: SPÁLENÁ ZEMĚ: Pomoc psychologa potřebuje drtivá většina Ukrajinců. Nejhůře jsou na tom zajatci