Na cestovním ruchu nejvíc vydělává Paříž. Která města ji ale nejspíš předstihnou?

Francouzská metropole Paříž je nejsilnějším turistickým městem světa. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro cestování a turistiku (WTTC), podle níž cestovní ruch v Paříži loni dosáhl celkové hodnoty téměř 36 miliard dolarů, tedy přes 795 miliard korun. Do deseti let má ale město klesnout až na třetí místo.

Na druhé pozici podle analýzy skončil za loňský rok Peking se sumou téměř 33 miliard dolarů a třetí pozici obsadilo americké Orlando (přes 31 miliard), které je oblíbené především u rodin navštěvujících městské zábavní parky.

Právě čínská metropole má do roku 2032 Paříž předstihnout. WTTC předpovídá, že turistický sektor Pekingu dosáhne hodnoty až 77 miliard dolarů. Francouzské hlavní město má klesnout dokonce až na třetí pozici ještě za Šanghaj.

Analýza WTTC zkoumala příspěvek turismu k HDP, k zaměstnanosti a výdaje cestovatelů. Vycházela třeba i z údajů o prodaných vstupenkách do muzeí nebo o hotelových rezervací. Sledovala také investice vlád a firem.

Paříž se v současné době připravuje na pořádání letních olympijských her v roce 2024. Proto tam  tečou velké peníze do infrastruktury nebo bezpečnosti.

Do první desítky žebříčku za rok 2022 se dostala celkem tři americká města, kromě Orlanda ještě populární centrum hazardu Las Vegas a světoznámý New York. Tři zástupce má i Čína, k Pekingu a Šanghaji k nim patří ještě Kanton. Desítku doplňuje Tokio, Mexiko City a Londýn.

WTTC předpokládá, že do roku 2032 bude jejímu žebříčku dominovat právě Čína. „Velká města jako Londýn, Paříž a New York zůstanou globálními velmocemi, ale během několika příštích let se Peking, Šanghaj a Macao posunou na žebříčku nejlepších městských destinací,“ uvedla generální ředitelka WTTC Julia Simpsonová podle americké stanice CNN.

Tagy: