Francouzská metropole Paříž je nejsilnějším turistickým městem světa. Vyplývá to ze zprávy Světové rady pro cestování a turistiku (WTTC), podle níž cestovní ruch v Paříži loni dosáhl celkové hodnoty téměř 36 miliard dolarů, tedy přes 795 miliard korun. Do deseti let má ale město klesnout až na třetí místo.
Na druhé pozici podle analýzy skončil za loňský rok Peking se sumou téměř 33 miliard dolarů a třetí pozici obsadilo americké Orlando (přes 31 miliard), které je oblíbené především u rodin navštěvujících městské zábavní parky.
Bazilika Sacré-Cur Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Eiffelova věž Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Na Martově poli pod Eiffelovo věží se na LOH 2024 bude hrát plážový volejbal. Zdroj: Profimedia.cz
Eiffelova věž v Paříži Zdroj: Profimedia.cz
Právě čínská metropole má do roku 2032 Paříž předstihnout. WTTC předpovídá, že turistický sektor Pekingu dosáhne hodnoty až 77 miliard dolarů. Francouzské hlavní město má klesnout dokonce až na třetí pozici ještě za Šanghaj.
Analýza WTTC zkoumala příspěvek turismu k HDP, k zaměstnanosti a výdaje cestovatelů. Vycházela třeba i z údajů o prodaných vstupenkách do muzeí nebo o hotelových rezervací. Sledovala také investice vlád a firem.
Marocký král se opilý potácel Paříží, na nohou ho držela ochranka. Alkohol má zakázaný
Že život panovníka nemusí být vždy plný slastí, poznali mnozí králové a císaři napříč historií. Ustláno na růžích nemají ani v dnešní době, kdy jsou vládnoucí linie mnohdy už podstatně omezeny konstitucí. Své o tom ví i marocký král Mohamed VI., který zjevně své strasti utápí v alkoholu. Panovník byl totiž ve středu v noci přistižen, jak se opilý potácel po ulicích francouzské Paříže. Doprovod mu dělala jeho ochranka.
Paříž se v současné době připravuje na pořádání letních olympijských her v roce 2024. Proto tam tečou velké peníze do infrastruktury nebo bezpečnosti.
Do první desítky žebříčku za rok 2022 se dostala celkem tři americká města, kromě Orlanda ještě populární centrum hazardu Las Vegas a světoznámý New York. Tři zástupce má i Čína, k Pekingu a Šanghaji k nim patří ještě Kanton. Desítku doplňuje Tokio, Mexiko City a Londýn.
WTTC předpokládá, že do roku 2032 bude jejímu žebříčku dominovat právě Čína. „Velká města jako Londýn, Paříž a New York zůstanou globálními velmocemi, ale během několika příštích let se Peking, Šanghaj a Macao posunou na žebříčku nejlepších městských destinací,“ uvedla generální ředitelka WTTC Julia Simpsonová podle americké stanice CNN.