ZPRÁVY PLUS - 11.8. v 09:30
Poslanec Andrej Babiš (ANO) pokračuje v cestách po českých regionech. Předvolební mítinky hnutí ANO se ale v posledních dnech nesou ve velmi bouřlivém duchu a provází je mnoho kontroverzí. Odpůrci hnutí často verbálně útočí na expremiéra i jeho podporovatele. Z řad obou stran pak dochází k fyzickým potyčkám, které vedou k zásahům policistů (někdy i neuniformovaných). Bývalý premiér Jiří Paroubek, který má s napjatou atmosférou na politických akcích bohaté zkušenosti, ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se Česko dostává do stavu „studené občanské války“.
Kontaktní kampaň Andreje Babiše v jednotlivých regionech zvedá v poslední době velké vášně. Často jsou zmiňovány fyzické konfrontace mezi jeho příznivci a odpůrci. Obzvlášť přitom lidem v paměti utkvěl týden starý incident z jihočeských Borovan. 15letý autistický chlapec se na mítinku pokusil organizátorům akce ukrást reproduktor. Následoval zásah tří policistů v civilu. Fotografie, na které tři z nich klečí na mladém výtržníkovi, se rychle objevila jak v médiích, tak na sociálních sítích.
15letého chlapce zaklekli neuniformovaní policisté. Zdroj: CNN Prima NEWS
Andrej Babiš a Karel Havlíček v Táboře Zdroj: ČTK
Andrej Babiš na výjezdu s karavanem v Horní Pěně v jižních Čechách. Zdroj: Dáša Šamanová
Andrej Babiš na výjezdu s karavanem v Horní Pěně v jižních Čechách. Zdroj: Dáša Šamanová
Karel Havlíček na výjezdu s karavanem v Horní Pěně v jižních Čechách. Zdroj: Dáša Šamanová
Odpůrci Andreje Babiše v Horní Pěně v jižních Čechách. Zdroj: Dáša Šamanová
Andrej Babiš v karavanu Zdroj: Profimedia.cz
Karel Havlíček na výjezdu s karavanem v Horní Pěně v jižních Čechách. Zdroj: Dáša Šamanová
Babišovy mítinky svou bouřlivostí a mírou agresivity přítomných odpůrců i podporovatelů v lecčem připomínají protesty proti akcím sociálních demokratů v čele s tehdejším předsedou Jiřím Paroubkem, to se psal rok 2009. ČSSD tehdy objížděla republiku u příležitosti kampaně do evropských voleb. Vzhledem k tomu, že častým prvkem protestů bylo házení vajec, si série událostí vysloužila přízviska jako „vaječná kampaň“ či „vaječná intifáda“.
Lubomír Zaorálek a Jiří Paroubek na předvolebním mítinku v roce 2009 Zdroj: ČTK
Jiří Paroubek na předvolebním mítinku v roce 2009 Zdroj: ČTK
Jiří Paroubek na předvolebním mítinku v roce 2009 Zdroj: ČTK
„Rozbilo nám to tehdy volební kampaň, nebylo to příjemné. Odpůrci ve stejném duchu chtěli pokračovat i před sněmovními volbami v roce 2010. Když začaly první ataky na našich mítincích, možná jsem udělal politickou chybu v tom, že jsem ty akce přerušil,“ vzpomínal Paroubek ve vysílání CNN Prima NEWS. Své rozhodnutí zpětně považuje za rozporuplné.
„Nechtěl jsem být ve stavu studené občanské války, do kterého se teď situace zvolna dostává. Zájmům státu to tehdy prospělo, ale zájmům ČSSD příliš ne. Když uhnete, tak prohrajete. Andrej Babiš je ve složité situaci, nebude moci uhnout,“ prohlásil bývalý politik.
Je však přesvědčen, že hnutí ANO se nyní nenachází v tak kritické situaci jako ČSSD v roce 2009. Podle Paroubka je totiž Babišovi více nakloněno veřejné mínění. „Na rozdíl od něj (Babiše) proti nám v té době byla všechna média. On má polovinu médií. Jakmile jsem řekl, že se do mě někdo netrefil a že neumí házet, tak se to hned rozvíjelo,“ zmínil Paroubek.
Hnutí ANO zatím neuvažuje o tom, že by svou kontaktní kampaň kvůli odpůrcům jakkoliv přerušovalo. Ve čtvrtek Babiš vyrazil na další setkání do Středočeského kraje. Odpoledne ho čeká Ústecký kraj.
Aby policisté i pořadatelé předešli konfliktům mezi příznivci a odpůrci, budou postupovat jinak než v minulosti. Muži zákona budou v reakci na incidenty policistů v civilu jasně označeni a bude jich na místě více, a to včetně takzvaných antikonfliktních týmů.