Jak jinak oslavit například zisk olympijské medaile či světový rekord než oslavným přípitkem. Část sportovců v Tokiu ale slavila až moc a porušila striktní protikoronavirová opatření. Podle organizátorů totiž popíjeli v olympijské vesnici „na čerstvém vzduchu“.
Tokijská policie hlásila, že několik sportovců během páteční noci slavilo a popíjelo v olympijské vesnici „na ulici“. To by v jakémkoliv jiném roce nebylo nikterak překvapivé. Letošní olympijské hry ale kvůli pandemii koronaviru provází velmi striktní opatření, aby se případně nákaza nešířila mezi sportovci či mimo komplex, ve kterém jsou během her ubytovaní.
Organizátoři nezveřejnili, o jaké olympioniky se jednalo ani z jakých byli zemí, ale už oznámili, že celou věc prošetří. „Záležitost prošetřujeme a podle výsledku přikročíme k adekvátnímu kroku,“ řekl neurčitě hlavní organizátor Toširo Muto.
Alkohol sice nemají sportovci zakázaný, ale kvůli zmíněným pravidlům mohou popíjet pouze na svých pokojích. Pokud opatření poruší, mohou přijít o svou olympijskou akreditaci, a tím pádem by pro ně hry skončily.
To se už stalo dvojici gruzínských judistů Važovi Margvelašvilimu a Lašovi Šavdatuašvilimu. Ti byli poté, co v této disciplíně vyhráli stříbrné medaile, slavit poblíž ikonické věže Tokyo Tower, tedy mimo olympijskou vesnici. Muto to označil za „jasné a závažné porušení pravidel“.
Gruzínské velvyslanectví v Tokiu se za své sportovce omluvilo, ale nebylo to nic platné. Akreditaci pro olympijské hry Margvelašvili a Šavdatuašvili svou „vycházkou“ ztratili.
Nákaza v české výpravě
Olympionici žijí v komplexu, kde platí přísná pravidla styku s okolím, tedy v tzv. bublině. Cílem organizátorů je co nejmenší šíření nákazy napříč jednotlivými výpravami, ale především ochrana obyvatel Tokia, kteří mají z olympiády velké obavy.
Hlavní město Japonska i celá země aktuálně zaznamenává nejvyšší přírůstky nakažených a spekuluje se, do jaké míry to souvisí právě s olympijskými hrami. Do Japonska kvůli nim totiž přiletěly tisíce sportovců a mnoho dalších lidí, ať už členů realizačních týmů, funkcionářů, či novinářů z celého světa.
Nákaza se už při příletu do Japonska objevila mimo jiné i v české olympijské výpravě. Tzv. pacientem nula byl v tomto případě zřejmě lékař Vlastimil Voráček, který nebyl očkovaný a který byl pozitivně testován jako první.
Koronavirus se poté potvrdil i u plážového volejbalisty Ondřeje Perušiče, jeho kolegyně Markéty Nausch Slukové, cyklisty Michala Schlegela nebo stolního tenisty Pavla Širučka. Pouze Perušič byl schopen se do her ještě zapojit.