S příchodem takzvané britské mutace koronaviru by mohlo dojít ke změně základních pravidel, která musí lidé proti šíření dodržovat. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který v současnosti radí premiérovi, tvrdí, že se pravděpodobně zkracuje čas, za který se může člověk od nemocného jedince nakazit. Dříve avizovaných patnáct minut tedy již nebude zřejmě bezpečných. Prymula to potvrdil pro CNN Prima NEWS.
„Šíření nemoci je rychlejší, takže patnáct minut již nemusí být bezpečných. Bude se to nepochybně zkracovat,“ potvrdil Prymula pro CNN Prima NEWS.
Prymula: Česku s novou mutací hrozí čtvrtá vlna. Je na nás, jak bude katastrofická
Česko se musí připravit na čtvrtou vlnu koronaviru. Tu odborníci očekávají s příchodem nové mutace nákazy. Aby ji země zvládla, je podle epidemiologa a vládního poradce Romana Prymuly třeba zůstat ještě dva až tři týdny v přísném lockdownu, tedy v pátém stupni s omezeným setkáváním. Denní přírůstek nakažených se podle něj musí dostat maximálně na 1000 denně, což je osmkrát až desetkrát méně než dnes, řekl Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Přestože je však britská mutace viru nakažlivější, neměla by se šířit na větší vzdálenost, než bylo doposud dáno. Dva metry rozestupů by proto nadále měly být bezpečné. „Nemyslím si, že by se to mělo šířit na větší vzdálenost,“ řekl Prymula pro CNN Prima NEWS.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nedávno uklidňoval, že na britskou mutaci bezpečně funguje vakcína, a to stejně jako na jiné varianty koronaviru. Zásadní nyní bude, aby se v Česku naočkovalo co největší množství osob z rizikových skupin, tedy zejména seniorů a případně lidí s chronickým onemocněním.
Prymula zároveň souhlasí s tvrzením Blatného, že britská mutace vzhledem ke své rychlosti šíření časem převládne nad nynější formou. „Dá se očekávat, že během nějakých dvou, tří měsíců bude tento virus naprosto dominantní a může to znamenat, že příští vlna bude vyžadovat skutečně dramatičtější opatření, a vidíme, že některé státy místo klasických roušek zavádějí respirátory,“ doplnil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví.
Povinné respirátory
Ministr Blatný a premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno uvedli, že by kvůli britské mutaci mohla být zavedena v některých případech povinnost nosit respirátory. Podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) by respirátory neměly být povinné, ale nejprve by mělo zaznít důrazné doporučení nosit respirátor tam, kde se potkává hodně lidí.
Respirátory místo roušek? Nemáme je pro všechny, varuje Prymula před Babišovým nápadem
S plošným nošením respirátorů jsme nepočítali. Náklad by byl až 100 milionů denně a musíme zvážit přínos, řekl CNN Prima NEWS exministr zdravotnictví a Babišův vládní poradce Roman Prymula. Reagoval tak na nápad premiéra Andrej Babiše (ANO), který uvažuje o tom, že by Češi povinně nosili respirátory v MHD nebo v obchodech. Mělo by se tím podle něj zabránit šíření nové mutace koronaviru.
Vláda ale podle něj musí zajistit dostupnost respirátorů, třeba snížením DPH, regulací ceny nebo poukazy pro nízkopříjmové občany. DPH na respirátory podléhá nejvyšší, 21procentní sazbě.
Rakousko a Německo zavádí povinné chirurgické roušky nebo respirátory třídy FFP2 v obchodech a v prostředcích hromadné dopravy kvůli obavě z nových mutací koronaviru, především z takzvané britské varianty. Podrobná pravidla, například povinnost pro děti, či určení kdo zaplatí respirátory zaměstnancům obchodů, zatím formulují. Podle Blatného je nutné harmonizovat opatření v rámci Evropské unie.
Britská mutace může být smrtelnější
První vědecké důkazy naznačují, že mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Londýně a na jihovýchodě Británie, může být smrtelnější než původní varianta, uvedl britský premiér Boris Johnson. Podle Johnsona je ale vakcína, kterou už dostala desetina dospělých Britů, účinná proti všem variantám covidu.
Zatímco při nákaze původní variantou umíralo v průměru deset lidí z tisíce, u nové mutace, která je teď v Británii většinová, je to 13 lidí. Premiér dnes však na tiskové konferenci upozornil, že se jedná teprve o předběžné výsledky studie. Takzvaná britská mutace už se objevila v padesátce zemí světa.