Česko se musí připravit na čtvrtou vlnu koronaviru. Tu odborníci očekávají s příchodem nové mutace nákazy. Aby ji země zvládla, je podle epidemiologa a vládního poradce Romana Prymuly třeba zůstat ještě dva až tři týdny v přísném lockdownu, tedy v pátém stupni s omezeným setkáváním. Denní přírůstek nakažených se podle něj musí dostat maximálně na 1000 denně, což je osmkrát až desetkrát méně než dnes, řekl Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Pane profesore, je reálné, že v souvislosti s novou mutací koronaviru přijde čtvrtá vlna nákazy, přičemž virus bude až dvakrát nakažlivější? Uvádí to datový analytik Petr Ludwig a to, že zhoršení přijde, mi potvrdil i evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Nevím, zda dvakrát. To je poměrně vysoké číslo. Tvrdí se, že mutace může být nakažlivější až o 50 až 70 procent víc než virus, který tu máme dnes. Je pravdou, že se šíří velmi rychle a je schopná během dvou až tří měsíců v podstatě nahradit původní virus. Je logické, že pak nynější opatření nemusejí být dostatečná, protože reprodukční číslo může být až o 0,5 vyšší. Pokud jsme nyní na 0,8, nová mutace by jej reálně zvýšila na 1,3.
Z toho plyne, že se opatření budou muset přitvrdit. Zda přijde čtvrtá vlna, logicky odvisí od toho, jakým způsobem je budeme realizovat. Je očekávatelné, že do doby, než se podaří zemi proočkovat, přijde zhoršení. Pokud ale se včas přijmou opatření, nemusela by to být taková katastrofa. Je na nás, jak je budeme dodržovat.
Jaká opatření?
Jde především o dobu, po jakou se budou dodržovat. Do března nebo začátku dubna nelze očekávat masivnější rozvolňování.
Měly by se podle vás začít povinně nosit respirátory? Podle pana premiéra by to před šířením nové mutace mohlo pomoci.
Tak to je v Rakousku. Pokud bychom ale všem nařídili používání respirátorů, znamenalo by to poměrně obrovské nároky na jejich nákup. Jde o obrovskou změnu přístupu a je třeba zvážit, zda poskytne odpovídající benefit.
Jak se vlastně mutace koronaviru projevuje? V čem je horší?
Zatím se nezdá, že by měla nějaký horší klinický průběh, ale opravdu se výrazně rychleji šíří populací. Jde o sekvenci různých mutací. Virus je lépe vybaven než původní varianta.
Jak dlouho bychom tedy v současném stavu měli zůstat?
Měli bychom se s dostat někam mezi 1000 a 500 nově nakažených, kdy už lze epidemii dobře kontrolovat. A logicky to znamená i výrazné snížení zátěže v nemocnicích. Jde o otázku minimálně 14 dnů, ale spíše třech týdnů, protože pokles zatím není tak výrazný.
Přijde mi, že počty hospitalizovaných se snižují jen tím, že lidé zemřou. To asi není úplně ta správná cesta.
Nemyslím, že to lze říct takto. Denně přijde do nemocnice x lidí a zároveň se někteří propouštějí. Není to jen tak, že každý, kdo je v nemocnici, musí umřít, aby se číslo snížilo. Samozřejmě, že to ale hraje svoji roli. Když denně zemře třeba 100 či 200 nemocných, počty klesnou. Nejde však pouze o lidi v nemocnicích.
Kdy to podle vás všechno skončí?
Jednotlivé měsíce se budou samozřejmě lišit co do intenzity opatření. Myslím, že v polovině května a v červnu už budou mírnější. K zásadnímu rozvolnění dojde o prázdninách a doufám, že v září už budeme natolik proočkování, nebo že výrazná část populace už nemoc prodělá, že budeme žít normálně.
Od září bychom tedy mohli žít normálně?
Ano.