Patnáctiletý Peruánec zastává roli mnoha rodičů a učí děti, jak ušetřit

José s nápadem banky přišel ve

Důležitost finanční znalosti

José Adolfo Quisocala, patnáctiletý klučina z peruánského města Arequipa, se už v sedmi letech rozhodl pomáhat dětem ve svém okolí. Motivovalo ho k tomu, když viděl své vrstevníky prodávat u přechodů pro chodce sladkosti místo toho, aby chodili častěji do školy. Proto založil studentskou banku The Bartselana, která děti učí, jak ušetřit a být finančně gramotnými.

„Spousta dětí trpí tím, že jejich rodiče nemají peníze, tím pádem nechodí do škol, protože musejí pracovat a dospělí s tím nic nedělají,“ vysvětluje José. Na internetu vyhledal, čím jiným než penězi se dá ve světě platit, a zjistit, že poměrně oblíbený je tuhý odpad.

Creamos el Banco del Estudiante para evitar estos problemas sociales de los niños, problemas que se originan por la carencia del recurso financiero en las familias... visitanos en: www.bancodelestudiante.org

Posted by Banco del Estudiante on Saturday, September 22, 2018

Spolužákům tedy oznámil, aby mu nosili papír, plast nebo třeba kartony. „Za donesený materiál jsem jim začal dávat peníze, a tak vznikl nápad na ekologickou banku,“ vypráví bankéř José. Po čase si uvědomil, že pouhé dávání peněz dětem nestačí, musely se naučit s penězmi šetřit a zodpovědně nakládat.

„Nevěděl jsem, jak začít, tak jsem si udělal průzkum na internetu, zjišťoval jsem, jak banky fungují. Hledal jsem takové věci, abych mohl svou myšlenku zrealizovat,“ doplňuje José.

Dnes má José a jeho banka přes tři a půl tisíce klientů, kteří vlastní platební karty VISA a sledují své bankovní účty v mobilních aplikacích. „Vědí, kolik vybrali peněz, mohou dělat platební transakce nebo nakupovat přes internet,“ popisuje José.

Vytvořil byznys ze tříděného odpadu

Žáci nosili na začátku projektu odpad do školy, kde si ho vyzvedávali popeláři, kteří za něj platili třicet peruánských solů, v přepočtu 210 korun. „Pak mě napadlo, že ho mohu prodávat rovnou recyklační firmě. Proto jsem popeláře sledoval, abych zjistil, kam odpad vyvážejí,“ přibližuje José svůj další postup.

V recyklační firmě Josému řekli, že za donesený materiál dostane padesát až šedesát solů. Proto se rozhodl dětem platit o něco více. Dnes má ekologická banka The Bartselana deset stálých zaměstnanců a dvacet dobrovolníků. „Většina lidí kteří mě podporují, jsou mladí lidé – studenti středních a vysokých škol. Ti všichni mi pomohli vytvořit firmu,“ říká José, který zastává v bance pozici výkonného ředitele.

Přesto, že mladý Peruánec pomáhá mnoha dětem, přiznává, že se sám má stále ještě co učit: „Spoustě věcí kvůli svému věku ještě nerozumím. Je to trochu problém, když mám pracovat s 3 700 dětmi. Proto jsem rád, že mi moji podporovatelé pomáhají s právnickými a ekonomickými záležitostmi.“

José Adolfo Quisocala má se studentskou bankou velké plány. „Rád bych pomáhal své zemi a nečekal, až to za mě nebo další Peruánce udělají ostatní. Dělám to proto, abych vytvořil lepší zemi pro děti, mladé lidi a také pro naše životní prostředí. Skutečnost je totiž taková, že dospělí nedělají nic,“ uzavírá a burcuje bankéř a ekolog José.

Tagy: