Moskva sází na to, že se Západ unaví z táhlé války na Ukrajině. Barbarský ruský režim navíc opakovaně páchá zločiny proti lidskosti, řekl prezident Petr Pavel ve svém proslovu na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost, která se koná na Pražském hradě. Podotkl, že mezinárodní společenství by neměla opustit Ukrajinu v boji s Ruskem a nechat ji samotnou. „Tím bychom opustili sami sebe,“ řekl Pavel.
Rusko podle prezidenta sází na to, že se Západ unaví a dlouhý konflikt otráví jeho představitele a občany. „Je to logický kalkul. Každý konflikt časem ztrácí na naléhavosti a v životech lidí ho zastiňují každodenní starosti,“ vysvětlil svůj postoj. V tomto ohledu je hrdý na české občany, kteří nepolevují ve své podpoře Ukrajiny nehledě na krize, inflaci či rozpočtové problémy v tuzemsku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putin? Nejlepší náborář nových zemí do NATO, řekla Černochová. Nastínila další pomoc Ukrajině
Výborný po schůzce s Pavlem: Prioritami jsou komunikace a potravinová soběstačnost
Kandidát na ministra zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se sešel s prezidentem Petrem Pavlem. Hlavním tématem byly priority, které na něj po Zdeňku Nekulovi mohou v úřadu čekat. Lidovecký politik odmítl veřejně ty hlavní vyjmenovat, přesto zmínil práci na potravinové soběstačnosti a také podporu českých zemědělců bez ohledu na její velikost. Prezident Pavel potvrdil, že pokud bude Výborný na post ministra navržen, vyjde mu vstříc.
„Oceňuji také, že vláda průběžně posílá na Ukrajinu vojenskou a humanitární pomoc,“ pokračovala hlava státu. Dosavadní dění při ruské agresi ho mělo utvrdit v tom, že demokratický Západ se mýlil, že válka vedená těžkými konvenčními zbraněmi 20. století nebude ve 21. století možná. „A že hrozby použitím jaderných zbraní zůstaly v rétorice studené války. Jako bychom se nepoučili z historie 20. století, která přinesla dva nejhorší konflikty v dějinách,“ řekl Pavel.
Demokratické země podle něj věřily, že dobrovolně uzavřené mnohostranné smlouvy v Evropě platí a i Rusko je vnímá jako nedotknutelné závazky, které z nich plynou. „Je to právě respekt k mezinárodnímu právu, který nás dělí od mezinárodního chaosu a barbarství,“ řekl. Chybné bylo v tomto smyslu též přesvědčení, že fungující obchodní vztahy s Moskvou obě strany sblíží.
Sama myšlenka společné prosperity není chybná, zdůraznil Pavel. „Spolupráce je stále víc než nepřátelství, svoboda víc než otroctví a obchod víc než izolace. Chyba byla v tom, že jsme tehdejším partnerům věřili, že to myslí stejně upřímně jako my a nahlížejí svět kolem nás podle stejných kritérií,“ uvedl.
Demokratické země podle něho ztrácely dobrý úsudek, varování bylo tak složité přijmout, že je raději nevnímaly. „Putin nás z toho rychle vyvedl. Barbarství ruského režimu, po nějakou dobu úspěšně skrývané, vyšlo opět na povrch,“ řekl Pavel. Rusko se dopustilo zločinu agrese, na Ukrajině opakovaně páchá válečné zločiny. Opuštěním Ukrajiny by demokratické země opustily samy sebe, míní.
Nutné je podle něj brát vážně i mocenské ambice Číny. „Věřím, že k ozbrojenému konfliktu mezi Západem a Čínou v blízké době nedojde. To ale rozhodně neznamená, že máme opakovat chyby nečinnosti a víry, že když zavřeme oči, nic se nám nestane,“ řekl.
Za existenční zájem v té souvislosti označil utužování vztahů se všemi demokratickými státy na světě. „V sázce je příliš mnoho,“ dodal k závěru.
Prezident se v nedělní Partii Terezie Tománkové musel omluvit za některý ze svých výroků. Záznam si můžete pustit níže: