Prezident Petr Pavel dostal pokutu 60 tisíc korun od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, což je dosud nejvyšší sankce udělená fyzické osobě. Pavel ji dostal za netransparentní údaje o dárcích v prezidentské kampani. Informaci magazínu Reportér potvrdil člen vedení dohledového úřadu Jan Outlý. Podle něj v přehledu dárců chyběly často údaje o bydlišti a datu narození. Pavel tvrdí, že nešlo o netransparentní, ale o chybějící údaje. A pokud je dárce neposkytne sám, není prý způsob, jak je získat.
V přehledu má být uvedeno jméno, příjmení, datum narození a bydliště dárce. Tabulka sponzorů Pavla je ale podle Outlého z tohoto pohledu téměř prázdná. Objem darů, u jejichž donátorů chyběly údaje, zatím není jasný. Výše darovaných částek v seznamu sponzorů totiž zveřejňované být ze zákona nemusí. Budou tak známy až ze zprávy o financování kampaně. Termín jejich odevzdání je podle Outlého do 2. května.
Mohlo by vás zajímat: Plat a výhody Petra Pavla. Kolik si vydělá, co platit nemusí a na co má nárok?
„Jestliže máte šest tisíc dárců a ode všech máte mít předepsaný údaj, jako je adresa a datum narození, a někdo z nich vám to nepošle, tak my nemáme páku, jak to z těch lidí dostat,“ řekl novinářům při návštěvě Polska Petr Pavel. „Jak jsem byl upozorněn, 60 tisíc je v podstatě standardní pokuta za drobné nesrovnalosti. Já myslím, že tohle je naprosto pochopitelné, a nemám s tím sebemenší problém, protože k takovým problémům prostě dochází,“ doplnil.
Pokutu 60 tisíc korun dosud kromě Pavla od dohledového úřadu žádná fyzická osoba nedostala. Vyplývá to ze seznamu na webu úřadu. Předchozí nejvyšší sankce udělená dohledovým úřadem fyzické osobě činila 40 tisíc. Dostali ji dva lidé. Jedním byl expremiér Jiří Paroubek, kterého úřad pokutoval také mimo jiné za nezveřejnění údajů o dárcích v kampani pro senátní volby v roce 2018 nebo za neodevzdání zprávy o financování volební kampaně v zákonném termínu.
Otevření Hradu, dodržování pravidel i pomoc v regionech. Pavel má plán na prvních 100 dní
Petr Pavel ve středu zveřejnil plán pro prvních 100 dní ve funkci prezidenta. Je v něm zahrnuto osm oblastí, mezi které například patří transparentní komunikace, otevření Hradu veřejnosti či dodržování pravidel v Kanceláři prezidenta. „Po uplynutí této doby mě budete moci posuzovat podle výsledků, nikoli podle slov a slibů,“ uvedl.
Druhý člověk s udělenou pokutou 40 tisíc byl Pavel Zítko, který stejně jako Petr Pavel chyboval v kampani pro letošní prezidentské volby. Zítko si například ani nezřídil vlastní volební účet. Ministerstvo vnitra Zítka do prezidentských voleb kvůli nesplnění podmínek ani nepustilo.
Pokuta byla podle Outlého uložena, ještě než se Pavel ujal úřadu. „Proto se zde neuplatnila přestupková imunita, které jinak prezident požívá,“ vysvětlil magazínu Outlý. Na transparentním účtu je podle magazínu uvedeno, že Pavel odeslal 60 tisíc korun úřadu v pondělí 13. března.
Podle magazínu byla na seznamu donátorů Petra Pavla třeba jen informace „Procházka“, k ní pak chyběly jakékoli další podrobnosti. Reportér dále napsal, že u jiných dárců bylo sice třeba i křestní jméno, ale opět bez bližších informací, například „Jan Novák“ nebo „L. Futera.“ či také „desátník Herda“ a nic dalšího.
Prezidentské volby vyhrál Petr Pavel v lednu. Získal 58,32 procenta hlasů, jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procenta. Pavlovi vyjádřilo podporu přes 3,3 milionu lidí, Babišovi 2,4 milionu. Generál ve výslužbě po deseti letech vystřídal ve funkci prezidenta Miloše Zemana.