Důchodová reforma je nutná, přestože bude bolestivá, prohlásil na páteční tiskové konferenci zvolený prezident Petr Pavel. Bude se podle svých slov snažit tlačit na vládu, aby vybrala tu nejméně bolestivou variantu, důchodový systém se ale změnit nemusí. Kabinetu Petra Fialy (ODS) nabídl pomoc s vysvětlováním občanům.
„Důchodová reforma se stala předmětem emotivních debat řady nesmiřitelných politických soupeřů, místo toho, abychom se už dávno bavili o nějakém věcném obsahu a o tom, že to je nutnost. Rád bych přispěl, že bych vládě pomohl s vysvětlováním toho, proč musíme reformu dělat a že skutečně není čas ji odkládat,“ sdělil Pavel.
ČTĚTE TAKÉ: Pavel se se Zemanem sejde 13. února. Hovorem s Tchaj-wanem jsem pravomoci nepřekročil, tvrdí nový prezident
Stávající systém je podle něj neudržitelný. „Budu se s vládou bavit o tom, aby to nebyly pouze kosmetické změny, ale abychom byli skutečně schopni důchodové změny ufinancovat i do budoucna, protože si již vláda musela na tento rok půjčit asi 800 miliard. Tato situace by byla do budoucna neúnosná. Nemá-li důchodový systém v řádu pár let zkolabovat, tak reformu skutečně podstoupit musíme,“ doplnil.
Společnost se musí podle něj připravit na to, že reforma bude bolestivá. „Bude důležité, aby to bylo veřejnosti vysvětlováno. Bude to bolet, bude to citlivé. Například téma prodloužení věku odchodu do důchodu, je velmi citlivé. Musíme ale veřejnosti vysvětlit, že nemáme jinou cestu, než reformu udělat a že máme pouze omezené možnosti, jak toho dosáhnout. Musíme se zaměřit na ty možnosti, které budou bolet pokud možno co nejméně,“ začal ihned s vysvětlováním případných nepopulárních kroků.
Komunikace prezidenta se změní, řekla Pavlova mluvčí. Kdy bude jasno o schůzce se Zemanem?
Ve čtvrtek proběhl kontakt mezi tajemníky dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana a nově zvoleného Petra Pavla, sdělila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluvčí vítězného kandidáta Markéta Řeháková. O schůzce šéfa Hradu s jeho nástupcem by tak mělo být brzy jasno. Hradní komunikaci prý čekají velké změny. Mluvčí chce klást důraz na sociální sítě a navázat spolupráci s influencery.
Důchod až v 68 letech?
Hovořil i o možném prodloužení důchodového věku na 68 let. „Bude nutné stanovit určitou flexibilitu, protože není možné, aby odcházely ve stejnou dobu všechny profese. Musíme se také bavit o pobídkách po zaměstnavatele, aby zaměstnávali lidi v seniorním věku, kteří budou ochotni pracovat déle. Určitě není cestou se tomu vyhnout a předstírat, že důchodovou reformu dělat nemusíme,“ dodal.
Ministerstvo práce a sociálních věcí podle informací deníku Právo zvažuje variantu, že by se věk odchodu do důchodu zvedl z 65 na 68 let. O tématu hovořil ve vysílání CNN Prima NEWS také ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
„68 let je v tuhle chvíli příliš. Bavme se taky, od kdy by to platilo. To není od zítra. Chci, abychom se vrátili k vzorečku, který bude reagovat s věkem odchodu do důchodu na to, jakým způsobem se prodlužuje doba dožití. Já i moje generace si musíme zvyknout, že budeme pracovat déle,“ uvedl v pořadu K věci.