K VĚCI, Karel Havlíček - 4.9. v 12:30
Nerozumím, proč se prezident Petr Pavel nakonec rozhodl podepsat penzijní novelu, když k ní měl řadu oprávněných výhrad, uvedl místopředseda hnutí ANO a premiér stínové vlády Karel Havlíček v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Podle Havlíčka to prezident Pavel udělal politicky nejhůře, jak mohl, a zdá se, že podlehl tlaku premiéra Petra Fialy (ODS).
„Prezident měl možnost to zavetovat, mohl to nepodepsat. Ale to, že v rychlém tiskovém prohlášení jeden večer řekne, že si to ještě promyslí a druhý den ráno to jen suše podepíše, je podle mého názoru to nejhorší, co mohl udělat,“ uvedl Havlíček a dodal, že nevěří tomu, že by během noci získal nějaké zásadní nové informace.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přísnější předčasné důchody a nižší valorizace. Prezident podepsal reformu penzí
Podle místopředsedy hnutí ANO Pavel spíše ustoupil premiérovi: „Můj názor je, že pan premiér Fiala mu velmi důrazně vysvětlil, že by to pro vládu nebylo výhodné, a on tomu podlehl,“ podělil se o své domněnky.
Balaštíková: Co udělal Pavel, je nedůstojné. V penzích jsou hrubé ekonomické nedostatky
O den odložený podpis penzijní novely zákona ze strany prezidenta Petra Pavla označila členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) za nedůstojný vůči občanům. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dále kritizovala, že v penzích jsou hrubé ekonomické nedostatky. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob ale podpis novely ocenil. Podle něj totiž řeší systémovou chybu, která nastala již minulý rok.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navíc odhadl, že jednodenní odklad podpisu, a tím pádem měsíční odklad platnosti novely způsobil škodu v hodnotě čtyř miliard korun, což je podle Havlíčka pravděpodobné, neboť Jurečka má k prezidentovi blízko a nemá důvod ho nějak zásadně „lakovat“.
Další problém v oddálení podpisu ale spatřuje stínový premiér také v tom, že svým jednáním vzbudil jakási očekávání: „Oprávněná očekávání od všech, kterých se to bude týkat – a pravděpodobně se jedná o tisíce lidí, kteří teda tím pádem ten předčasný důchod nakonec zrealizují v tom původním režimu s tím, že ale ti ostatní vlastně už budou mít smůlu,“ sdělil.
Petr Pavel upozorňoval zejména na dvě problémové oblasti novely – náhlý přechod na předčasné důchody a to, že nový systém se vlastně ve výsledku může prodražit. Což považuje Havlíček za správné a nerozumí tak tomu, proč se prezident nakonec rozhodl vládě podřídit.
VIDEO: Prezident i přes výhrady podepsal zákon, který zpomaluje růst penzí a zpřísňuje podmínky pro předčasné důchody