
Prezident a poplatky
Prezident Petr Pavel se vyjádřil k novele o televizních a rozhlasových poplatcích v nejbližších dnech. Návrh podle něj obsahuje řadu problémových bodů. Zásadní je, aby zvolený model zaručil maximální nezávislost veřejnoprávních médií. Pavel to ve středu řekl při návštěvě Královéhradeckého kraje. Senát 9. dubna schválil růst koncesionářských poplatků, u televizního o 15 korun na 150 korun měsíčně a u rozhlasového o deset korun na 55 korun měsíčně. Novelu ještě musí podepsat prezident.
„Podpis nebo nepodpis bude oznámen v nejbližších dnech. Věřím tomu, že to není konečná, protože návrh tak, jak byl předložen, v sobě nese řadu problémových bodů, a věřím, že se k němu budeme dříve či později muset vracet,“ řekl Pavel. Debata o koncesionářských poplatcích se podle něj vede černobíle. „Nebavíme se moc o variantách, alternativách a jejich výhodách či nevýhodách. Spíše jen emotivně zdůrazňujeme negativní nebo pozitivní postoj ke zvýšení poplatků,“ uvedl prezident.
ČTĚTE TAKÉ: Poslední šance? TV poplatky narazí v EU, varuje opozice. Bouře ve sklenici vody, říká Lacina
Na dotaz, jestli vidí cestu v tom, aby poplatky televizím a rádiím platil stát z rozpočtu, jako je to v některých státech včetně Slovenska, odpověděl, že důležité je, aby jakýkoli zvolený model v maximální možné míře zaručil nezávislost veřejnoprávních médií. „Protože každý demokratický stát nezávislá veřejnoprávní média potřebuje. Měli bychom vést věcnou debatu nezatíženou pseudoargumenty, ale spíše se bavit o variantách, výhodách a nevýhodách,“ řekl Pavel.
Koncesionářské poplatky za veřejnoprávní média se platí v deseti zemích Evropské unie. Ve většině z těchto zemí jsou poplatky za rozhlas a televizi spojené, nejvyšší částku měsíčně zaplatí lidé v Německu a Rakousku. Nejméně se za veřejnoprávní média platí v Portugalsku a Řecku. Průměrná částka placená v EU za veřejnoprávní média je 9,7 eura (nyní asi 240 Kč) měsíčně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Koncesionářské poplatky se zvýší, platit budou všichni s přístupem k internetu, rozhodl Senát