Argumentace Petra Pavla k valorizaci důchodů byla útěkem z boje. V pořadu K věci to uvedl politolog Jan Kubáček. Prezident podle něj zvolil pštrosí taktiku, když Ústavní soud vyzval k posouzení snížení růstu valorizace. Svým rozhodnutím podle Kubáčka mnohé překvapil.
„Málokdo čekal, že prezident vystoupí s tak zajímavými argumenty ohledně kontroverzní valorizace důchodů. Řekl, že se mu novela nezdá a že ji vnímá jako protiústavní nebo krajně problematickou, přesto ale zákon podepsal. Myslím si, že de facto překvapil všechny zúčastněné, protože vycházel z opozičních argumentů a také skeptických vyjádření ústavních právníků,“ řekl Kubáček ve vysílání CNN Prima NEWS.
Přesto prý ale držel směr premiéra Petra Fialy (ODS), ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a většinového rozhodnutí Poslanecké sněmovny. „To, myslím, mnohé překvapilo, protože řada lidí očekávala výhrady. Například, že řekne, že zákon sice podepíše, ale očekává další kroky, další změny, nebo zákon podepsat odmítne a bude zkrátka počítat s tím, že ho přehlasují. Ale on zvolil variantu chytré horákyně, kdy se nakonec ukazuje, že tím, kdo bude mít klíčové slovo, bude Ústavní soud,“ uvedl politolog.
ČTĚTE TAKÉ: Pavel se nepostavil na stranu vlády. Jeho podpis valorizace byl vynucený, míní komentátor
Podle něj se Pavel zachoval alibisticky. „Vnímám to jako určitý alibismus nebo pštrosí taktiku. Mnozí si říkají, že prezident je tu od toho, aby dbal na ústavnost, spravedlnost a férovost podmínek. Ale takhle to vyznívá, že je tak trochu automatem na podpis, kdy je připraven, že mu případně bernou minci dají ústavní soudci. Nejsem si jist, že tohle je nestranickost. Spíš to vnímám jako útěk z boje, kdybych měl použít vojenskou hantýrku,“ doplnil Kubáček.
Kubáček mluvil například i o Pavlově plánu pro prvních 100 dní ve funkci. Celý pořad si můžete pustit ve videu výše.