Pedofil Jan R. měl znásilnit sedm dětí. Policie má důkazy, vyšetřování přesto vázne

Policisté stále neuzavřeli vyšetřování otřesného případu sexuálního agresora Jana R. z Liberce. Ten měl zneužívat děti na táborech a kroužcích, které sám pořádal. Muže zadrželi na počátku dubna, k soudu se ale případ dostane až za řadu měsíců.

Jan R. byl v minulosti dvakrát odsouzený za znásilnění dětí. Před dvěma lety si s manželkou založil spolek Děti ráje železnice, pořádali tábory, kroužky, nabízeli i hlídání dětí. Některé z nich podle policie Jan R. znásilnil. „My jsme stíhanému muži prokázali znásilnění sedmi dětí a nepředpokládáme, že by se tento počet ještě navýšil,“ uvedla mluvčí Policie ČR Libereckého kraje Ivana Baláková.

Vyšetřování se přesto ještě protáhne. Kriminalisté požádali experty o několik posudků, mimo jiné z oboru sexuologie. „Vzhledem k tomu, že soudních znalců této specializace není mnoho, předpokládáme, že vyšetřování potrvá ještě další měsíce,“ doplnila mluvčí.

Jan R. je aktuálně ve vazební věznici, policisté ho zadrželi na přelomu března a dubna. Tehdy se na ně obrátila matka sedmileté holčičky, kterou měl zneužít v průběhu tábora o jarních prázdninách. Dívenku trápily noční můry. „Špatné sny má, neustále říká, že se jí o tom v noci zdá, že nemůže usnout, protože toho člověka vidí neustále před očima,“ popsala pro CNN Prima NEWS matka.

Celým případem se jako červená nit táhne otázka, jak je možné, že si člověk v minulosti dvakrát odsouzený za znásilnění dítěte mohl založit spolek na pořádání táborů a kroužků. Volání po změně legislativy je ale zatím marné.

„Je to hodně smutné, je to docela dlouho, co se ten případ řeší a není to první případ, a pořád se nikam nepokročilo. Prioritou by mělo být to, abychom chránili děti, aby se někde cítily dobře, a ne abychom mohli jednoduše zakládat spolky,“ zlobí se Veronika Hlavatá, dokumentaristka, která se věnuje obětem znásilnění a v minulosti mimo jiné natočila drsnou výpověď první z obětí Jana R.

O změně zákona se neuvažuje

Ministerstvo spravedlnosti o změně zákona, který umožňuje zakládání spolků, neuvažuje. Požadovat po nich dokládání bezúhonnosti by prý bylo nepřiměřené. „Je třeba si uvědomit, že spolek představuje nejrozšířenější právní formu právnické osoby, jejímž prostřednictvím veřejnost realizuje řadu čistě zájmových a neziskových aktivit, například zahrádkáři, dobrovolní hasiči, myslivci, včelaři nebo sportovci. V ČR je do veřejného rejstříku zapsáno 100 566 spolků a 26 105 pobočných spolků,“ upozorňuje Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

V plánu není ani změna zákona, který aktuálně umožnuje soudcům uložit pachatelům, kteří zneužili dítě, zákaz činnosti s dětmi. Týká se to ale jen těch, kteří už v době spáchání činu s dětmi pracovali. Že to nestačí a že zákaz budoucí práce s dětmi by měli dostat všichni, kteří na dítě sexuálně zaútočili, podle některých právníků ukázal právě případ Jana R. Ten byl sice už dvakrát odsouzený za znásilnění dětí, jenže v té době nepracoval jako táborový vedoucí ani nevedl kroužek, takže mu v tom později žádný zákaz nebránil.

Ministerstvo spravedlnosti se ale bojí, že by rozšířením možnosti ukládat zákaz činnosti dostali soudci příliš velké pravomoci. „Takové vymezení podmínek pro uložení trestu zákazu činnosti považujeme za příliš široké a ponechávající příliš velký prostor pro úvahu soudce,“ uvedl Řepka. Ten přitom jedním dechem dodává: „Vnímáme závažnost tématu sexuálního zneužívání dětí a jsme připraveni spolupracovat s ostatními resorty na případných řešeních.“ Samo ministerstvo ale žádnou aktivitu nevyvíjí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček
Partie

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu
Partie

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:31

Nejlepší odpověď na anexe je podpora Ukrajině, řekl šéf NATO, Macron chce sankce

15:46

Rusové zůstávají největším dodavatel zbraní na Ukrajinu, hlásí tamní ministerstvo obrany

15:03

Německo, Dánsko a Norsko koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

14:30

Z plynovodu Nord Stream 1 přestal unikat plyn, uvedly dánské úřady

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství