Pedofil Jan R. měl znásilnit sedm dětí. Policie má důkazy, vyšetřování přesto vázne

Seznam obětí pedofila Jana R. se rozšířil o další dítě

Policisté stále neuzavřeli vyšetřování otřesného případu sexuálního agresora Jana R. z Liberce. Ten měl zneužívat děti na táborech a kroužcích, které sám pořádal. Muže zadrželi na počátku dubna, k soudu se ale případ dostane až za řadu měsíců.

Jan R. byl v minulosti dvakrát odsouzený za znásilnění dětí. Před dvěma lety si s manželkou založil spolek Děti ráje železnice, pořádali tábory, kroužky, nabízeli i hlídání dětí. Některé z nich podle policie Jan R. znásilnil. „My jsme stíhanému muži prokázali znásilnění sedmi dětí a nepředpokládáme, že by se tento počet ještě navýšil,“ uvedla mluvčí Policie ČR Libereckého kraje Ivana Baláková.

Vyšetřování se přesto ještě protáhne. Kriminalisté požádali experty o několik posudků, mimo jiné z oboru sexuologie. „Vzhledem k tomu, že soudních znalců této specializace není mnoho, předpokládáme, že vyšetřování potrvá ještě další měsíce,“ doplnila mluvčí.

Jan R. je aktuálně ve vazební věznici, policisté ho zadrželi na přelomu března a dubna. Tehdy se na ně obrátila matka sedmileté holčičky, kterou měl zneužít v průběhu tábora o jarních prázdninách. Dívenku trápily noční můry. „Špatné sny má, neustále říká, že se jí o tom v noci zdá, že nemůže usnout, protože toho člověka vidí neustále před očima,“ popsala pro CNN Prima NEWS matka.

Celým případem se jako červená nit táhne otázka, jak je možné, že si člověk v minulosti dvakrát odsouzený za znásilnění dítěte mohl založit spolek na pořádání táborů a kroužků. Volání po změně legislativy je ale zatím marné.

„Je to hodně smutné, je to docela dlouho, co se ten případ řeší a není to první případ, a pořád se nikam nepokročilo. Prioritou by mělo být to, abychom chránili děti, aby se někde cítily dobře, a ne abychom mohli jednoduše zakládat spolky,“ zlobí se Veronika Hlavatá, dokumentaristka, která se věnuje obětem znásilnění a v minulosti mimo jiné natočila drsnou výpověď první z obětí Jana R.

O změně zákona se neuvažuje

Ministerstvo spravedlnosti o změně zákona, který umožňuje zakládání spolků, neuvažuje. Požadovat po nich dokládání bezúhonnosti by prý bylo nepřiměřené. „Je třeba si uvědomit, že spolek představuje nejrozšířenější právní formu právnické osoby, jejímž prostřednictvím veřejnost realizuje řadu čistě zájmových a neziskových aktivit, například zahrádkáři, dobrovolní hasiči, myslivci, včelaři nebo sportovci. V ČR je do veřejného rejstříku zapsáno 100 566 spolků a 26 105 pobočných spolků,“ upozorňuje Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva spravedlnosti.

V plánu není ani změna zákona, který aktuálně umožnuje soudcům uložit pachatelům, kteří zneužili dítě, zákaz činnosti s dětmi. Týká se to ale jen těch, kteří už v době spáchání činu s dětmi pracovali. Že to nestačí a že zákaz budoucí práce s dětmi by měli dostat všichni, kteří na dítě sexuálně zaútočili, podle některých právníků ukázal právě případ Jana R. Ten byl sice už dvakrát odsouzený za znásilnění dětí, jenže v té době nepracoval jako táborový vedoucí ani nevedl kroužek, takže mu v tom později žádný zákaz nebránil.

Ministerstvo spravedlnosti se ale bojí, že by rozšířením možnosti ukládat zákaz činnosti dostali soudci příliš velké pravomoci. „Takové vymezení podmínek pro uložení trestu zákazu činnosti považujeme za příliš široké a ponechávající příliš velký prostor pro úvahu soudce,“ uvedl Řepka. Ten přitom jedním dechem dodává: „Vnímáme závažnost tématu sexuálního zneužívání dětí a jsme připraveni spolupracovat s ostatními resorty na případných řešeních.“ Samo ministerstvo ale žádnou aktivitu nevyvíjí.

Tagy: