reklama

Pekelná trať Praha–Beroun: Načas není snad žádný vlak. Zda vůbec jede, lidé netuší

Vlak jedoucí načas je na této trati spíše výjimkou. Hlášení o zpoždění naopak běžnou praxí. V Česku nenajdete úsek, který by byl více nevyzpytatelný než dráha z Prahy do Berouna. Neustálé zpožďování vlaků tam způsobují výluky, špatný stav kolejí i velká vytíženost tratě. Protestují cestující i obce, ale nápravu přinese až kompletní modernizace nebo stavba nejdelšího železničního tunelu v Česku.

reklama

Co je psáno, to není dáno. Tak nějak by šel ve zkratce popsat provoz na středočeské železniční trati 171 údolím Berounky. Jestli je totiž tato trať z Prahy do Berouna něčím známá, tak svými zpožděními.

K tématu

„Jízdní řád je sice hezký, ale který vlak jede, to nevíte,“ postěžovala si jedna z cestujících. „Je to taková sázka do loterie. Přijdu a čekám, jestli něco pojede,“ doplnila další. „Teď jedu vyzvednout děti a jedu o dva vlaky dřív, abych to stihla,“ potvrdila problematiku trati jiná pasažérka.

Za aktuálními zpožděními stojí hlavně oprava mezi pražským Smíchovem a Radotínem, kde se jezdí až do konce roku po jedné koleji. „Sice chápeme, že při rekonstrukci pojedou některé vlaky později, jinam a některé nepojedou vůbec, ale v současné době se na ten vlak nedá vůbec spolehnout,“ prohlásil starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické).

„Plnění jízdního řádu se aktuálně pohybuje kolem 90 procent, což je vzhledem k vysoké rozestavěnosti i vysokému počtu osobních a nákladních vlaků optimální číslo,“ nesouhlasila s kritikou mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Zpoždění podle ní dosahují několika minut, místní mají ale zkušenosti poněkud jiné. „Myslím si, že 60 minut, hodina a půl. Možná i déle ráno,“ prohlásila jedna z obyvatel. „Vynechaný vlak a další zpoždění, takže víc než hodina,“ přidala se jiná. „Já jsem měla ještě štěstí, že třeba tři čtvrtě hodiny,“ dodala cestující.

K tématu

Ve výsledku jde o patovou situaci, opravit se trať musí. „Ta trať je v podstatě bez nějakých velkých úprav od počátku minulého století,“ sdělil starosta Řevnic Tomáš Smrčka (Ruch Řevnice).

Zhruba 20 tisíc lidí z obcí v údolí Berounky, které nemají rychlejší spojení s Prahou než právě tuto trať, bude muset snést neustálé čekání na vlak až roku 2026, kdy má oprava tratě 171 skončit.

Řešení je velkorysé, 24 kilometrů dlouhý tunel z Prahy do Berouna. Nejdelším železničním tunelem v Česku by měly jezdit rychlíky a nákladní vlaky. „Přínos té novostavby je především ve zkrácení jízdních dob cca na 12 minut mezi Prahou a Berounem,“ informovala Friebová.

„Je mi 48 let a těším se, že možná až půjdu do důchodu, tak něco takového bude,“ řekl starosta Dobřichovic Petr Hampl (ODS). Berounský tunel je totiž stále ve fázi přípravy. A zkušenosti říkají, že tunely se v Česku nestaví zrovna rychle. Ten poslední, šestkrát kratší tunel u Ejpovic, se plánoval a budoval 17 let.

Další hlavní zprávy

360°

Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

Politický matador Miroslav Kalousek (TOP 09) odešel z Poslanecké sněmovny, jelikož se nechystá kandidovat v říjnových volbách. Jeho odchod tak urychlilo brzké vyhlášení voleb prezidentem Milošem Zemanem. Zároveň v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že jeho odchod ze Sněmovny neznamená odchod z politiky. Podle bývalého premiéra Mirka Topolánka by byl Kalousek dobrým prezidentem.

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Miroslav Kalousek odchází ze Sněmovny, vzdal se poslaneckého mandátu
Blatný se kvůli hašteření poslanců ANO téměř nedostal ke slovu. Plán očkování neukázal
Palachův pohřeb byl posledním svobodným vzedmutím emocí, vzpomíná pamětník
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama