reklama

Pekelná trať Praha–Beroun: Načas není snad žádný vlak. Zda vůbec jede, lidé netuší

Vlak jedoucí načas je na této trati spíše výjimkou. Hlášení o zpoždění naopak běžnou praxí. V Česku nenajdete úsek, který by byl více nevyzpytatelný než dráha z Prahy do Berouna. Neustálé zpožďování vlaků tam způsobují výluky, špatný stav kolejí i velká vytíženost tratě. Protestují cestující i obce, ale nápravu přinese až kompletní modernizace nebo stavba nejdelšího železničního tunelu v Česku.

reklama

Co je psáno, to není dáno. Tak nějak by šel ve zkratce popsat provoz na středočeské železniční trati 171 údolím Berounky. Jestli je totiž tato trať z Prahy do Berouna něčím známá, tak svými zpožděními.

K tématu

„Jízdní řád je sice hezký, ale který vlak jede, to nevíte,“ postěžovala si jedna z cestujících. „Je to taková sázka do loterie. Přijdu a čekám, jestli něco pojede,“ doplnila další. „Teď jedu vyzvednout děti a jedu o dva vlaky dřív, abych to stihla,“ potvrdila problematiku trati jiná pasažérka.

Za aktuálními zpožděními stojí hlavně oprava mezi pražským Smíchovem a Radotínem, kde se jezdí až do konce roku po jedné koleji. „Sice chápeme, že při rekonstrukci pojedou některé vlaky později, jinam a některé nepojedou vůbec, ale v současné době se na ten vlak nedá vůbec spolehnout,“ prohlásil starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické).

„Plnění jízdního řádu se aktuálně pohybuje kolem 90 procent, což je vzhledem k vysoké rozestavěnosti i vysokému počtu osobních a nákladních vlaků optimální číslo,“ nesouhlasila s kritikou mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Zpoždění podle ní dosahují několika minut, místní mají ale zkušenosti poněkud jiné. „Myslím si, že 60 minut, hodina a půl. Možná i déle ráno,“ prohlásila jedna z obyvatel. „Vynechaný vlak a další zpoždění, takže víc než hodina,“ přidala se jiná. „Já jsem měla ještě štěstí, že třeba tři čtvrtě hodiny,“ dodala cestující.

K tématu

Ve výsledku jde o patovou situaci, opravit se trať musí. „Ta trať je v podstatě bez nějakých velkých úprav od počátku minulého století,“ sdělil starosta Řevnic Tomáš Smrčka (Ruch Řevnice).

Zhruba 20 tisíc lidí z obcí v údolí Berounky, které nemají rychlejší spojení s Prahou než právě tuto trať, bude muset snést neustálé čekání na vlak až roku 2026, kdy má oprava tratě 171 skončit.

Řešení je velkorysé, 24 kilometrů dlouhý tunel z Prahy do Berouna. Nejdelším železničním tunelem v Česku by měly jezdit rychlíky a nákladní vlaky. „Přínos té novostavby je především ve zkrácení jízdních dob cca na 12 minut mezi Prahou a Berounem,“ informovala Friebová.

„Je mi 48 let a těším se, že možná až půjdu do důchodu, tak něco takového bude,“ řekl starosta Dobřichovic Petr Hampl (ODS). Berounský tunel je totiž stále ve fázi přípravy. A zkušenosti říkají, že tunely se v Česku nestaví zrovna rychle. Ten poslední, šestkrát kratší tunel u Ejpovic, se plánoval a budoval 17 let.

Další hlavní zprávy

Miloš Zeman

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Zemanova popularita klesla. Lidem vadí prezidentovo chování během koronakrize

Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a aktivitě v době koronavirové krize. Z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že při známkování jako ve škole si celkově vysloužil „horší trojku“. Dlouhodobě respondenti hodnotí současného prezidenta lepšími známkami za využívání prezidentských pravomocí a zájem o problémy občanů, horší hodnocení má za reprezentaci a obhajobu českých zájmů v zahraničí i řešení sporů na české politické scéně a nejhůř dopadá při hodnocení způsobu jeho vystupování na veřejnosti.

Koronavirus

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Kapacitu máme už jen pro tři pacienty. Sestry mohou mít trvalé následky, říká primář

Podle primáře Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Dušana Mormana je Krajská nemocnice Liberec blízko stropu svých možností v péči o pacienty s covidem ve vážném stavu. Kvůli tomu nemocnice eliminuje i běžnou péči, poskytuje jen tu akutní k záchraně života. Především zdravotní sestry jsou podle Mormana psychicky vyčerpané a časem z toho mohou mít trvalé duševní poruchy.

reklama
Policistka mohla zabránit teroristickému útoku, ale udělala si přestávku na kebab
Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Kdo povede zdravotnictví? Sázková kancelář favorizuje Prymulu, ve hře i Flegr s Havlíčkem
Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Další články
reklama
reklama