Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.
Na první pohled se zdá, že si české a slovenské děti na Maltě užily své. Situaci popsala mladá Češka Markéta na sociálních sítích. Ta na ostrov společně s dalšími mladistvými z Česka a Slovenska dorazila na jazykový pobyt. Kvůli spolubydlící, která byla pozitivně testovaná na koronavirus, musela ona i další zamířit do karantény. Ta měla podle jejích slov bezpodmínečně trvat 14 dní.
Izolace od přátel ji přiměla k sebevraždě. 17letá Gabrielle se oběsila ve svém pokoji
Mladiství sice nejsou nejohroženější skupinou, i na ně ale pandemie koronaviru dopadá. Smutným příkladem je sedmnáctiletá Gabrielle Treharneová z Velké Británie, která právě kvůli restrikcím a odloučení od přátel začala bojovat s depresemi. Ty nakonec vyústily až v sebevraždu. Případem se nyní zabýval soud.
„Moje měsíční cesta za novým poznáním, odpočinkem po roce distanční výuky a touhou zautomatizovat si angličtinu na Maltě se proměnila v noční můru. Své dny teď trávím zavřená v nevyklizeném pokoji po pozitivně testované slečně. V okně jsou mříže, díky kterým si člověk připadá jako ve vězení. Sdílím koupelnu s dalšími pěti dívkami, které jsou rovněž v karanténě. Buď je slyším plakat, nebo volat rodičům, jak moc smutno jim je,“ popsala Markéta údajné podmínky na Facebook.
Tím její výtky ale nekončily. „Apartmán nebyl už měsíc uklizený, hromadí se nám tu odpadky, ložní prádlo po pozitivní jsem musela sundat sama, nechala jsem si kamarády koupit dezinfekci a snažila se alespoň částečně vyčistit pokoj. Z recepce nám jen donesli lahvičky pochybného prostředku, abychom si pokoj sami vydezinfikovali,“ pokračuje Češka v karanténě. Stěžuje si i na situaci s jídlem, které označuje za velmi nekvalitní. Mladí lidé v karanténě na sociálních sítích sdíleli fotografie nevalně vypadajících pokrmů, mezi nimi prý i syrové maso.
Redakce CNN Prima NEWS se s dívkou krátce spojila a ta hlásila, že už je zpátky v Česku. „V pondělí se nám podařilo dostat do repatriačního letadla pro Němce a Italy. Letěli jsme přes Řím do Frankfurtu a odtud jsme jeli domů,“ popsala mladá Češka. V karanténě navíc nakonec nestrávila dva týdny, ale „jen“ deset dní. Na další otázky neodpověděla, pouze redakci oznámila, že si již nepřeje, aby bylo její video, které doplňuje příspěvek na Facebooku, šířeno.
Konzul: Podmínky nebyly tak drsné, jak se prezentovalo
Vyjádření dětí mírní české konzulární jednatelství na Maltě. „Zaznamenal jsem jednu stížnost na nevhodnou úpravu masa, které mělo být nedopečené, nicméně dotyčná studentka mohla záležitost reklamovat. Místo toho poslala domů fotku, kde to bylo pojato zbytečně emotivně,“ odpověděl CNN Prima NEWS český konzul na Maltě Miloslav Hirsch.
Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta
Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.
Ten dále doplňuje, že jej o pomoc v souvislosti s karanténou dětí požádalo celkem 11 rodičů. „Podmínky rozhodně nebyly drsné, jak se prezentovalo. Studenti měli a mají pravidelnou stravu a odpovídající ubytování a příslušný servis. Mohu osobně potvrdit, na tyto záležitosti jsem se při rozhovoru s nimi také dotazoval,“ dodal pro CNN Prima NEWS Hirsch.
O drtivou většinu studentů se podle Hirsche navíc vzorně starala delegátka a později se podařilo téměř všechny studenty odvézt z Malty. Výjimkou byla jedna studentka, která byla pozitivně testovaná na koronavirus, tudíž musela zůstat v izolaci. Karanténu jinak děti prý trávily přímo v místech, kde byly ubytovány během svých jazykových kurzů.
Redakce CNN Prima NEWS o vyjádření požádala i maltskou stranu, která ovšem nereagovala. Stejně tak nechalo žádost o informace bez odpovědi slovenské velvyslanectví v Itálii, pod kterou záležitosti na Maltě spadají. Karanténa a stížnosti se totiž týkaly také slovenských dětí.
Děti jedly nekvalitní jídlo z misky jako psi, tvrdí Slovenka
Jak již bylo zmíněno, v celém případu jsou zapojeny i slovenské děti. Rodiče několika z nich informovali o případu web Topky.sk. „Pokoje jim uklidili až po třech dnech, kdy jsme je urgovali. Dostávají mastná a smažená jídla bez příborů, takže musí jíst z misky. Dcera mi řekla, že jim nevydezinfikovali ani pokoje, kde byli předtím infikovaní lidé,“ popsala jedna ze slovenských matek.
Ta navíc dodává, že se zmíněným syrovým masem děti otrávily. Jídlo z misek pak musely jíst jako psi. „Dostávaly malé láhve s vodou anebo velkou dvoulitrovou láhev, ale pro šest děvčat,“ pokračovala Slovenka.
Když se některým z dívek zdravotně přitížilo, ani tehdy jim prý místní personál nepomohl. „Oni jim tam nedali ani léky, takže si děvčata pomohla navzájem tím, co která měla u sebe,“ dodala matka jedné z izolovaných dívek s tím, že se ona sama v podstatě proměnila na jakousi doktorku, protože jí dívky psaly o rady, co mají dělat. Až poté, co měly dívky „strašné bolesti“, je personál nechal převézt do maltské nemocnice. Dcera popisující Slovenky patřila mezi ně. Kromě nemoci COVID-19 ji navíc kvůli nekvalitnímu trápí i salmonela.
Je to příprava na život, oponuje jiný rodič
Naopak opačný názor má jistý Miroslav R., který je otcem jedné z mladých Slovenek. „Musím konstatovat, že oproti ‚katastrofálním’ fotkám je o děti v rámci možností dobře postaráno,“ sdělil tatínek webu Topky.sk. Podle jeho slov se jak personál na místě, tak organizátoři jazykových kurzů snaží, aby dětem nic nechybělo. „Mají zabezpečené nákupy, ložní prádlo, stravu a i léky na zmírnění příznaků. Dokonce jim vyšli vstříc zvýhodněnou cenou za ubytování,“ dodal otec izolované Slovenky.
Ten dále doplnil, že rodiče ostatních dětí v izolaci by je měli uklidnit a motivovat, protože i toto podle něj může být příprava na život. „Pokud to zdravotní stav dětem umožňuje, tak se musí s danou situací vyrovnat, a ne se dožadovat pomoci ambasády,“ zakončil slovenský tatínek. Připustil ale, že uklízení a dezinfekci pokoje si jeho dcera musela zajistit sama.