Molekulární genetička Soňa Peková se do povědomí lidí dostala loni na jaře. Později začala být známá i svými kontroverzními názory na pandemii koronaviru a očkování. Lékařka, která bývá odbornou obcí často kritizována, nyní míří do politiky. Kandiduje za hnutí Švýcarská demokracie. To volá například po odchodu z NATO a Evropské unie, ale také po zrušení EET či zavedení přímé demokracie. Hnutí navíc požaduje uvolnit veškerá protikoronavirová opatření.
Peková se rozhodla kandidovat za hnutí Švýcarská demokracie. Jako jednička povede kandidátku ve Středočeském kraji. Hnutí ji představuje jako lékařku a autorku „38 odborných publikací z oboru molekulární genetiky a mikrobiologie“.
„Ráda bych se věnovala především zlepšení dohledu nad laboratorními genetickými manipulacemi a jejich možným dopadem na životní prostředí, bezpečnost a zdraví lidí a zvířat. Dále pak odborným otázkám spojeným s implementací nových molekulárních léčiv,“ píše ke své kandidatuře na stránkách hnutí Peková.
Sliby hnutí: konec resortu kultury i testovaní očkovaných
Samotné hnutí voliče ve svém programu láká například na vystoupení ze Severoatlantické aliance (NATO) či Evropské unie. Slibuje také zrušení EET nebo ministerstva kultury. Zajímavostí je pak závazek dostavby dálničního úseku Mohelnice – Hradec Králové nebo výstavba spojení s Rakouskem.
Ničení majetku jako projev upřímnosti a Sněmovna jako hospoda. Nejlepší hlášky z 360°
Osočování, neshody i dohadování. To vše nabídla středeční diskuze političek Věry Kovářové (STAN) a Jany Bobošíkové (za Volný blok) v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Zástupkyně politických subjektů, které budou v říjnu bojovat o hlasy voličů, si nerozuměly především v otázkách pandemie či v hodnocení úrovně politické kultury poslance Lubomíra Volného. Redakce CNN Prima NEWS vybrala nejzajímavější výroky obou političek.
Švýcarská demokracie ve svých programových tezích také hlásá, že „zastupitelská demokracie v ČR se neosvědčila a je zneužívána“. Chce proto zavést přímou demokracii. „Stát má být v rukou občanů, nikoli občané v rukou politiků,“ stojí v programu hnutí.
Samostatným bodem v programu je také COVID-19. Hnutí, za které Peková kandiduje, volá například po „uvolnění všech restriktivních opatření dle Velké Británie a Skandinávie a normálním vystavení běžné populace kontaktům běžného života“. Hnutí také slibuje zrušit testování „zdravých lidí“ a naopak zavést testování očkovaných za účelem zjištění, „jestli jsou nosiči onemocnění a zejména mutujících variant“. Chce také „zhodnotit zdravotní stav všech očkovaných před očkováním a po něm“.
Aby se hnutí dostalo do Poslanecké sněmovny, potřebovalo by v nadcházejících říjnových volbách celostátně překonat hranici pěti procent získaných hlasů.
Pekovou za názory kritizuje odborná obec
Peková proslula nejprve tím, že v březnu loňského roku jako vedoucí Tilia Laboratories odhalila dva případy nákazy koronavirem, přičemž podle svých slov vyvinula nový typ testu na detekci viru. V té době ale nebylo povoleno testovat nikomu jinému než Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu.
Tehdejší a zároveň nynější ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poté Pekovou nepřímo nařkl ze špatné praxe. Podle vyjádření Státního zdravotního ústavu neměla laboratoř Pekové zájem o schválení pro medicínskou diagnostiku, protože nesplňovala podmínky pro certifikaci. Laboratoř byla posléze schválena díky nouzovému stavu.
Peková na sebe později upozornila i kontroverzními názory na onemocnění COVID-19 či očkování. Odborníci, jako například imunolog Václav Hořejší či biochemik Jan Konvalinka, ji kritizovali, že šíří neověřená tvrzení o koronaviru a chová se manipulativně.
Často také hovoří o tom, že koronavirus je laboratorní „šmejd“ uměle vytvořený k tomu, aby napadal lidi. Samotná pandemie je pak podle Pekové využívaná jako nástroj manipulace s lidmi.
Vystupovala také proti očkování. „Aby se lidé nechávali očkovat proti laboratorním šmejdům, to mi přijde absurdní. Je to celé zpolitizované, o zdraví lidí nejde,“ prohlásila nedávno genetička.