360°, Jaroslav Foldyna, Mikuláš Peksa - 23.6. v 20:14
Ministerstvo zahraničí by mělo obhájit jednání orgánů České republiky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) v reakci na středeční rozhodnutí Rady Evropy. Ta po Česku žádá důkladné a nezávislé šetření smrti muže v Teplicích, který zemřel v sanitce krátce po policejním zásahu.
„Musíme se nepochybně zodpovídat. Česko musí navenek obhájit jednání vlastních úřadů. Mám za to, že by to mělo dělat ministerstvo zahraničí, což je orgán, který řeší zastoupení ČR ve vztahu k mezinárodním institucím,“ uvedl v pořadu 360° Peksa.
Česko by podle něj mělo na mezinárodním poli dokázat, že nepatří k zemím, které zachází se svými občany tak, jak se jim zachce. „V danou chvíli policejní zákrok působí dojmem, který jsme viděli v Americe. Zcela oprávněně přichází dotazy i z Rady Evropy. Žádná země nemá právo dělat si se svými občany, co chce. Lidé mají občanská práva, která musí být dodržována. Policisté nemají právo chovat se brutálně,“ doplnil.
Sobotní potyčka v Teplicích, u které zasahovali policisté a jeden z nich na muže klekl, vyvolala velký rozruch. Podle informací lékaře zemřel šestatřicetiletý Rom krátce po zásahu policie kvůli předávkování drogami. Amatérské video, na kterém je vidět, jak se při zákroku muž vzpírá a křičí, zaplavilo internet.
Záznam viděli i v Radě Evropy. Ta ve středu vyzvala k důkladnému a nezávislému šetření úmrtí. „Je třeba zdůraznit, že Rada Evropy není orgán Evropské unie, ale nezávislá instituce, která sdružuje daleko širší počet států. Z praktického hlediska vypadají záběry z videa skutečně velmi špatně. Zatčený leží na zemi, klečí na něm policista, zákrok trvá několik minut a on křičí a vzpírá se. I kdyby zákrok nebyl smrtící, rozhodně byl velmi nepříjemný,“ konstatoval Peksa.
Nejsme banánová republika
Podle něj je zcela logické, že tento zákrok vyvolává mnohé otázky. „Vnější pozorovatelé očekávají, že se k tomu postavíme čelem, dodáme data a řekneme, co se stalo a proč se to stalo,“ zdůraznil europoslanec.
Naopak poslance Jaroslava Foldynu (SPD) střední rozhodnutí Rady Evropy překvapilo. „Jsem překvapen, že se Rada Evropy takto vměšuje do situace v ČR. My nejsme banánová republika, aby nám nějací nevolení papaláši diktovali, co máme dělat. Máme zaběhlý systém bezpečnosti a soudnictví,“ řekl poslanec.
Podle něj policisté zpacifikovali člověka v souladu s tím, jak byli cvičeni, a použili chvaty, které jsou v souladu se zákonem. „Zákrok sám o sobě nebyl příčinou smrti. Dnes už víme, že proběhla soudní pitva, která řekla, že příčinou smrti zatčeného bylo předávkování se,“ zdůraznil Foldyna.
Muž zemřel v sobotu. Tentýž den se na ulici, na které došlo k policejnímu zákroku, začali shromažďovat lidé a zemřelému vytvořili pietní místo. Někteří případ připodobňují k zabití Američana George Floyda.
I v Teplicích na muži klečel policista. „Zákrok vypadal velice podobně a vyvolal i stejnou reakci. Asi by stálo za zvážení zamyslet se nad tím, jestli je dobré tento zákrok do výcviku policie vůbec zařazovat. Zcela zjevně taková brutalita vyvolává negativní reakce,“ uzavřel Peksa.
Mikuláš Peksa Zdroj: CNN Prima NEWS