reklama

Peksa o podezřelém financování STAN: I další strany mají v účetnictví kostlivce

Piráti nikdy neprovádějí audit u svých koaličních partnerů a zároveň musí brát koaliční dohodu jako určitou formu kompromisu. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to ke kauze o financování hnutí STAN řekl europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). Podle něj by se i v účetnictví dalších politických subjektů mohli objevit kostlivci ve skříni.

reklama

Piráti se ve čtvrtek zdrželi hlasování o programu mimořádné schůze k vysvětlení financování hnutí STAN. Později šéf Pirátů Ivan Bartoš na Twitter napsal, že by Starostové měli své financování objasnit. „Piráti jsou jediná strana, která se dlouhodobě profiluje jako transparentní. Všechno naše účetnictví otevíráme světu. U nás se můžete dozvědět do poslední koruny, jak byla utracena a od koho jsme ji získali. Podobné standardy očekáváme i od našich partnerů,“ vysvětlil Peksa.

Právě Piráti šli společně se STAN do volebního boje. „Koaliční dohoda vždy je formou kompromisu. Zpětně viděno, bych byl daleko radši, kdyby opatření, která tam byla kolem transparence, byla podstatně silnější. V danou chvíli ale bylo nepochybně důležité zajistit funkční spolupráci pro nadcházející volby,“ pokračoval europoslanec.

Kostlivci ve skříni

„Nepochybně nikdy neprovádíme audit u partnerů. To by nebylo v našich časových a finančních kapacitách. Uspořádat jakýkoliv audit politické strany je poměrně nákladná věc. Zpětně viděno by bylo dobré, kdyby to strany měly jako nějakou zákonnou povinnost a audity zacházely do těchto podrobností –⁠ jací jsou sponzoři, kdo je vlastníkem sponzorujících firem. Podle mě to chybí,“ má jasno Peksa. „Je jistá možnost, že kostlivci ve skříni se najdou i v účetnictví dalších politických subjektů na české politické scéně,“ dodal.

Podle Peksy je potřeba znát konečné vlastníky všech firem, které STAN sponzorovaly. „Pokud by někdo v tomto měl mít větší pravomoci, je to jednoznačně Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, který je neutrální,“ míní europoslanec.

Peksovi se nezdá ani to, že poslanec STAN Jan Farský odcestuje na stáž do USA. „Upřímně si nedovedu představit, jak by šlo na plný úvazek vykonávat mandát poslance a zároveň akademickou dráhu. Obávám se, že pan poslanec Farský se k tomu bude muset postavit čelem,“ sdělil Peksa.

Nesouhlasit s Bartošem je v pořádku

Piráti si minulý týden volili nového předsedu strany, kterým se opět stal Bartoš. Již delší dobu přitom stranou zmítají rozpory. „V každé demokratické straně existují různé názory. Strany, které mají jeden názor, vládnou v zemích jako KLDR a rozhodně nejsou naším vzorem. Myslím si, že je v pořádku, že existuje někdo, kdo s Ivanem Bartošem nesouhlasí, a přesto je členem Pirátské strany,“ uvedl europoslanec, který Bartoše na post šéfa Pirátů volil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama