
Putin Trumpa ohledně míru na Ukrajině jen tahá za nos, řekl Mike Pence
Pokud nás poslední tři roky něco naučily, pak to, že Vladimir Putin nechce mír, chce Ukrajinu. V exkluzivním rozhovoru pro americkou CNN to prohlásil viceprezident Donalda Trumpa z jeho prvního funkčního období Mike Pence. Zkritizoval například Trumpův přístup k řešení konfliktu, ale také roztržku mezi ním a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Oválné pracovně. Rozhovor se uskutečnil den poté, co Pence převzal cenu Johna F. Kennedyho za odvahu za své činy z 6. ledna 2021, kdy Trumpovi příznivci vtrhli do Kapitolu. Bývalý druhý muž USA zkritizoval rovněž omilostnění výtržníků a naopak ocenil washingtonskou policii.
Pence se s Trumpem, kterému dělal v letech 2017 až 2021 viceprezidenta, od té doby v řadě věcí názorově rozchází. Kritizuje jej za ostrý odklon od toho, co považuje za úspěchy jejich administrativy. Jednou z nich je pohled na ruskou invazi na Ukrajinu a řešení tohoto konfliktu.
ČTĚTE TAKÉ: Hollywood je ničen, je to hrozba, varuje Trump. Uvalil stoprocentní cla na zahraniční filmy
„Pokud nás poslední tři roky něco naučily, pak to, že Vladimir Putin nechce mír, chce Ukrajinu. A skutečnost, že jsou to již téměř dva měsíce od navržení dohody o příměří, kterou Ukrajina přijala, a Rusko ji stále odkládá a vymýšlí výmluvy, to jen potvrzuje,“ uvedl Pence pro CNN.
Putin podle jeho zkušeností rozumí pouze síle, a právě z toho důvodu by USA měly i nadále stát v čele aliance států, které napadené zemi vojensky i jinak pomáhají. „Váhavá podpora, kterou administrativa v posledních měsících projevila, podle mého názoru pouze povzbudila Rusko,“ zhodnotil bývalý viceprezident a guvernér státu Indiana.
Pence je zároveň přesvědčen, že pokud Putin obsadí Ukrajinu, další na řadě by mohly být státy NATO. V takovém případě by se již do bojů musely zapojit mimo jiné také americké jednotky. „Držím se staré Reaganovy doktríny: ‚Pokud jste ochotni bojovat s našimi nepřáteli na svém území, dáme vám veškeré prostředky, abyste s nimi mohli válčit, abychom s nimi nemuseli bojovat my‘,“ řekl.
„Politováníhodná“ hádka v Oválné pracovně
Kritice Pence podrobil také ostrou výměnu názorů mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na straně jedné a Donaldem Trumpem a jeho současným viceprezidentem J. D. Vancem na straně druhé. Celá únorová výměna názorů, ke které navíc došlo před kamerami světových médií, podle něj byla „politováníhodná“.
„Myslím si, že prezident Zelenskyj udělal chybu, když přednesl své argumenty před médii v Oválné pracovně, a považuji za nešťastné, jak na to v tu chvíli reagoval prezident a jeho administrativa,“ řekl Pence.
Dále poukázal na schůzku mezi Trumpem a Zelenským, která se uskutečnila při pohřbu papeže Františka ve Vatikánu. Z ní odvozuje, že se povedlo obnovit dialog mezi oběma muži. Dohoda o těžbě nerostného bohatství pak podle něj vysílá Moskvě jasný signál o obnově spojenectví mezi oběma zeměmi.
Trumpova cla poškodí ekonomiku
Pence se dále vyjádřil k ekonomické politice Donalda Trumpa. Ta se výrazně liší od té, kterou prosazoval v prvním funkčním období, a kterou Pence považuje za úspěšnou.
„Mám obavy, že s prezidentovým zaváděním rozsáhlých cel proti přátelům i nepřátelům nakonec administrativa prosazuje politiku, která není zaměřena na země, které zneužívají naše obchodní vztahy, ale je novou průmyslovou politikou, která povede k inflaci v USA, poškodí spotřebitele a nakonec i poškodí americkou ekonomiku,“ řekl.
„Domnívám se, že tato verze celní politiky, která je široká, nerozlišující a uplatňuje cla na přátele i nepřátele, není pro americký lid výhodná,“ dodal. Podle něj měl s Trumpem spory ohledně obchodní politiky již během společného vládnutí. Prezident prý věří, že cla pomohou americké veřejnosti i ekonomice.
Omilostnění útočníků z Kapitolu? Byl jsem zklamán, říká Pence
Interview se uskutečnilo den poté, co Pence v bostonské Prezidentské knihovně Johna Fitzgeralda Kennedyho převzal cenu pojmenovanou po tomto americkém prezidentovi. Porota mu ji udělila za odvahu a činy z 6. ledna 2021, kdy příznivci Trumpa vtrhli do sídla amerického kongresu. Pence tehdy jako viceprezident čelil tlaku ze strany Trumpa, aby využil své ústavní role předsedy sčítání hlasů volebního kolegia a pokusil se zvrátit výsledek prezidentských voleb v roce 2020.
Tisíce příznivců republikánského prezidenta při útoku vtrhly do budovy, jednacích sálů i kanceláří jednotlivých kongresmanů. Způsobili při tom škody ve výši 30 milionů dolarů (přes 660 milionů korun). Při útoku zemřeli čtyři podporovatelé Trumpa a jeden policista. Čtyři muži zákona následně kvůli přetrvávajícím psychickým problémům způsobených útokem spáchali sebevraždu. Přes 170 policistů bylo zraněno.
Právě strážce zákona Pence v rozhovoru ocenil. „Nikdo z nich ani nehnul brvou. Jejich odvaha a statečnost by měly být oslavovány po celé generace, protože zajistili bezpečnost Kapitolu a umožnili nám ještě týž den znovu se sejít a dokončit naši práci v souladu s ústavou,“ řekl Pence. Jemu přitom zřejmě mnohem více než ostatním kongresmanům hrozilo ublížení na zdraví. Protestující totiž mimo jiné skandovali „Pověste Mikea Penceho“.
Trumpovo omilostnění a zmírnění trestů odsouzených demonstrantů, ke kterému prezident sáhl hned v den inaugurace, podle bývalého viceprezidenta „vyslal špatný signál“. „Byl jsem hluboce zklamán, když jsem viděl, jak prezident Trump omilostnil lidi, kteří se toho dne dopustili násilí proti strážcům zákona. Prezident má podle ústavy plné právo udělovat milost, ale v tu chvíli jsem si myslel, že to vysílá špatný signál,“ dodal Pence.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trump mírový plán nedomyslel, míní Just. V dohodě o nerostech může být skrytý kalkul Kyjeva