Každoroční nákupy v období adventu lákají kapesní zloděje. Ti se v předvánočním shonu zaměřují na nepozorné zákazníky v obchodech a na adventních trzích. Počet drobných krádeží v tomto období vzroste zhruba o 25 procent. Policie proto zvyšuje v rámci prevence kriminality skrytý i viditelný dohled. K zločinu se navíc neuchylují jen jednotlivci, ale i organizované skupiny, kterých pozvolna přibývá.
„Je to dáno nejen obecným shonem, kdy poškození v honbě za dárky ztrácejí opatrnost, ale samozřejmě i zvýšenou návštěvností v obchodních centrech. Také se zvyšují četnosti krádeží věcí z vozidel, kdy lidé nedbají na to, že auto není trezor,“ popsal bezpečnostní manažer společnosti ABIS Daniel Velčovský.
ČTĚTE TAKÉ: Krádež v drogerii skončila krvavě. Zloděj v Praze pobodal ostrahu, policie po něm pátrá
Podle policie dochází nejčastěji k případům krádeží peněženek, mobilních telefonů, klíčů od vozidel nebo platebních karet z nákupních tašek nebo věcí ze zaparkovaných aut. Počet kapesních krádeží v adventním období vzroste proti běžnému období o přibližně 25 procent.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Půjčená díla mi sežral pes. Čtenářka neotřelou výmluvou hradeckým knihovnicím vyrazila dech
„V rámci preventivních aktivit se v předvánočním období zaměřujeme jak na nákupní centra a jejich parkoviště, tak samozřejmě na skrytý i viditelný dohled na těchto místech za účelem předcházení a odhalování trestné činnosti,“ sdělil tiskový mluvčí policie David Schön.
Obecně se v tomto čase doporučuje zvýšená opatrnost – mít neustále dohled nad svými cennostmi, nedávat si peněženky a telefony do zadních kapes a nenechávat žádné cennosti viditelné uvnitř zaparkovaného vozidla.
Nejen majetek, ale i zboží
V adventním čase se zároveň zvyšuje počet zlodějů, jejichž cílem je zboží v obchodech. „Typickými zástupci ze strany kradeného zboží jsou cukrovinky, máslo, alkohol, uzeniny, sýry, dražší lego, ale také textil,“ uvedl Oldřich Rutar, viceprezident české pobočky Mezinárodní asociace bezpečnostního managementu.
Zloději se v současnosti zaměřují na to, aby vytvořili organizovanou skupinu, která se snaží projít s nákupem přes samoobslužné pokladny bez placení. Například obchodní řetězec Kaufland proti tomuto trendu zavedl v zónách samoobslužných pokladen bezpečnostní brány, ve kterých zákazník musí naskenovat účtenku, aby mohl obchod opustit.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Podivín vláčel po městě ukřižovaného Ježíše Krista. Velký krucifix odnesl z kostela
Pro zloděje jsou často lákavé také vánoční stánky v obchodních centrech, které mohou mít velmi nízkou úroveň zabezpečení. „V naší činnosti tato riziková prodejní místa odhalujeme a jejich majitelům kromě kamerového dohledu doporučujeme i různá bezpečnostní opatření,“ dodal Velčovský. Právě kamerové systémy mohou být klíčovým při odhalování zlodějů, kteří se podle Rutara letos snaží sofistikovaněji zabavovat obsluhu obchodů.