Velká švýcarská banka Credit Suisse má či měla údajně roky za klienty kontroverzní vládce, zkorumpované úředníky, drogové dealery i další zločince. Po původní informaci německého deníku Süddeutsche Zeitung a tamní veřejnoprávní televize ARD se objevují první jména těch, kteří do banky schovávali peníze.
Podle ARD patřilo mezi klienty Credit Suisse i několik rodinných příslušníků kazašského exprezidenta Nursultana Nazarbajeva. Jeho rodina je dodnes považována za mimořádně vlivnou a mocnou.
Nazarbajev navíc čelí mezinárodním obviněním z korupce. Podle výzkumu amerického magazínu New Yorker údajně obdržel úplatky ve výši 78 milionů dolarů od Jamese Giffina, prostředníka amerických ropných společností, při udělování licencí na těžbu. Nazarbajevův bývalý zeť Rachat Alijev, který byl šéfem kazašské finanční policie, náměstkem ředitele kazašské zpravodajské služby KNB a bývalým náměstkem ministra zahraničí, opakovaně oznámil svůj záměr svědčit v probíhajícím soudním řízení s názvem „Kazakhgate“ v USA.
Američané požádali švýcarské orgány o právní pomoc a na jejím základě bylo zablokováno 120 milionů dolarů z ropných obchodů s Kazachstánem. Švýcarská prokuratura od září 2010 Nazarbajeva a jeho zetě Timura Kulibajeva mimo jiné podezřívá z praní špinavých peněz.
Kazašský novinář Sergej Duvanov byl podle informací Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě odsouzený ke třem a půl roku vězení v pochybném procesu v Kazachstánu kvůli svému pátrání v této kauze.
Německá média píší, že klientem švýcarské banky byl také jordánský král Abdulláh II., a to i po zveřejnění zpráv o jeho „korupčním království“. Jeden z jeho účtů je stále aktivní.
Credit Suisse vykázala ztrátu 37 miliard
„Obvinění zasáhla Credit Suisse v době, kdy je již pod silným tlakem. Nedávno vykázala roční ztrátu 1,6 miliardy franků (zhruba 37 miliard korun) kvůli špatným spekulacím a náhlé změně v čele představenstva,“ popsala v komentáři ekonomická redaktorka švýcarské veřejnoprávní televize SRF Lucia Theilerová.
Zástupci banky navíc stanuli před několika týdny před Spolkovým trestním soudem v Bellinzoně kvůli praní špinavých peněz v letech 2004 až 2008. „Nová obvinění nyní vnášejí do skupiny nový neklid. Credit Suisse zdůrazňuje, že v posledních letech přijala významná dodatečná opatření k prevenci finanční kriminality. V současné době je kladen důraz na řízení rizik,“ doplnila Theilerová.
Dokumenty, které mají média sdružená v síti investigativních novinářů OCCRP (Organised Crime and Corruption Reporting Project), odhalují účty více než 30 000 klientů z celého světa. Akta pojmenovaná „Suisse Secrets“ (Švýcarská tajemství, pozn. red.) vycházejí ze souborů 18 000 účtů v hodnotě 100 miliard dolarů.
Podle těchto údajů si zločinci mohli založit nebo vést účty i v případech, „kdy banka mohla dávno vědět, že má co do činění se zločinci“. Podle interních údajů banky byla klienty Credit Suisse řada hlav států a vlád, ministrů a šéfů zpravodajských služeb, ale i oligarchů a kardinálů.
Do výzkumu se podle SRF nezapojila žádná švýcarská média, což deník Tagesanzeiger v neděli vysvětlil tím, že „od roku 2015 hrozí novinářům trestní stíhání, pokud budou psát o uniklých bankovních údajích“.