Epidemický index PES zůstává k pátku 25. prosince na 81 bodech. Skóre, podle kterého se v České republice řídí opatření proti šíření nemoci COVID-19, je tak osmý den v nejvyšším stupni pohotovosti. Kleslo ale reprodukční číslo vyjadřující, kolik dalších lidí nakazí jeden nemocný. Na Štědrý den mělo hodnotu 1,34, v pátek to je 1,22.
Podíl pozitivních PCR testů dosáhl ve čtvrtek téměř 43 procent, to je nejvíce od začátku epidemie. Laboratoře jich ale udělaly jen kolem deseti tisíc, proti středě zhruba čtvrtinu. V zemi tak na Štědrý den přibylo 4 363 potvrzených případů koronaviru. Počet hospitalizovaných se snížil asi o 500 na 4 455. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
I na Štědrý den se lidé nechávali testovat na COVID-19. Nechtějí nakazit příbuzné
Lidé se i dnes, na Štědrý den, nechávali testovat na COVID-19. Důvodem bylo u mnohých to, že se chystali na návštěvu svých příbuzných a nechtěli je nakazit. Zájem byl velký, termíny na testování byly často zarezervované už dlouho dopředu.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale nejsou data ze Štědrého dne o podílu pozitivních testů reprezentativní. Na testy šli ve svátek hlavně lidé s příznaky nebo ti, které tam poslal lékař. „Takže Štědrý den, Boží hod ani 26. prosinec pro nás nejsou reprezentativní hodnoty, protože se bude testovat málo lidí a budou většinou příznakoví,“ řekl Dušek serveru Seznam Zprávy. Podle něj zájem o testování vzroste znovu po svátcích.
Podíl pozitivních PCR testů se v posledních dnech výrazně zvýšil. V pondělí byl na 27 procentech, v úterý na 30 procentech a ve středu na téměř 36 procentech, což byl do té doby nejvyšší podíl vůbec. Sedmidenní průměr je zhruba 31 procent. U rychlejšího, ale méně spolehlivého, antigenního testování dosahuje pozitivita zhruba pěti procent, což je podle statistik v průměru přes 1 000 pozitivně testovaných denně.
Od březnového začátku epidemie se v ČR koronavirem nakazilo 664 863 lidí. Téměř 558 000 z nich se vyléčilo. V zemi je aktuálně 96 308 nakažených. Ve vážném stavu bylo ve čtvrtek v nemocnicích 634 pacientů. Do statistik přibylo dalších 83 úmrtí, celkem s covidem zemřelo 10 859 lidí.
Osmý den v řadě je PES v nejvyšším stupni
Celostátní bodové skóre indexu PES odpovídá nejpřísnějšímu stupni pohotovosti od pátku 18. prosince. Země se řídí opatřeními, jež odpovídají mírnějšímu čtvrtému. Na pátý stupeň přejde po vánočních svátcích v neděli 27. prosince a podle vlády v něm zůstane minimálně do 10. ledna.
Znovu se uzavřou provozovny služeb, prodávat se budou jen základní potřeby. Zákaz nočního vycházení bude už od 21:00, setkávání lidí mimo vlastní domácnost se omezí na dvě osoby. Nejméně do 22. ledna potrvá nouzový stav.
Jan Kulveit: Nerozhoduje pes, ale pán. PES štěkal včas, vláda reagovala pozdě
K chaosu, který panuje kolem přesunů ve stupních protiepidemického systému ČR – PES, se na Facebooku vyjádřil i jeho spoluautor Jan Kulveit. Kritizoval vládu, že se sama neřídí tím, co zavedla: „PES není a nikdy neměl být perfektním autopilotem, ale je to docela dobrý nástroj, který i po řadě ‚úprav šroubovákem‘ epidemii sice nebrzdí, ale pořád ještě doporučuje obezřetnější postup, než jaký MZ ČR v praxi volí. Nerozhoduje pes, ale pán,“ napsal Kulveit. Podle ministerstva ale nelze systém vyhodnocovat zcela roboticky.
Na pátém stupni je index PES ve všech krajích s výjimkou Prahy. Nejhorší situace je k dnešku v Moravskoslezském kraji, který má 89 bodů ze sta. Od čtvrtka ale index klesl v sedmi krajích, nejvíce v Pardubickém, kde se skóre snížilo z 85 na 76. Právě od hranice 76 bodů platí pátý stupeň. Vedle Pardubického jsou na 76 bodech také kraje Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Olomoucký.
V předvánočním týdnu se dosud každý den poměrně výrazně zvyšovaly denní nárůsty nakažených - v pondělí jich bylo skoro 8 000, v úterý se počet nových případů blížil 11 000 a ve středu přesáhl 14 000.
Na nárůstu nových případů se podílí i plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. Od té doby se udělalo asi 158 000 testů, z toho zhruba 9 400 bylo pozitivních, uvedl ve středu ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Mezi pozitivně testovanými bylo asi 5 200 lidí, kteří neměli žádné příznaky onemocnění.
U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, u PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře nebo s pozitivním antigenním testem, to dosud bylo asi 30 procent.