Frekventovaná sjezdovka, azurové nebe a pes trhající ještě živou srnu. Takový pohled se naskytl lyžařům v rakouském lyžařském středisku Turracher Höhe. Videozáznam z první poloviny února, na kterém bylo zachyceno, jak pes vyhnal srnu do blízkosti sjezdovky a zakousl se do ní, koloval několik dní po sociálních sítích. Kříženec huskyho, který je na videu, má českou majitelku. Ta dostala pokutu 140 eur. Jak by to dopadlo u nás a jaké jsou povinnosti majitelů psů při procházce lesem?
„Pes musí být vždy pod vlivem vůdce, což je přesná definice zákona,“ říká myslivec Lubomír Hajný. „Nemusí být tedy na vodítku, ale zároveň nemůže jakkoliv narušovat životní prostor zvěře a zvířat. Pokud tedy půjdu po lesní cestě a pes půjde přede mnou a bude reagovat na povely, nemusí být na vodítku. Pokud ale pes je neposlušný a vím, že mi kdykoliv utíká mimo můj vliv a na povel nepřijde, nebo dokonce začne zvěř pronásledovat, musí být na vodítku.“
Zvířata, která psi v lese pronásledují, jsou pod velkým stresem. Jde jim totiž o život. Oproti psům, které majitelé vezmou do lesa na procházku, nemají pravidelný příděl potravy ani klid a pohodlí v teple domova. Hledají pod sněhem potravu a každý takový „hon“ jim ubírá drahocenné síly. Nejde však jen o zimu, která zvěři ztěžuje podmínky pro život.
Nekontrolovatelní psi jsou problémem také v době kladení mláďat. „Mláďata zvěře se snaží ukrýt, nikoliv utéct. A to je problém, protože neposlušný pes pak může například srnče snadno strhnout, když na něj narazí,“ vysvětluje Hajný. Pes může mládě zabít, i když na něj nezaútočí. Stačí, aby třeba mladého zajíce skrytého v trávě a čekajícího na matku očichal. Kvůli pachu, který tam zanechá, ale už matka nepřijde a tak mládě vyhladoví k smrti. To samé se týká i samic bažantů – pokud ji pes odežene z hnízda, kde sedí na vajíčkách několikrát, už se na něj nevrátí.
Ne jednou štvali psi zvěř až do vesnice nebo na kraj města. „Byli jsme i u případu, kdy pes zahnal srnu na parkoviště u firmy a mezi auty ji roztrhal. Situaci jsme řešili tak, že jsme na místo přivolali PČR a psa odchytli. Podle známky jsme našli majitele, který dostal od magistrátu pokutu a musel uhradit škodu,“ popisuje myslivec Lubomír Hajný. A jaký postih vlastně pejskařům hrozí? „Pokud pes zvěř strhne, může se majitel dopustit přestupku nebo dokonce trestného činu. Cenu zvěře uvádí tabulka MZE.“ Jedno takové psí povyražení, na jehož konci je zcela zbytečná smrt srny, tak může majitele domácího zvířete přijít až na 14 tisíc korun.
Počet zvířat napadených psy každým rokem přibývá. Hovoří o tom statistiky záchranných stanic. V roce 2015 evidovaly 20 případů v celém Česku. V roce 2017 stálo psí radovánky život stejný počet srn, ale tentokrát jen v Praze. V loňském roce vzrostlo číslo dokonce na 29 - a to stále jen na území Prahy. Vzhledem k zemědělské politice, likvidaci mezí a remízků a kácení lesů se přirozené prostředí pro voně žijící zvířata stále zmenšuje. Můžeme je tak potkat v blízkosti lidských obydlí častěji, než tomu bylo dříve. Je proto důležité mít psa pod kontrolou nejen v lese, ale po celou dobu venčení.