Pět let od covidové pandemie. Podívejte se, jak se nebezpečný koronavirus šířil světem

Pět let od pandemie covidu-19. Jak se nebezpečný koronavirus šířil světem?

Před pěti lety se objevila nákaza, která přerostla v celosvětovou koronavirovou pandemii. Do té doby jsme podobné scénáře znali jen z hollywoodských filmů. I když to nejhorší máme snad už za sebou, na COVID-19 zemřely podle Světové zdravotnické organizace miliony lidí. Podívejte se, jak se nebezpečný koronavirus šířil světem.

První případ covidu se objevuje v čínském Wu-chanu koncem roku 2019. Na přelomu roku pak Světová zdravotnická organizace informuje o nezvyklé pneumonii s neznámým původem. Ví se o 27 případech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Průlom v léčbě postcovidového syndromu? Lékaři chystají nový postup, zmiňují hlavní příznaky

V lednu čínské úřady vyhodnocují, že jde o nový typ koronaviru. Krátce poté – 11. ledna – umírá na nemoc první člověk.

Hranice Číny překračuje vir jen o několik dnů později. Odborníci přicházejí se zjištěním, že se nákaza může šířit z člověka na člověka. Z Číny se postupně začíná šířit vir i do dalších zemí a 23. ledna se Wu-chan uzavírá.

Hned následující den se objevuje první případ v Evropě, konkrétně ve Francii. Další státy následují a 14. února umírá na COVID-19 ve Francii první Evropan.

Psychické obtíže v Česku? Experti hlásí enormní nárůst počtu pacientů, nejvíce je trápí úzkost

Česká asociace pro psychoterapii (ČAP) upozorňuje na nízkou dostupnost psychoterapie v Česku, přestože poptávka po ní stále roste. Z aktuálního průzkumu asociace vyplynulo, že významný nárůst zájemců hlásí až 79 procent expertů. Nejvíce je psychoterapie poskytována v soukromém sektoru. Ve státním – tam pomoc hradí zdravotní pojišťovny – se klienti musí připravit na dlouhé čekací lhůty. V oblasti psychických obtíží Čechy nejvíce trápí úzkost, a to ve všech věkových kategoriích. Proč tomu tak je?

Koncem února začíná mít Itálie velké problémy se zvládáním covidu. Jako první země v březnu zavírá hranice. Další země následují.

Do Česka se vir dostává 1. března. Počty nakažených stoupají a nejen v Česku se rozpoutávají debaty, která opatření mají smysl.

Další rok křivka stoupá a nakažených rapidně přibývá. K nejstrmějšímu nárůstu dojde mezi lednem a červnem 2022. Další prudká vlna pak přijde na přelomu roku, poté už se ale situace uklidní.

Celkem si COVID-19 vyžádal přes sedm milionů životů, přičemž bylo zaznamenáno přes 700 milionů případů nákazy.

Covid již jako běžná respirační infekce

Podle Hany Roháčové, primářky kliniky infekčních nemocí na pražské Bulovce, se COVID-19 nyní již řadí mezi běžné respirační infekce. „Průběhy, které byly popisovány dříve, jsou nyní daleko mírnější. Virus nabyl vlastností, které vídáme u jiných respiračních virů, a můžeme říct, že se více obáváme třeba chřipky. Pořád jsou to ale desítky případů, které vnímáme. Jejich průběh je ale lehký a většinou jde o komplikaci spojenou s jiným onemocněním,“ popsala Roháčová ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dodala, že pro lékaře a zdravotníky byla pandemie ponaučením. „V době výbuchu covidu jsme byli konfrontováni s naprosto neočekávanou situací. Zdravotnický systém na celém světě na to nebyl připraven,“ uvedla primářka.

Na vizualizaci, jak se vir šířil, se můžete podívat ve videu v úvodu článku.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nosit roušku v lese byl nesmysl, řekl Prymula o covidu. Dlouhé lockdowny škol ublížily dětem

Tagy: