Psychické obtíže v Česku? Experti hlásí enormní nárůst počtu pacientů, nejvíce je trápí úzkost

Česká asociace pro psychoterapii (ČAP) upozorňuje na nízkou dostupnost psychoterapie v Česku, přestože poptávka po ní stále roste. Z aktuálního průzkumu asociace vyplynulo, že významný nárůst zájemců hlásí až 79 procent expertů. Nejvíce je psychoterapie poskytována v soukromém sektoru. Ve státním – tam pomoc hradí zdravotní pojišťovny – se klienti musí připravit na dlouhé čekací lhůty. V oblasti psychických obtíží Čechy nejvíce trápí úzkost, a to ve všech věkových kategoriích. Proč tomu tak je?

Asociace, největší profesní sdružení psychoterapeutů, provádí průzkum každé dva roky, přičemž letos v září se ho zúčastnilo 884 psychoterapeutů a psychoterapeutek z celé republiky. Až 79 procent respondentů hlásí zvýšený zájem o své služby.

ČTĚTE TAKÉ: Vstříc přijíždějícímu vlaku čekala na smrt. Strojvůdce Charlottu vyslechl, dnes jsou svoji

„Zvýšený zájem o psychoterapeutické služby vidíme dlouhodobě. V roce 2022 zvýšený zájem hlásilo 89 procent respondentů průzkumu,“ uvedla na dotaz CNN Prima NEWS psychoterapeutka a členka výboru asociace Dominika Čechová. Doplnila, že dřívější informace nejsou vzhledem ke covidovým omezením srovnatelné.

Nová generace a destigmatizace

Důvodů, proč k tomuto nárůstu z pohledu odborníků dochází, je hned několik. „Může se jednat o následky pandemie a protipandemických opatření, které měly dopad na duševní pohodu populace. Stejně tak se do popředí veřejného zájmu dostala důležitost duševního zdraví, což vede k destigmatizaci využívání těchto služeb,“ vyjmenovala Čechová.

Dále podle odborníků „dorůstá mladší generace“, pro níž je péče o duševní zdraví prioritou. „Spolu s tím narůstá povědomí o dostupné péči, kterou mohou lidé nacházet právě u psychoterapeutů, jejichž kapacity jsou zatím relativně volnější,“ podotkla Čechová.

Situaci napomáhají také zdravotní pojišťovny, které na situaci s nárůstem zájmu o psychoterapii zareagovaly tím, že tento obor podporují i mimo zdravotní sektor v rámci svých preventivních programů. Pojišťovny poskytují příspěvky na psychoterapii čerpanou od odborníků z živnostenských praxí – jen z členů ČAP je jich v těchto programech zapojeno více než 900.

Psychoterapie hrazená z veřejného zdravotního pojištění je však často provázena dlouhými čekacími lhůtami. Ve zdravotnictví pracuje pouze 11,6 procent respondentů průzkumu. V soukromých praxích jich působí 56 procent a v sociálních službách 15,9 procent. Průměrná cena individuálního sezení činí 1 080 korun, u párového pak 1 527 korun. To je o 16 procent více než v roce 2022.

Nejsnáze lze najít pomoc v Praze

„Většina psychoterapeutických služeb je poskytována v soukromém sektoru a v sociálních službách, kde ale chybí prakticky jakákoli regulace a ochrana klientů. Naše asociace se snaží pomoci změně, která ale leží na bedrech státu,“ uvedl v dokumentu, který má redakce k dispozici, Jiří Drahota, předseda České asociace pro psychoterapii.

„Letošní výsledky průzkumu jasně ukazují potřebu legislativního ukotvení psychoterapie v Česku, nejlépe samostatným zákonem,“ podotkl Drahota.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Drogy, cukr a digitální obsah. Musíme se naučit pohybovat ve světě s nimi?

Nejvíce psychoterapeutů působí v Praze a Jihomoravském kraji. Karlovarský kraj nebo Vysočina naopak patří mezi regiony s výrazně nižší dostupností psychoterapie. „Ve velkých městech lze obecně tento trend sledovat. Jedním z důvodů je určitě fakt, že se jedná o vysoce kvalifikovanou disciplínu, jejíž poskytovatelé jsou vysokoškolsky vzdělaní,“ uvedla Čechová.

K psychoterapii se podle odbornice navíc lidé často dostanou na doporučení od svých blízkých osob: příbuzných, kamarádů, známých. „Tam, kde se psychoterapie poskytuje, se tedy poskytuje stále více. Na druhou stranu tam, kde ji využívá méně lidí, méně lidí ji doporučuje, takže zájem nemusí být takový. A pak do těchto regionů ani nevstupují noví poskytovatelé,“ vysvětlila.

Tento „začarovaný kruh“ by ale podle expertů mohly rozseknout programy zdravotních pojišťoven, které fungují po celé republice a přináší psychoterapii i do oblastí, kde dříve nebyla. „Je to samozřejmě běh na dlouhou trať, ale věříme, že brzy budou efekty patrné,“ doplnila Čechová.

Pocit „divnosti“ vystřídal termín

Psychoterapeuti v průzkumu také uvedli, že úzkosti zůstávají nejčastějším důvodem návštěv klientů napříč všemi věkovými skupinami. „Z mé soukromé praxe mohu potvrdit, že klienti často přicházejí s tím, že řeší úzkost jako hlavní problém. Neřekla bych ale, že se jedná o výraznou změnu oproti předchozím letům, spíše se změnila terminologie,“ podotkla Čechová.

Vysvětlila, že dříve lidé přicházeli s nejasnými pocity „divnosti“, více popisovali tělesné symptomy – jako bolest břicha, tlučení srdce, pískot v uších, pocit blížícího se infarktu a další. Dnes už však vědí, že se tomu říká úzkost.

„Hraje v tom roli asi i to, že se dnes o duševním zdraví hodně mluví a lidé si již mohou ‚dovolit‘ mít duševní potíže a úzkosti. Už není nutné je schovávat za tělesné projevy, které byly dříve společensky přijatelnější,“ pokračovala odbornice. A co je zdrojem pro tyto psychické obtíže?

„Důvody jsou velice pestré, stejně jako příběhy lidí, kteří jimi trpí. Někdo zažívá úzkost z válečných konfliktů, někdo z blížících se Vánoc. Některé ženy se úzkostlivě obávají otěhotnění, jiné se úzkostlivě strachují, že nikdy nebudou mít dítě. Je to opravdu různé a záleží na mnoha socioekonomických faktorech i rodinné predispozici,“ dodala psychoterapeutka.

Mezi další četné problémy patří depresivní obtíže, ztráta smyslu a problémy se vztahy. U mladších klientů se častěji objevuje též sebepoškozování (u adolescentů) a nízké sebevědomí (u dětí do 14 let).

Včasné zapojení psychoterapie přináší u duševních obtíží významná zlepšení. To ukázala například studie týmu profesora Tomáše Řiháčka – psychoterapie přinesla výrazné zlepšení pro 69 procent pacientů s klinicky závažnými úzkostmi a pro 51 procent pacientů s klinicky závažnou depresí.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Na zdravotní péči nebudou peníze, varuje Kubek. Znovu by zavedl poplatky u lékaře

Tagy: