Podle epidemiologa Petra Smejkala je vyšší šíření respiračních onemocnění, zejména takzvaného RS viru, v aktuálním období zcela normální. Řekl to v pátek ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS. Nemocnice se prý sice mohou i přes dostatek lůžek potýkat s problémy kvůli chybějícímu personálu, situace z covidových let by se ale opakovat neměla. Virus podle biochemika Zdeňka Hostomského ohrožuje zejména předčasně narozené děti. Odborníci také popsali, jaké jsou příznaky RS viru a kdy už jít s nemocným dítětem k doktorovi.
„Situace není nijak dramatická. Jsou zkrátka roky, kdy je víc respiračních onemocnění. Letos to pravděpodobně souvisí s tím, že v předchozích covidových letech jsme se chránili a imunita vůči respiračním virům, se kterými se potkáváme každý rok, trochu poklesla,“ vysvětlil infektolog Petr Smejkal.
Na vybudovanou imunitu po prodělání nemoci se však podle něj zcela spolehnout nemůžeme. „Člověk se může nakazit vícekrát. Každé další nakažení RS virem je slabší, protože nějakou imunitu si tělo přeci jen vybuduje, ta ale není příliš dlouhodobá,“ doplnil Smejkal.
Podle biochemika Zdeňka Hostomského jsou ohroženy zejména děti, přestože nakazit se mohou i dospělí. „Pozornost by se měla věnovat dětem, a to zejména předčasně narozeným. Je jasné, že tyto děti jsou ve větším ohrožení než normální zdravé děti,“ upozornil Hostomský. Smejkal doplnil, že částečně jsou ohroženi také staří lidé a osoby s dýchacími problémy, jako je třeba astma.
Podle předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Aleny Šebkové je hlavním příznakem kašel. „Děti úporně kašlou, řečeno lidově si mohou vykašlat plíce. Děti jsou mnohdy bohužel dušné, to znamená, že dýchají namáhavě. Dítě nemusí mít nutně horečky, takže není dobré se řídit jen podle zvýšené teploty,“ popsala v pátek ve Zprávách na CNN Prima NEWS.
Vedle toho epidemiolog Roman Prymula již ve čtvrtek v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS popsal, že léčba se zaměřuje na symptomy. „Virová onemocnění zatím příliš léčit neumíme. Klasicky se tedy v tomto případě léčí příznaky, virus zničit neumíme,“ uvedl. Zmínil přitom také existenci monoklonální protilátky, která je ovšem velmi nákladná a využívá se jen ve výjimečných případech. Vyvíjí se prý také vakcína.
Hrozí nám situace jako v Německu?
Dětská oddělení nemocnic v Německu se podle tamních médií potýkají kvůli epidemii zejména RS virů s velkými počty pacientů, situaci označují za „katastrofální“.
„Stejně jako u covidu to je o personálu, a ne o nedostatku lůžek nebo kyslíku. Pokud nějaká nemocnice bojuje s nedostatkem personálu, tak se může stát, že by podobná situace vznikla i u nás,“ upozorňuje Smejkal. Zároveň ale takovou situaci nepředpokládá. „Vzhledem k tomu, že v případě RS viru jde většinou o krátkodobou hospitalizaci, tak se nebojím, že by nastala podobná situace jako v covidových letech.“
Kolaps nemocnic jako v Německu hrozí i podle Hostomského pouze teoreticky: „Je skutečně zajímavé, že Německo, které se považuje za velice vyspělou zemi, tak co se týče zdravotnictví, jejich covidové statistiky jsou za poslední rok horší než u nás.“
Celý rozhovor s experty můžete zhlédnout ve videu v článku. Dozvíte se další informace o dlouhodobých důsledcích prodělání RS viru, imunitě proti jiným respiračním onemocněním či proč odborníci doporučují očkování proti chřipce.