Českem se šíří vlna respiračních infekcí. Za poslední týden počet nakažených stoupl o více než třetinu. Takzvaný RS virus trápí hlavně dětskou část populace. Ministerstvo zdravotnictví mluví také o epidemii chřipky. K tomu Státní zdravotní ústav (SZÚ) čeká růst počtu případů covidu. Jak správně rozeznat RS virus, chřipku a COVID-19? Redakce CNN Prima NEWS připravila seznam nejběžnějších příznaků.
Jak od sebe jednotlivá onemocnění rozpoznat? U všech je přenos stejný, tedy prostřednictvím kapének. RS virus se projevuje nejčastěji rýmou a silným kašlem, který může způsobit až zánět průdušek nebo dokonce i plic. Na rozdíl od chřipky či covidu se RS virus neprojevuje tak výraznou horečkou.
Respirační syncytiální virus (RS virus)
- Silný kašel
- Rýma
Chřipka
- Kašel
- Horečka (náhlý nástup, vysoké teploty)
- Únava
- Bolest těla
- Bolest hlavy
COVID-19
- Kašel
- Horečka
- Únava
- Bolest svalů, kloubů
- Bolest hlavy
- Bolest v krku (nejhorší v první den infekce, netrvá déle než pět dní)
- Průjem
V Česku podle SZÚ aktuálně probíhá epidemie akutních respiračních onemocnění. Nemoci se nejvíce šíří v Jihomoravském, Pardubickém, Libereckém a Olomouckém kraji. Průměrná nemocnost v těchto krajích je 2 850 lidí na 100 tisíc obyvatel. Nejméně se naopak nemoci šíří v Praze a v Jihočeském kraji.
Epidemiolog Roman Prymula uvedl, že RS viry mají v současné situaci poměrně dominantní roli, tedy alespoň u dětské populace. „U starších lidí to je chřipka, ale i covid a podobně,“ dodal exministr zdravotnictví.
I podle biochemika Zdeňka Hostomského RS virus ohrožuje zejména děti, přestože nakazit se mohou i dospělí. „Pozornost by se měla věnovat dětem, a to zejména předčasně narozeným. Je jasné, že tyto děti jsou ve větším ohrožení než normální zdravé děti, které RS virus přejdou dobře,“ upozornil Hostomský. Epidemiolog Petr Smejkal k tomu doplnil, že částečně jsou ohroženi také staří lidé a osoby s dýchacími problémy, jako je třeba astma.
A jaká je prevence? Odborníci radí to samé, co u každé sezónní nemoci – tedy vyhýbat se větším skupinám lidí, dodržovat základní hygienická pravidla, často si mýt ruce a také omezit kontakt s rizikovými skupinami, jako jsou senioři nebo lidé trpící chronickými nemocemi. V rámci RS viru je navíc dle Hostomského do budoucna možné očekávat vakcínu, kterou půjde děti očkovat, prostřednictvím těhotné matky, ještě před narozením.
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) současnou epidemii umocnil fakt, že lidé nenosí respirátory jako v přechozích letech kvůli koronaviru. „Všichni měli skoro dva a půl roku v kuse nasazené respirátory nebo roušky, a byli tak izolovaní. Odolnost – a to především u dětí – tím byla strašně oslabená,“ upozornil Válek.