Ve světě bylo celkem podáno 3,67 miliardy dávek vakcíny proti koronaviru. Mezi nejpoužívanější z nich patří očkovací látka z dílny firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson. Neplatí ale, že všechny tyto čtyři typy vakcín zaručí vstup do stejného počtu států.
V Evropské unii jsou zhruba dva lidé ze tří očkováni vakcínou Comirnaty, kterou vyvinulo americko-německé konsorcium společností Pfizer a BioNTech. Kdo se ale chce podívat do největšího počtu zemí světa, měl by být očkovaný jinou látkou. A sice látkou Vaxzevria, jež vzešla ze spolupráce britsko-švédské farmaceutické skupiny AstraZeneca a Oxfordské univerzity.
Praha jako zdánlivý premiant v očkování proti covidu. Co ji drží na prvním místě?
V očkování obyvatel České republiky proti covidu suverénně vede Praha. V metropoli má alespoň první dávku vakcíny již více než 70 procent lidí, v ostatních krajích se průměr pohybuje těsně pod padesátiprocentní hranicí. Premiantství hlavního města je však zdánlivé, odborníci upozorňují, že do Prahy se jezdí často očkovat i lidé z regionů.
Očkovací certifikát, v němž budeme mít potvrzenou vakcinaci produktem firmy AstraZeneca, vás pustí do 119 zemí světa. S odkazem na portál VisaGuide.world to uvedl prestižní časopis The Economist. Teprve až na druhém místě se nachází vakcína Comirnaty, která vám otevře dveře téměř do 90 států. Více než šest desítek zemí světa bude pro vás přístupných, pokud jste si nechali aplikovat ruský Sputnik V.
Do USA ani s Pfizerem
Naopak nejmenší počet států uznává vakcínu čínské provenience – téměř nikam se nedostanete s očkovací látkou společnosti CanSino Biologics, kterou neuznává ani desítka zemí. Jen o něco lépe na tom je očkovací látka Covaxin, která byla vyvinuta a je používána v Indii.
Ale ani AstraZeneca vám nezaručí, že se dostanete všude, kam byste se podívali rádi. Například Spojené státy dosud nepovolují vstup občanům z členských zemí Evropské unie, Velké Británie, Číny, Indie a dalších.
„Ale i Kanaďané, kterým byla podána vakcína AstraZeneca, se obávají, že nebudou moci navštěvovat ve Spojených státech podniky, jež uznávají očkování vakcínami schválenými Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv,“ píše The Economist. Přitom Spojené státy už objednaly 300 milionů dávek AstraZeneky, přestože jí FDA teprve musí udělit zelenou.
Rozmanitá Evropská unie
Nepříliš přehledná situace ale panuje také v Evropské unii. Tedy zejména pro člověka, který by do ní chtěl zavítat zvenčí. Paleta vakcín, které některé státy uznávají jako dostatečné, totiž ne vždy koresponduje s tím, které vakcíny pro použití schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).
Bez očkování si v Řecku dovolenou příliš neužijete. Země zavedla nová opatření
Řecko zavedlo kvůli zhoršující se epidemické situaci nová opatření proti šíření koronaviru. Týkat se budou i turistů. Nově mohou v barech, restauracích i klubech posedět pouze očkovaní lidé. Opatření mají platit minimálně do konce července.
Některé země se totiž řídí i Světovou zdravotnickou organizací (WHO), jež doporučuje pro emergentní použití větší množství vakcín, než které mají dosud schválení od amerických a evropských regulátorů. WHO naposledy na svůj seznam zařadila vakcínu Covishield, která je indickou variantou vakcíny od AstraZeneky. S ní vás pustí například do Belgie.
Internet poradí
Podle mluvčího Evropské komise Stefana de Keersmaeckera Covishield nemůže být dodáván na unijní trh, protože nemá schválení EMA, pro vstup do země však uznáván být může. „Členské státy se mohou rozhodnout individuálně, kterou vakcínou očkované lidi k sobě vpustí,“ uvedl pro portál Health Policy Watch.
Pro základní orientaci v tom, která vakcína umožňuje vstup do jakého státu, docela dobře poslouží již zmiňovaný portál VisaGuide.world. Uživatel si může v menu zvolit vakcínu, kterou byl očkován, a následně zemi, kterou se chystá navštívit. Dozví se například, že se Sputnikem V se sice může vydat do Maďarska, Česká republika pro něho ale zůstane nepřístupná.