Očkování v Čechách vs. na Moravě
V očkování obyvatel České republiky proti covidu suverénně vede Praha. V metropoli má alespoň první dávku vakcíny již více než 70 procent lidí, v ostatních krajích se průměr pohybuje těsně pod padesátiprocentní hranicí. Premiantství hlavního města je však zdánlivé, odborníci upozorňují, že do Prahy se jezdí často očkovat i lidé z regionů.
Při rozhodování o tom, zda se lidé nechají naočkovat, hraje role jejich přesvědčení stejně jako zdravotní stav. „Očkovat se nebudu. Mám nemocné srdce, hned bych umřela,“ uvedla oslovená žena ze Zlína. Právě zdravotní problémy jsou paradoxně jedním z častých důvodů, proč lidé vakcínu odmítají.
Jiní pak mají pocit, že očkování nepotřebují. „Zatím mi nic nebylo a zřejmě jsem tuto chorobu prodělala okolo Vánoc. Necítím potřebu se očkovat, navíc mi trochu vadí to donucování,“ sdělila paní Zuzana ze Zlína.
Prvenství Prahy není překvapivé
Rozdíl v proočkovanosti obyvatel mezi Prahou a ostatními kraji může být na první pohled překvapivý. Podle odborníků však nejde o nic nečekaného. „Musíme si uvědomit, že fakultní nemocnice, včetně Prahy, dostávaly více vakcín, takže zde byl takový první schodek,“ prohlásil koordinátor očkování ve Zlínském kraji Jiří Lučan.
Dodal, že se jedná o porovnání podle místa očkování a místa podání. „Praha je jednoznačně spádovější oblast než Zlínský kraj, takže tam se očkují lidé ze středních Čech a dalších krajů,“ doplnil Lučan.
Jeho slova potvrzuje i statistika ministerstva zdravotnictví. Pokud se zohlední místo trvalého bydliště očkovaných, Praha už premiantem není a padá do celostátního průměru těsně nad padesátiprocentní hranici.
Odborníci věří, že počet očkovaných poroste i díky tomu, že vznikají centra, kde lidé dostanou vakcínu i bez předchozí registrace. Například na Zlínsku se už ve středu otevřou hned tři taková místa.
V metropoli má první dávku vakcíny již více než 70 procent lidí. Do města však přijíždějí i lidé z okolí. Zdroj: CNN Prima NEWS