Nakladatelství Naše vojsko vyrábí a prodává kalendáře s portréty nacistických vůdců. Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma na firmu podal trestní oznámení, podle něj porušuje zákon a propaguje hnutí potlačující právo a svobodu člověka. Klíma byl spolu se senátorem Václavem Láskou a předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové.
Letos to není poprvé, co se nakladatelství Naše vojsko dostalo do hledáčku policie. V roce 2018 firmu prošetřovala kvůli hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera nebo zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Případ ale uzavřela s tím, že se trestný čin nestal.
Šéf nakladatelství Naše vojsko odmítá, že by za prodejem kontroverzních předmětů stála osobní ideologie. „Je to poněkud nevkusné, ale já dělám hlavně byznys,“ sdělil Emerich Drtina pro CNN Prima NEWS. „Jinak by mi peníze nikdo nedal. Teď, když byl koronavirus, tak se všude psalo jen o něm. Díky tomu, že se teď média zajímají o mě, se mi momentálně daří. Možná, kdybych ten kalendář udělal před měsícem, nikdo by si ho nekoupil,“ dodal.
Policie si nechce nechat poradit
Podle Klímy je nepřijatelné, že policie před dvěma lety nikoho nepotrestala. „Policie naprosto nepatřičně tu věc vyhodnotila tak, že se nejedná o propagaci,“ řekl předseda Nadačního fondu obětem holocaustu v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. „Tady nejde o pohnutku, jde o důsledek. Když někdo prodává drogy, tak se taky nezkoumá za jakým účelem. Když to policie odložila, tak je v rukou zákonodárců změnit legislativu,“ pronesl Klíma.
Na Ďáblickém hřbitově někdo zapálil nacistickému vrahovi K. H. Frankovi svíčku
Bývalý říšský ministr pro Protektorát Čechy a Morava Karl Hermann Frank patří k nejtemnějším postavám českých dějin. Své jméno pro historii spojil například se svou rolí ve vyhlazení obce Lidice, která byla srovnána se zemí 10. června 1942 jako odplata za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. I přesto se našel kdosi, kdo nacistickému zločinci na hřbitově v pražských Ďáblicích, kde je Frank anonymně pohřben, zapálil svíčku.
Podle senátora Václava Lásky je ale současná legislativa dostatečná a umožňuje policii podobné činy potrestat. „S prvním trestním oznámením policie nenaložila dobře, ale teď má šanci na reparát,“ sdělil senátor pro CNN Prima NEWS. „Toto druhé trestní oznámení odložit nemůže, ta podstata propagace byla naplněna. Zákon je v pořádku, policie ho špatně překládá,“ uvedl.
Jak Láska, tak i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček jsou ale připraveni v případě nouze legislativu změnit. „Já jsem přesvědčen, že když už vyrábíte tričko a hrnek, tak je to součástí propagace. Můžeme do skutkové podstaty zahrnout ještě prodej a distribuci podobných předmětů. Ale nechceme zajít tak daleko jako v Německu, kde se musí například odstraňovat hákové kříže z jinak nevinných počítačových her,“ řekl Vondráček.
Musí pomoci média
Klíma se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové vyjádřil také k úterní události, kdy neznámý návštěvník Ďáblického hřbitova položil svíčku k hrobu říšského ministra Karla Hermanna Franka, který se podílel na vypálení Lidic v červnu roku 1942.
Podle předsedy Nadačního fondu obětem holocaustu za adoraci nacistických vůdců může nedostatek vzdělání. „Lidé nechápou, že se jedná o válečného zločince a že nějaká pieta není namístě,“ řekl Klíma. „Už nežijí babičky ani dědové, co by si druhou světovou válku pamatovali. V šíření osvěty musí pomoci školy a média, ta potřeba se zvětšuje. A školy ji nenaplňují tak, jak by měly,“ dodal.