S tím, jak rostla inflace, všichni věděli, že musí dojít ke snížení valorizace penzí. Mělo k tomu tak dojít už před rokem, řekl ekonom Vladimír Pikora ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj je tudíž v pozadí politická hra. Ekonomka Jana Matesová v pořadu Co na to vaše peněženka podotkla, že ke snížení valorizace nicméně dojít musí. Jinou cestu z inflace nevidí.
Sněmovna od úterního dopoledne jedná o vládním návrhu na snížení červnové valorizace důchodů. Podle ekonoma Vladimíra Pikory mělo ke snížení dojít už před rokem. „Když rostla inflace, všichni věděli, že to tak musí být. Předpokládám, že v pozadí je nějaká politická hra, že se to nehodilo před prezidentskými volbami,“ poznamenal ekonom.
Podle něj vláda navíc špatně komunikuje nejen navrhované snížení valorizace, ale také případný posun věkové hranice odchodu do důchodu. „Vláda ještě v listopadu říká, že to nebude, a pak s tím přichází. Je to o komunikaci. Je třeba získat důvěru občanů, že stát bude fungovat,“ zdůraznil Pikora.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Emotivní Foldyna: Důchodci už kupují jen nejméně kvalitní jídlo. Chcete je okrást, vmetl Skopečkovi.
Lečo by si v zimě vařil jen idiot. Vládní politici se ostře pustili do Havlíčka
Válka o lečo. I tak by se dala označit vášnivá diskuse na sociálních sítích o oblíbeném maďarském pokrmu, kterou rozpoutal 1. místopředseda ANO Karel Havlíček. Podle něj se totiž cena surovin potřebných pro přípravu leča od roku 2021, tedy od nástupu vlády Petra Fialy (ODS), více než zdvojnásobila. Kritici se do Havlíčka ostře pustili, podle nich totiž exministr průmyslu neuvedl relevantní údaje.
Že měla být úprava valorizačního vzorce provedena již dávno, si myslí také ekonomka Jana Matesová. „Vláda to dělá pozdě. Úprava velmi špatného valorizačního vzorce, který funguje tak do tříprocentní inflace, ale pak už ne, měla být provedena nejlépe před rokem,“ řekla ve vysílání.
Podle ní ke snížení valorizace ale musí dojít, jinak se „z inflace nevymotáme“. „Mzdy ekonomicky aktivních lidí o inflaci nerostly a reálné příjmy klesaly. To je z hlediska řízení inflace nutné a je to v pořádku. Jakkoliv bychom to důchodcům přáli, tak nemohou příjmy růst ani u nich,“ vysvětlila svůj pohled ekonomka.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová uvedla, že v případě přijetí důchodové novely může vše skončit u Ústavního soudu. To je podle Pikory to nejhorší, co by se mohlo stát. „Můj stát se nechová v souladu se zákonem? Podkopání důvěry je velký problém, vláda ji bude těžko získávat zpět,“ míní ekonom.