Normální fotbal je tak trochu nuda. To si myslí jeden z nejlepších obránců moderní éry kopané Gerard Piqué. Proto se rozhodl sport, kterému nejvíce rozumí, obléct do vskutku speciálního hávu prostřednictvím vlastní soutěže Kings League. Má se zalíbit především mladému publiku. Obsazením, formátem sedm na sedm, tajemným hráčem nebo pravidlem, kdy jeden gól platí za dva.
První sportovně-byznysový krok Gerarda Piquého – ikony Barcelony – nebyl úspěšný. Jeho společnost Kosmos podepsala v roce 2018 25letou smlouvu s Mezinárodní tenisovou federací. Odehrála se proto revoluce, v rámci které se změnil zavedený a oblíbený formát reprezentační soutěže Davis Cup.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Piqué vrátil úder Shakiře. Bývalé partnerce ukázal, že skutečně vyměnil Ferrari za Twingo
Tento pakt ale skončil už letos v lednu, a to krachem. Piqué, který loni v listopadu ukončil kariéru ověnčenou osmi tituly ze španělské La Ligy nebo čtyřmi triumfy v Lize mistrů, každopádně měl už v tu chvíli jiný projekt, do kterého mohl vrhnout své nadšení i peníze.
Nic jsem neplatil a ta částka nesouhlasí. Ujfaluši pomáhá díky své legendární hlášce
Kdo by tuto hlášku neznal. „Nic jsem neplatil a ta částka absolutně nesouhlasí,“ řekl teď už bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Ujfaluši, když se ho novináři ptali, jak to bylo s návštěvou prostitutek u národního týmu v hotelu Praha. Dnes bere autor citátu celou věc s nadhledem a rozhodl se ji přetavit v pomoc. O charitativním prodeji speciálních triček mluvil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
První den nového roku oficiálně spustil Kings League. Chtělo by se říct fotbalovou soutěž, nicméně kopání do míče má v tomto případě značně odlišné kulisy, než na které jsou fanoušci nejpopulárnějšího sportu na světě zvyklí. Spíše jde o fotbalovou reality show.
„Kings League se zrodila z úvah, jak vytvořit produkt, který je porovnatelný s profesionálním fotbalem, má paralelní život, ale hlavně je tak zábavný, jak to je jen možné,“ poznamenal výkonný ředitel projektu Oriol Querol. Prezident Piqué ještě před startem dodal: „Produkt fotbalu je už zastaralý. Abychom zaujali mladé, musíme pro ně vymyslet kratší a zábavnější formát. Oni už devadesát minut nezvládají usledovat.“
Takže čím má liga vedle vydatného množství světelných efektů náročné mladé strhnout?
Ze slov slavného fotbalisty vyplývá, že se z hodinu a půl dlouhého utkání musela významnější porce ukrojit. Proto se hraje na dva poločasy o 20 minutách. A také na menším hřišti s umělou trávou v počtu sedm na sedm, přičemž počet střídání je neomezený.
I v tomto minifotbale se vyskytuje VAR. Ale nevyužívá ho rozhodčí na popud svých asistentů u videa, ale žádají o něj týmy. Pokud je jejich výzva neúspěšná, přijdou o možnost přezkumu po zbytek duelu.
Teď trochu větší sranda. O tom, jaký tým bude mít na začátku míč, nerozhoduje los. Hráči jsou po vzoru vodního póla před úvodním hvizdem u vlastní brankové čáry a sprint na polovinu hřiště rozhodne o tom, kdo bude na začátku útočit.
Empieza EL PARTIDAZO de la jornada.@Saiyans_FC_ VS @FCPorcinos @TheGrefg VS @IbaiLlanos pic.twitter.com/NxAZZoDO7Q
— Kings League InfoJobs Spain (@KingsLeague) January 1, 2023
Los přece jen nechybí, jen se hodně liší od běžného fotbalu. Oba týmy si před utkáním vytáhnou jednu ze zlatých karet, kterou lze jednorázově využít kdykoliv během utkání. Mančaftu umožňuje, aby po určitý časový úsek platil jeho gól za dva. Jiná karta znamená dočasné oslabení druhého celku, další okamžitou penaltu.
I když penaltu… Místo ní se v Kings League běhají nájezdy. Tak tomu bylo v divokých 90. letech v americké fotbalové soutěži Major League Soccer před tím, než se „evropeizovala“.
Finalizó el partidazo de la #KingsLeagueJ5
— Universo Kings League (@UniversoKingsL) February 5, 2023
5⃣ @RayodeBarcelona - 4⃣ @PIO_FC
El partido lo tenía controlado el equipo de @samyriveratv hasta que llegó el 2 vs 2
El gol definitivo vino por parte de @ABiboumm en su PENALTY SHOOTOUT#KingsLeague pic.twitter.com/cdQUbLkLeB
Netradiční příručka pravidel vznikala v prostoru sociálních sítí prostřednictvím hlasování. Nová média jsou pro 36letého Piquého a spol. naprosto kardinální. Do skromné haly v barcelonském přístavu se vejde jen malinké množství diváků a hlavně neexistuje žádný volný prodej vstupenek. Především jde o naservírování neotřelého produktu skrze platformy Twitch, YouTube nebo TikTok.
A sledovanost není po pouhém měsíci provozu vůbec špatná. Na utkání třetího kola mezi Ultimate Móstoles a Xbuyer Team se v jednu chvíli dívalo 1,3 milionu diváků.
Tajemný Enigma
Zmíněné týmy jsou součástí tabulky skládající se z 12 členů. Jednomu z mužstev šéfuje legendární brankář Iker Casillas, bossem je také argentinský kanonýr Sergio Agüero, který ukončil profesionální kariéru kvůli problémům se srdcem. V Kings League se na hřiště vrátil, epizodní hráčskou roli si střihl i známý mexický útočník Javier „Chicharito“ Hernández, jenž je pod smlouvou v Los Angeles Galaxy.
Ani po Kataru není klid. FIFA chce pro MS saúdské peníze, hvězda volá: Zastavte ten bizár
Největší fotbalovou akci žen možná bude sponzorovat Saúdská Arábie, která jim upírá mnohá práva. Špatný vtip, nebo snaha konzervativního království ukázat, že už není tak konzervativní? Podle jedné z nejslavnějších hráček světa Alex Morganové „bizár“. Po kritikou rozcupovaném mundialu v Kataru může dostat za uši i další šampionát.
„Musím říct, že se mi celý projekt fakt líbí, je vidět, že se Piqué inovací nebojí,“ chválil vzácný host, jehož přezdívka znamená v češtině „hrášek“.
Ale nejvíce se mluvilo o tajemném hráči. Muži se jmenovkou Enigma kopajícím za Xbuyer. Nastoupil s maskou, kterou lidé znají od wrestlera Reye Mysteria a s dlouhými rukávy zakrývajícími tetování na pažích. Okamžitě se rozneslo, že jde o profíka ze španělské nejvyšší soutěže, který skrývá svoji identitu, aby neměl ve svém klubu problémy. Jméno propálil novinář Guillem Ballague, který informoval, že záhadným chlapíkem je Nano Mesa z Cádizu.
Většina plejerů „královské ligy“ však vzešla z prosincového on-line draftu, přihlásit se mohl každý. Za každý start hráč dostane bezmála dva tisíce korun.
To není odměna odpovídající podmínkám v nejlepších soutěžích světa, ale rekrutované fotbalisty může hřát pocit, že jsou součástí něčeho, co extrémně rychle nabírá na popularitě.