Piráti od sobotního rána bilancovali na celostátním fóru. Kvůli epidemii koronaviru se ale nesešli na jednom místě, vše probíhalo on-line. Místo večerního posezení, které po stranických sjezdech většinou probíhá, měli Piráti v plánu hudební virtuální afterparty.
Pirátské celostátní fórum začínalo v sobotu v deset hodin. Vystoupili lídři kandidátek pro podzimní volby do Sněmovny i šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Na programu bylo i bilancování fungování Pirátů na půdě europarlamentu či výsledky krajských voleb.
„Završení hlavního dne on-line zasedání ve formě virtuální hudební afterparty. My se o zábavu úplně připravit nenecháme. Pusťte si k sobě domů Pirate DJs na třech tematických videokanálech,“ stálo v programu.
Piráti, kteří jsou nyní v opozici, plánují jít do sněmovních voleb právě s hnutím STAN. Koaliční spolupráce bude jedním z hlavních témat fóra, vedení strany bude odpovídat na dotazy členů. Lídrem koalice na post premiéra je šéf Pirátů Ivan Bartoš, STAN má podle koaliční smlouvy obsadit první pozice na kandidátkách ve čtyřech krajích.
Celostátní výbor STAN už ve čtvrtek schválil koaliční smlouvu s Piráty, pro bylo 92 procent hlasů. Piráti budou o koaliční smlouvě hlasovat až do úterního rána. Aby návrh uspěl, musí pro něj „zvednout ruce“ alespoň 60 procent hlasů. Rozhodovat může celá členská základna.
„U nás hlasování začíná v pátek. Nicméně v rámci fóra je zařazen i bod, kde se tím budeme zabývat. Téma se prakticky probírá už sedmý měsíc. Musím říct, že smlouva je vyjednaná férově a respektuje požadavky obou stran, a i když jednání bylo místy tvrdé, vzhledem k těm sedmi měsícům i naší spolupráci ve Sněmovně jsou podmínky dobré a věřím, že členská základna naši práci ohodnotí,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Bartoš.
Bartoš: Neděláme masírky
Počítá s tím, že část členů ale o koalici se STAN stejně nepřesvědčí. „Neděláme kampaňové masírky, ani na občany, ani na členy. Je tak zcela legitimní, že jsou lidé, kteří se spoluprací nesouhlasili předtím a nesouhlasí s ní ani teď, ale my ty věci diskutujeme a chápu argumenty. Udělali jsme ale vše pro to, aby byly všechny otázky vypořádány,“ dodal Bartoš.
Bartoš i Rakušan se několikrát nechali slyšet, že to mezi jejich partajemi v dolní parlamentní komoře dobře funguje, někteří straníci si to už vyzkoušeli v krajských volbách na podzim loňského roku. Lídři si rozumí i po lidské stránce. Rakušan se například v rozhovoru pro CNN Prima NEWS svěřil, že si dokáže představit, že by s Bartošem jel stopem do Španělska.
„Ivana Bartoše jsem poznal nejen jako ten symbol Pirátů, jak ho bohužel mnohdy lidé ve veřejném prostoru vnímají, ale poznal jsem ho pracovně. Poznal jsem jeho systematičnost, schopnost analytického myšlení a posléze i syntézy. Má velký všeobecný i zahraničně politický přehled. On prostě dospěl k tomu, že by mohl být velmi kvalitním, určitě trochu neortodoxním, ale velmi schopným a oddaným premiérem,“ prohlásil Rakušan.
Půta kvůli soudu nebude kandidovat
Všechno ale není tak růžové. Starostové a nezávislí například museli „zaříznout“ jednoho ze svých nejúspěšnějších politiků – dlouholetého libereckého hejtmana Martina Půtu. Pro Piráty jsou obecně problémem trestně stíhaní lidé na kandidátkách. Půta byl obžalován z korupce, krajský soud ho osvobodil, ale odvolací soud osvobozující rozsudek zrušil.
„Nebude zřejmě kandidovat, byl s ním na podzim obnoven soud, a pokud by probíhal, nevrhalo by to na koaliční kandidátku dobré světlo. Pan Půta to řekl, tak věřím, že to tak je,“ komentoval Bartoš.
„Martin Půta vnímá, že nějaké podmínky vůči jeho osobě budou dány. Rozhodnutí bude ve finále jeho osobní, já zaříznout Martina Půtu nechci. Především doufám, že soud, který se kauzou zabýval téměř šest let, by teď, kdy je veškeré vyšetřování ukončeno, mohl během roku rozhodnout,“ uvedl už před časem Rakušan.
Co se týče programu, Bartoš a Rakušan dlouhodobě hlásají, že jejich strany mají 70procentní shodu. Rozdílné názory mají třeba na legalizaci konopí, kterou prosazují Piráti.
„Pokud jde o legalizaci psychotropních látek, aniž bych se chtěl kohokoliv dotknout, jde o druhořadou věc, kde si můžeme dovolit ten luxus mít odlišný názor. Fakt nemáme slučovací sjezd, neztrácíme svoji identitu. Dokonce si umíme představit, že v koaliční smlouvě zakotvíme, že si budeme některá témata řešit každý zvlášť,“ komentoval už dříve Rakušan.
Předseda STAN dlouhodobě opakuje, že společnou volební koalicí nedochází k žádnému slučování dvou stran a jak Starostové, tak Piráti si mohou prosazovat některé své programové priority samostatně.
Pokud by strany vládly, chtějí společně prosazovat nízké daně, dostupnou zdravotní péči v regionech, ochranu klimatu, důraz chtějí klást i na inovace a transparentní vládnutí. Koalice chce podle Bartoše nabídnout naději v racionální řešení místo prázdných hesel. Piráti a STAN věří, že by ve volbách mohli porazit hnutí ANO Andreje Babiše a získat 25 procent.