reklama

Bartoš: Kroužkování nikomu nezakazujeme. Adepty na ministry zveřejníme brzy

Předseda Pirátů Ivan Bartoš bude tento víkend na celostátním fóru obhajovat koaliční smlouvu se STAN. O jejím schválení hlasují straníci během celého víkendu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že jednání byla dlouhá a tvrdá, popřel, že by Piráti zakazovali kroužkovat kandidáty a vysvětlil, proč se rozhodl být lídrem zrovna v Ústeckém kraji a cílit na hlasy SDP a ANO. Hovořil i o tom, kdy budou znát voliči jména pirátských kandidátů na ministry.

reklama

O víkendu vás čeká on-line jednání celostátního fóra a zároveň finální hlasování o koaliční spolupráci se STAN. Ti už ji 92 procenty schválili.
Z tohohle výsledku mám radost. Postoj celostátního výboru STAN pro koalici představuje velice silný mandát a vůli spolupracovat, čehož si velice vážím. U nás hlasování začíná v pátek a bude trvat až do pondělí. Nicméně v rámci fóra je zařazen i bod, kde se tím budeme zabývat. Téma se prakticky probírá už sedmý měsíc.

Když jsem se dívala na názory na fóru, hodně se od počátku proměnily a zdá se, že většina členů s koalicí souhlasí. Věříte tedy, že Piráti koaliční smlouvu schválí?
Musím říct, že smlouva je vyjednaná férově a respektuje požadavky obou stran, a i když jednání bylo místy tvrdé, vzhledem k těm sedmi měsícům i naší spolupráci ve Sněmovně jsou podmínky dobré a věřím, že členská základna naši práci ohodnotí.

Máte pocit, že jste přesvědčil všechny Piráty, abyste do té spolupráce šli?
Neděláme kampaňové masírky, ani na občany, ani na členy. Je tak zcela legitimní, že jsou lidé, kteří se spoluprací nesouhlasili předtím a nesouhlasí s ní ani teď, ale my ty věci diskutujeme a chápu argumenty. Udělali jsme ale vše pro to, aby byly všechny otázky vypořádány.

V rámci koaliční smlouvy píšete, že by kandidáti neměli nabádat voliče k tomu, aby je speciálně kroužkovali. Jak tomu chcete zabránit?
Žádný zákaz kroužkování, jak psala některá média, samozřejmě není. Je to standardní koaliční smlouva, která má klauzuli, že žádné strany nepovedou pro své členy kroužkovací kampaň. To není nic o tom, zda lidé budou, nebo nebudou kroužkovat. Piráti nezakazují občanům kroužkovat. Museli jsme se domluvit, aby byly splněny podmínky výhodnosti na kandidátkách na základě zájmu a síly stran v jednotlivých krajích. Samozřejmě že pokud by případná kroužkovací kampaň proběhla, bylo by to nežádoucí.

Co když se to stane, aniž by kandidát občany přesvědčoval? Budete v té chvíli výsledek respektovat?
Ano, je to tak. To, že nějaký kandidát získá preferenční hlasy, je běžné a správné. Od toho je tak systém nastavený. Dostávají je třeba významné osoby strany nebo nestraníci. Domluvili jsme se, že silné kandidáty budou strany nominovat na volitelná místa kandidátek. Snažili jsme se skákání ošetřit i dohodou a myslím si, že je správné, že chceme ukázat ty nejlepší a nejsilnější lidi v čele kandidátek.

Jak je to například s hejtmanem STAN v Libereckém kraji Martinem Půtou?
Nebude zřejmě kandidovat, byl s ním na podzim obnoven soud, a pokud by probíhal, nevrhalo by to na koaliční kandidátku dobré světlo. Pan Půta to řekl, tak věřím, že to tak je.

Vy budete lídrem v Ústeckém kraji, je to tak? Proč zrovna tam?
Celostátní lídr jde často přirozeně do Středočeského kraje, posledně jsem odtud kandidátku vedl. Je tam ale silný STAN, kde bude Vít Rakušan. A i naše případná koaliční kandidátka má dva lídry a kandidátem koalice na premiéra je Bartoš. Chápeme to jako partnerství. K Ústeckému kraji mám poměrně silný vztah, jsem ze severu, z Jablonce, což je kousek. I v Ústí byla kolébka Pirátů a byly tam první celostátní pirátské akce. Je to region, kde se ve své nahotě obnažuje celá řada problémů, které jsou i celostátními problémy. Důvod je i pragmatický, neboť v minulých volbách tu výrazný úspěch mělo hnutí ANO. Dokonce tu získalo nestandardní počet mandátů a myslím, že to moje kandidatura pozvedne a mohli bychom mít klidně pět a více mandátů, pokud se nám podaří dobrá kampaň.

Druhou věcí je, že volební komise rozhodla, že hlasy Čechů ze zahraničí budou připočítávány v Ústeckém kraji, což jsme nevěděli, ale potěšilo mě to.

Budete se ale prát o hlasy stran jako SPD nebo KSČM?
S nikým se neperu. Ale v krajské kampani, když jsem se bavil s lidmi, kteří byli dřívějšími voliči třeba Úsvitu a volili pak SPD, říkali mi, že teď volí Piráty, protože jim strany lhaly. Nerozlišuji lidi podle toho, koho volí, ale prezentuji náš program. Nevidím to jako nepřátelský region. I ta faktická chudoba regionu se podle mě může odrážet ve vnímání lidí o nespravedlnosti světa a někteří politici to zneužívají. I v tom pro ně může být moje kandidatura tam přínosem.

V únoru by mělo být jasno o tom, kteří lidé jsou na pozice ministrů zvažováni.

Už máte jasno v tom, jací budou kandidáti na ministerské posty? Naposledy jste mi říkal, že by to mělo být v lednu.
Teď vedu diskusi s resortními týmy, které mají představit své kandidáty. Z nich vyjdou jeden až tři lidé, a to jsou nominace nejen na ministra, ale třeba i politického náměstka. Musí se to ještě probrat na předsednictvu, budeme o tom debatovat po 25. lednu a celý proces bude spíše na přelomu ledna a února. Lidé se normálně představí na fóru, členové o tom pak budou hlasovat a vznikne náš tým, který poté obohatí STAN tým, pokud naši členové spolupráci o víkendu schválí.

Takže od února by voliči měli mít jasno o tom, jací lidé by za vás usedli do ministerských křesel?
Ano, měli by mít jasno o tom, kteří lidé jsou na pozici zvažováni.

Když se podívám na některé konkrétní věci v programu... Proč prosazujete jen zrušení 3. a 4. vlny EET, když celé volební období EET hlasitě kritizujete?
Není to program, ale 105 programových priorit. Program pro volby bude výsledkem kombinace našich resortních týmů a odborných komisí STAN. Proti EET jsme vystupovali od samého počátku, ale na druhou stranu, když si vezmete velké supermarkety nebo nadnárodní společnosti, které dělají v obchodu, nevidím důvod, proč by nemohly být, je-li to už zavedeno, tržby evidovány. Měli jsme vždy problém s tím, aby EET platila pro malé soukromníky, pro lidi, pro které je to velká zátěž, a pracovali jsme i s principem dobrovolnosti. U velkých firem si ani nemyslím, že by jim to vadilo. Naopak bych se ptal, zda by se ČR nevystavila možnému soudu ve chvíli, kdy by těmto firmám vznikly velké pořizovací náklady a najedou by ta povinnost nebyla vůbec.

Zrušení EET není reálné.

Není to trochu otočka vašeho postoje?
Ne, jsme naprosto konzistentní. Byli jsme proti EET v době nástupu. V momentě, kdy to bylo schválené, ten zákon platí.

Dodnes si pamatuji vtip Mikuláše Ferjenčíka, že by Piráti chtěli odložit EET do 100. narozenin Andreje Babiše, které by oslavil v roce 2054. Ale to bylo přeci celé EET.
Protože EET nemá faktický přínos.

Tak proto se ptám, proč ho nechcete zrušit celé?
Chtěli jsme ho hlavně bonifikovat. Zrušení, že to od zítřka neplatí, podle mě prostě není reálné v žádném světě. Dá se to pozastavit, ale dohoda je zatím takováto, že se budeme soustředit na plánovanou 3. a 4. vlnu a tu nenecháme zavést. Celý koncept EET budeme ještě diskutovat.

V programu máte třeba i pět procent HDP na školství, ale nikoliv dvě procenta HDP na obranu, k čemuž se Česko zavázalo, že to do roku 2024 splní.
Potřebujeme, aby armádní zakázky byly strukturované a víceleté. Mě zajímá, v jaké struktuře budou náklady použité. Za dvě procenta HDP si můžete koupit nesmyslný počet letadel, které Česko nepotřebuje. Toho čísla máte dosahovat, ale jasným plánováním – a tady se hraje o celkovou výši armádního rozpočtu, ne o to, na co bude.

Tagy:
rozhovor STAN Piráti Ivan Bartoš Česká pirátská strana volby 2021 pirátské fórum

Hlavní zprávy

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sen každého motoristického šílence. Luxusní vila nabízí svůj polygon a garáž plnou strojů

Po celém světě dnes lze nalézt nejrůznější a nejbláznivější zařízení, v nichž lze trávit volný čas. Když má člověk peníze, může si pronajmout úplně všechno, od ledového království přes luxusní jachtu až po podmořské apartmá. Pokud je ale motoristický šílenec, pak rozhodně sáhne po překrásné vile v americkém státě Missouri, která je stavěná až pro 16 hostů a má úplně všechno, co by si zarytý „petrolhead“ mohl jen přát. Třeba i vlastní polygon.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama