reklama

Bartoš: Kroužkování nikomu nezakazujeme. Adepty na ministry zveřejníme brzy

Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš bude tento víkend na celostátním fóru obhajovat koaliční smlouvu se STAN. O jejím schválení hlasují straníci během celého víkendu. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že jednání byla dlouhá a tvrdá, popřel, že by Piráti zakazovali kroužkovat kandidáty a vysvětlil, proč se rozhodl být lídrem zrovna v Ústeckém kraji a cílit na hlasy SDP a ANO. Hovořil i o tom, kdy budou znát voliči jména pirátských kandidátů na ministry.

reklama

O víkendu vás čeká on-line jednání celostátního fóra a zároveň finální hlasování o koaliční spolupráci se STAN. Ti už ji 92 procenty schválili.
Z tohohle výsledku mám radost. Postoj celostátního výboru STAN pro koalici představuje velice silný mandát a vůli spolupracovat, čehož si velice vážím. U nás hlasování začíná v pátek a bude trvat až do pondělí. Nicméně v rámci fóra je zařazen i bod, kde se tím budeme zabývat. Téma se prakticky probírá už sedmý měsíc.

Když jsem se dívala na názory na fóru, hodně se od počátku proměnily a zdá se, že většina členů s koalicí souhlasí. Věříte tedy, že Piráti koaliční smlouvu schválí?
Musím říct, že smlouva je vyjednaná férově a respektuje požadavky obou stran, a i když jednání bylo místy tvrdé, vzhledem k těm sedmi měsícům i naší spolupráci ve Sněmovně jsou podmínky dobré a věřím, že členská základna naši práci ohodnotí.

K tématu

Máte pocit, že jste přesvědčil všechny Piráty, abyste do té spolupráce šli?
Neděláme kampaňové masírky, ani na občany, ani na členy. Je tak zcela legitimní, že jsou lidé, kteří se spoluprací nesouhlasili předtím a nesouhlasí s ní ani teď, ale my ty věci diskutujeme a chápu argumenty. Udělali jsme ale vše pro to, aby byly všechny otázky vypořádány.

V rámci koaliční smlouvy píšete, že by kandidáti neměli nabádat voliče k tomu, aby je speciálně kroužkovali. Jak tomu chcete zabránit?
Žádný zákaz kroužkování, jak psala některá média, samozřejmě není. Je to standardní koaliční smlouva, která má klauzuli, že žádné strany nepovedou pro své členy kroužkovací kampaň. To není nic o tom, zda lidé budou, nebo nebudou kroužkovat. Piráti nezakazují občanům kroužkovat. Museli jsme se domluvit, aby byly splněny podmínky výhodnosti na kandidátkách na základě zájmu a síly stran v jednotlivých krajích. Samozřejmě že pokud by případná kroužkovací kampaň proběhla, bylo by to nežádoucí.

Piráti a STAN
Piráti a STAN

Co když se to stane, aniž by kandidát občany přesvědčoval? Budete v té chvíli výsledek respektovat?
Ano, je to tak. To, že nějaký kandidát získá preferenční hlasy, je běžné a správné. Od toho je tak systém nastavený. Dostávají je třeba významné osoby strany nebo nestraníci. Domluvili jsme se, že silné kandidáty budou strany nominovat na volitelná místa kandidátek. Snažili jsme se skákání ošetřit i dohodou a myslím si, že je správné, že chceme ukázat ty nejlepší a nejsilnější lidi v čele kandidátek.

Jak je to například s hejtmanem STAN v Libereckém kraji Martinem Půtou?
Nebude zřejmě kandidovat, byl s ním na podzim obnoven soud, a pokud by probíhal, nevrhalo by to na koaliční kandidátku dobré světlo. Pan Půta to řekl, tak věřím, že to tak je.

K tématu

Vy budete lídrem v Ústeckém kraji, je to tak? Proč zrovna tam?
Celostátní lídr jde často přirozeně do Středočeského kraje, posledně jsem odtud kandidátku vedl. Je tam ale silný STAN, kde bude Vít Rakušan. A i naše případná koaliční kandidátka má dva lídry a kandidátem koalice na premiéra je Bartoš. Chápeme to jako partnerství. K Ústeckému kraji mám poměrně silný vztah, jsem ze severu, z Jablonce, což je kousek. I v Ústí byla kolébka Pirátů a byly tam první celostátní pirátské akce. Je to region, kde se ve své nahotě obnažuje celá řada problémů, které jsou i celostátními problémy. Důvod je i pragmatický, neboť v minulých volbách tu výrazný úspěch mělo hnutí ANO. Dokonce tu získalo nestandardní počet mandátů a myslím, že to moje kandidatura pozvedne a mohli bychom mít klidně pět a více mandátů, pokud se nám podaří dobrá kampaň.

Druhou věcí je, že volební komise rozhodla, že hlasy Čechů ze zahraničí budou připočítávány v Ústeckém kraji, což jsme nevěděli, ale potěšilo mě to.

Budete se ale prát o hlasy stran jako SPD nebo KSČM?
S nikým se neperu. Ale v krajské kampani, když jsem se bavil s lidmi, kteří byli dřívějšími voliči třeba Úsvitu a volili pak SPD, říkali mi, že teď volí Piráty, protože jim strany lhaly. Nerozlišuji lidi podle toho, koho volí, ale prezentuji náš program. Nevidím to jako nepřátelský region. I ta faktická chudoba regionu se podle mě může odrážet ve vnímání lidí o nespravedlnosti světa a někteří politici to zneužívají. I v tom pro ně může být moje kandidatura tam přínosem.

V únoru by mělo být jasno o tom, kteří lidé jsou na pozice ministrů zvažováni.

Už máte jasno v tom, jací budou kandidáti na ministerské posty? Naposledy jste mi říkal, že by to mělo být v lednu.
Teď vedu diskusi s resortními týmy, které mají představit své kandidáty. Z nich vyjdou jeden až tři lidé, a to jsou nominace nejen na ministra, ale třeba i politického náměstka. Musí se to ještě probrat na předsednictvu, budeme o tom debatovat po 25. lednu a celý proces bude spíše na přelomu ledna a února. Lidé se normálně představí na fóru, členové o tom pak budou hlasovat a vznikne náš tým, který poté obohatí STAN tým, pokud naši členové spolupráci o víkendu schválí.

Takže od února by voliči měli mít jasno o tom, jací lidé by za vás usedli do ministerských křesel?
Ano, měli by mít jasno o tom, kteří lidé jsou na pozici zvažováni.

Když se podívám na některé konkrétní věci v programu... Proč prosazujete jen zrušení 3. a 4. vlny EET, když celé volební období EET hlasitě kritizujete?
Není to program, ale 105 programových priorit. Program pro volby bude výsledkem kombinace našich resortních týmů a odborných komisí STAN. Proti EET jsme vystupovali od samého počátku, ale na druhou stranu, když si vezmete velké supermarkety nebo nadnárodní společnosti, které dělají v obchodu, nevidím důvod, proč by nemohly být, je-li to už zavedeno, tržby evidovány. Měli jsme vždy problém s tím, aby EET platila pro malé soukromníky, pro lidi, pro které je to velká zátěž, a pracovali jsme i s principem dobrovolnosti. U velkých firem si ani nemyslím, že by jim to vadilo. Naopak bych se ptal, zda by se ČR nevystavila možnému soudu ve chvíli, kdy by těmto firmám vznikly velké pořizovací náklady a najedou by ta povinnost nebyla vůbec.

Zrušení EET není reálné.

Není to trochu otočka vašeho postoje?
Ne, jsme naprosto konzistentní. Byli jsme proti EET v době nástupu. V momentě, kdy to bylo schválené, ten zákon platí.

Dodnes si pamatuji vtip Mikuláše Ferjenčíka, že by Piráti chtěli odložit EET do 100. narozenin Andreje Babiše, které by oslavil v roce 2054. Ale to bylo přeci celé EET.
Protože EET nemá faktický přínos.

Tak proto se ptám, proč ho nechcete zrušit celé?
Chtěli jsme ho hlavně bonifikovat. Zrušení, že to od zítřka neplatí, podle mě prostě není reálné v žádném světě. Dá se to pozastavit, ale dohoda je zatím takováto, že se budeme soustředit na plánovanou 3. a 4. vlnu a tu nenecháme zavést. Celý koncept EET budeme ještě diskutovat.

V programu máte třeba i pět procent HDP na školství, ale nikoliv dvě procenta HDP na obranu, k čemuž se Česko zavázalo, že to do roku 2024 splní.
Potřebujeme, aby armádní zakázky byly strukturované a víceleté. Mě zajímá, v jaké struktuře budou náklady použité. Za dvě procenta HDP si můžete koupit nesmyslný počet letadel, které Česko nepotřebuje. Toho čísla máte dosahovat, ale jasným plánováním – a tady se hraje o celkovou výši armádního rozpočtu, ne o to, na co bude.

K tématu

Tagy: rozhovor STAN Piráti Ivan Bartoš Česká pirátská strana volby 2021 pirátské fórum
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Do práce jen s negativním výsledkem. Slovensko čeká další plošné testování

Slovenská vláda prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz vycházení o dva týdny, tedy do 7. února. Nařízení obsahuje několik výjimek. Země bude také podobně jako loni na podzim znovu plošně testovat obyvatele na koronavirus. Bez negativního výsledku testu lidé od 27. ledna nebudou moci v zemi například chodit do práce. Novinářům to po nedělním jednání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Kolik vakcín přijde příští týden, Babiš neví. Očkování druhé dávky chce odložit
Navalnyj se s chotí vrátil do Moskvy. Hned po příletu ho na letišti zatkli
Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky
reklama
reklama
Jsme v pandemické válce. Začněte pracovat a přestaňte kritizovat, tepe Havlíček opozici

Partie

Domácí zpravodajství

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Další články
reklama
reklama