Piráti dlouhodobě tlačí na rovnoprávnost žen a mužů na trhu práce. V čele kandidátek do sněmovních voleb, které s hnutím STAN představili v úterý, je ale jen jediná žena – poslankyně Olga Richterová. „Mrzí mě to,“ komentoval pro CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš.
Rovnoprávnost mužů a žen je pro Piráty stěžejní. Mezi 14 lídry kandidátek je ale pouze jediná žena – současná poslankyně a místopředsedkyně strany Olga Richterová.
„Mě to mrzí. Lídrů máme skutečně v tuto chvíli vzešlých 13 a jedinou ženu na top pozici. Je to výsledek primárních voleb. Ale není to tak, že by ženy nemohly tyto pozice vykonávat a být na ně voleny,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Bartoš.
Zastoupení žen na kandidátkách je podle něj velkou hodnotou, ale Piráti nechtějí jít přes povinné kvóty, které v minulosti měla například ČSSD. „Jak Piráti, tak Starostové měli silné lídryně v krajských volbách. Takže spousta žen-pirátek i od STAN sedí v jednotlivých krajských zastupitelstvech. Doufám, že nám krajské a komunální volby nestáhnou ty nejaktivnější političky,“ dodal Bartoš.
Podobně chabé zastoupení žen vysvětloval i šéf STAN Vít Rakušan. „Nejsme uskupením, které by aplikovalo kvóty. Řadu úspěšných političek máme v regionech, například hejtmanku Petru Peckovou,“ jmenoval Rakušan.
„Byl bych sice radši, kdyby bylo více lídryň, ale celkové zastoupení žen nízké není. Na dalších místech na kandidátkách máme výrazné ženy, například na středočeské kandidátce je dvojkou za Piráty Klára Kocmanová, na sedmé pozici je poslankyně Věra Kovářová,“ řekl CNN Prima NEWS šéf Starostů.
Chlapi sobě! Nevím jak si pánové představují budoucnost, ale na fotce vidím spíš obrázek hluboké minulosti 😉 https://t.co/U07jcYMito
— Jana Maláčová (@JMalacova) May 18, 2021
Adeptka na ministerstvo práce a sociálních věcí
Piráti ve Sněmovně prosazují například ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Podporují také návrh Evropské komise, podle které by firmy v budoucnu musely svým zaměstnancům na požádání sdělit, kolik berou jejich kolegové. Pokud by muži brali za stejnou práci neodůvodněně více než ženy, zaměstnavatel by to musel napravit, jinak by hrozila pokuta.
Olga Richterová je zároveň první místopředsedkyní strany a adeptkou na ministryni práce a sociálních věcí za Piráty. Richterová je sestrou pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka, oba jsou poslanci.
Ač je Richterová původně překladatelkou z angličtiny a němčiny, v politice se věnuje hlavně sociálním tématům. Je místopředsedkyní výboru pro sociální politiku. Prosazuje například transformaci velkých kojeneckých ústavů na menší a přívětivější a podporuje lepší podmínky pěstounů starajících se o osiřelé děti. Richterová také navrhuje, aby se rodičovský příspěvek valorizoval podobně jako u důchodů, ale v měsíčních intervalech.
Kritika za tweet o Kellnerovi
Richterová na sebe nedávno upozornila, když poukázala na to, jak se politici a političky setkávají s nenávistnými zprávami. V březnu se rozplakala u soudu při projednávání žaloby na občanskou aktivistku Nelu Liskovou, která v roce 2019 opakovaně sdílela na sociální síti smyšlený výrok pirátky týkající se volných bytů pro migranty. Richterová řekla, že jí potom chodily výhrůžky smrtí a že tolik nenávisti ještě nezažila.
Do Richterové si tehdy kvůli tomu rýpnul někdejší šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Mně je Olgy Richterové líto a upřímně jí přeji zadostiučinění. Vím, co prožívala. Rád jí někdy povím, jaká nenávist zasáhla mě i mé blízké na základě volebního vězeňského autobusu Pirátské strany Pusťte nás na ně!“ napsal Kalousek, který byl na autobuse vyobrazen.
Richterová nedávno sklidila kritiku za tweet o zesnulém Petru Kellnerovi. „Další připomenutí, že peníze nejsou vším. Mnohdy je to naopak,“ napsala na Twitter. Později svůj příspěvek smazala a omluvila se za něj.