Až 80 tisíc občanů v Česku se podle Pirátů nachází v závažné bytové nouzi a stát by jim měl se situací pomoci. Podle jejich kandidáta na ministra pro místní rozvoj a současného pražského radního Adama Zábranského je problém třeba řešit vytvořením sociálních bytů a ukončením bezdomovectví. K tomu je dokonce připraven zhotovit celostátní strategii.
„Zatímco závažnou bytovou nouzi je potřeba řešit stanovením jasných povinností a kompetencí obcí v oblasti sociálního bydlení a ukončování bezdomovectví (a to včetně dostatečného financování ze strany státu), obecnou dostupnost bydlení lze částečně řešit skrze odlehčení administrativní zátěže spojené s povolovacími procesy při výstavbě, ač je potřeba uvažovat i nad dalšími nástroji,“ uvádí ve svém kandidátském profilu na ministra Zábranský.
Sám se v hlavním městě aktivně problematice sociálního bydlení a bezdomovectví věnuje. Agendu by ale rád přenesl i na celostátní úroveň. Problém má podle něj dvě roviny.
První je obecně bytová nouze desítek tisíc spoluobčanů. Tu chce řešil srze zákon o podpoře sociálního bydlení, v jehož rámci by obce dostaly více prostorů.
Každá obec musí mít poradnu
„Stát musí obcím poskytovat stabilní financování na výstavby bytů, sociální práce, základní poradenství. Problém spousty z lidí ve složitých podmínkách se dá vyřešit jen tím, že se jim poradí, aby si požádali o příspěvek na bydlení nebo navážou spolupráci s dluhovou poradnou,“ vysvětluje pro CNN Prima NEWS sedmadvacetiletý Pirát.
Každá obec by podle něj měla mít možnost poskytovat základní poradenství ve chvíli, kdy to bude třeba. Zároveň by se měl více zpružnit Státní fond rozvoje bydlení, který sice obcím nabízí peníze, ale programy jsou tak složité, administrativně náročné a podmínky těžko splnitelné, že si jen málokterá obec skutečně o peníze na stavbu sociálních bytů skutečně žádá.
„Státní fond by se měl zeptat obcí, proč si o peníze nežádají, a programy podle toho upravit, aby to bylo pro ně jednodušší a byl o to zájem,“ doplňuje pražský radní.
Není podle něj cestou něco takové obcím nařídit, ale dát jim peníze a pravomoci na to, aby mohly být samy aktivní. „Určitě bych nešel přes povinnost. Myslím, že když bude podpora ze strany státu, tak to budou chtít obce čím dál tím víc řešit. V tom dnešním systému ochota je, ale je to pro ně rizikové a nákladné,“ dodává Zábranský.
Bezdomovectví? Začněme u dětí
Otázku samotného bezdomovectví je pak podle něj třeba řešit napříč resorty společně s ministerstvem práce a sociálních věcí.
„Nejlepší by bylo začít postupně a vzít si cílové skupiny a jít po nich. Je pro mě zcela zásadní, aby rodiny s dětmi nevyrůstaly v absolutně nevyhovujících podmínkách. Tam bych třeba začal. Děti se poté často neumí začlenit do společnosti, mají problémy ve školách a má to velký dopad na budoucnost – jejich i státu,“ líčí pro CNN Prima NEWS pirátský kandidát na ministra.
Cestou z bytové krize jsou vyšší daně
Téma bydlení a jeho dostupnost se v Česku skloňuje už několik let. Nejenže chybí sociální byty, ale byty se nedostávají ani rodinám, které by si je chtěly koupit. Jejich cena totiž šplhá do astronomických výšek, a tak si je nemohou dovolit. To pak v důsledku znamená, že na byt či pozemek nedosáhne ani mladá rodina, jejíž členové pracují.
I to je podle Zábranského třeba řešit. Jedna z cest, jak zvýšit dostupnost bydlení pro běžné občany, by prý mohlo být zvýšení stávajících či zavedení nových daní z nemovitosti.
Politik si myslí, že je to jedna z nejefektivnějších cest, nemuselo by přitom dojít ke komplexním daňovým změnám. Zároveň je podle něj třeba řešit dlouhé povolovací procesy u stavebního řízení i digitalizaci celého procesu.