Piráti „grilují“ nového šéfa Hřiba. Jsi nevolitelný, děláš z nás TOP 09, zní z části strany

Zdeněk Hřib na sjezdu Pirátů, 9. 11. 2024

Novým předsedou Pirátů se stal Zdeněk Hřib

Jen pár minut poté, co byl zvolen předsedou Pirátů, musí Zdeněk Hřib odpovídat na ostré dotazy některých odpůrců z vlastní strany. Ti jsou očividně nespokojeni s jeho vizí, pomocí níž chce reformovat a posílit Piráty. Během celostátního fóra v Praze Hřib mimo jiné čelil i nařčením, že likviduje vnitrostranickou demokracii i že z Pirátů dělá novou TOP 09.

„Likviduješ vnitřní demokracii, děláš z nás novou Topku. Jsi pro mě absolutně nevolitelný,“ vyslechl si Hřib od jednoho ze členů strany, kterého několik dalších Pirátů podpořilo potleskem. Další představitelé pražského politika viní z vnitrostranické propagandy či manipulace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Piráti vsadili na nejtěžší váhovou kategorii. Bartoše ve vedení strany nahradí Hřib

Předmětem kritiky se stal obsah balíku reforem známý pod označením „Nová pirátská vlna“. Změna stranických stanov prošla těsnou většinou. Jako velmi třaskavá se pro část členské základny jeví změna, která by zvolenému lídrovi dávala možnost předložit vlastní návrh čela kandidátky.

Bartoš chtěl digitalizaci „upirátit“ a nebavil se s námi. Měl přiznat, že to podělal, říká Kasl

Snaha provést digitalizaci stavebního řízení levně byla sympatická, přesto se vůbec nepovedla. Tak hodnotí pirátské fiasko předseda České komory architektů a někdejší pražský primátor Jan Kasl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Podle něj by bylo možné nový systém spustit dříve než v roce 2028. Přesto se však, jak říká, jedná o optimistický scénář.

Takový návrh by mu muselo schválit alespoň 60 procent Pirátů z daného kraje. „Můžeme tak dostat na kandidátku renomované osoby zvenčí,“ zmínil Hřib. Na nařčení, že nabourává vnitrostranickou demokracii, reagoval následovně: „Pravomoc něco navrhnout není omezení demokracie.“

Novou pirátskou vlnu kromě Hřiba veřejně podpořili například místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová, zastupitelka Telče Hana Hajnová, zakladatel neziskové organizace Hlídač státu Michal Bláha a částečně i třeba exposlanec Mikuláš Ferjenčík, který by šel v reformách ještě dál.

Bartoš předal kormidlo

„Došel nám čas, musíme se změnit právě teď, jinak jsme v podstatě skončili. Bez provedení Nové pirátské vlny jsme odsouzeni ke třem procentům bezvýznamnosti. Je třeba, abychom vyslali voličům jasný signál, že jsme schopni sebereflexe i po třech projetých volbách,“ řekl Hřib otevřeně.

Ve druhém kole předsednické volby porazil někdejšího senátora Lukáše Wagenknechta v poměru hlasů 454 ku 401. Náměstek pražského primátora chce mimo jiné Piráty „vycentrovat“, tedy posunout zleva více do liberálního středu.

Tisková konference nového vedení Pirátů:

Celé vedení Pirátů v čele s Ivanem Bartošem, které si členové zvolili letos v lednu, rezignovalo na své funkce po katastrofickém výsledku v zářijových krajských a senátních volbách, kdy nebyl zvolen ani jeden z pirátských kandidátů do Senátu a v krajích strana obhájila pouze tři zastupitelské mandáty z 99.

Bartoš v sobotu vyjádřil Hřibovi jednoznačnou podporu. Zároveň hovořil o symbolickém předání pirátského kormidla. „Naše země nepotřebuje zbabělce, ale politiky, co neuhnou. A takoví Piráti jsou. Strana, která lidem nenařizuje, jak mají žít. Věřím, že opět vyrazíme na úspěšnou plavbu českou politikou,“ uvedl.

Tagy:
politika Zdeněk Hřib Piráti předseda Česká pirátská strana Celostátní fórum