Piráti vsadili na nejtěžší váhovou kategorii. Bartoše ve vedení strany nahradí Hřib

Zdeněk Hřib na sjezdu Pirátů, 9. 11. 2024

Novým předsedou Pirátů se stal Zdeněk Hřib

Piráti si na Celostátním fóru zvolili nového šéfa, je jím Zdeněk Hřib. Ve funkci vystřídá Ivana Bartoše, který stranu vedl mezi roky 2009 až 2014 a poté opět v letech 2016 až 2024. Na post předsedy rezignoval po neúspěchu v podzimních krajských a senátních volbách. Hřib ve druhém kole porazil někdejšího senátora Lukáše Wagenknechta. Náměstek pražského primátora chce Piráty „vycentrovat“, tedy posunout zleva více do liberálního středu.

O post předsedy Pirátů se na Celostátním fóru strany původně ucházelo šest kandidátů. Senátorka Adéla Šípová a bývalý ostravský radní David Witosz se však v průběhu vzdali své kandidatury, přičemž oba vyzvali k volbě Wagenknechta. Ten ale přesto nakonec ve volbě neuspěl.

ČTĚTE TAKÉ: Rozplizli jsme se, jak proboha chceme vést zemi? Ferjenčík přinesl recept na záchranu Pirátů

Hřib do druhého kola postoupil s 511 hlasy, Wagenknechta podpořilo 494 členů. Ve druhém kole Hřib obdržel 454 hlasů, zatímco Wagenknecht 401.

Michálek: Lidé vnímali Piráty jako slabé. ODS ve vládě diktuje lidovcům, topce i STAN

Všechny důležité věci ve vládě diktuje ostatním stranám ODS. Tak popisuje chod kabinetu Jakub Michálek – předseda poslaneckého klubu Pirátů, kteří před měsícem z vlády Petra Fialy odešli. Michálek si zároveň stojí za tím, že v ODS jsou kmotři. Pro CNN Prima NEWS také řekl, proč podle něj jeho strana v posledních volbách a průzkumech tolik ztrácí.

Nový předseda poděkoval členům, kteří jej ve volbě podpořili, a také svému předchůdci Ivanu Bartošovi. Hřib chce nyní posunout Piráty ideologicky zleva více do středu: „Musíme se ‚vycentrovat‘ tak, abychom byli hlavní politickou silou na liberálním středu a abychom opět získali schopnost zaujmout centrální proud voličů.“

Svou roli ve straně chápe jako pozici krizového manažera, který má Piráty připravit na sněmovní volby 2025. Na otázku novinářů, zda on sám bude usilovat o roli celostátního volebního lídra, Hřib jasně řekl, že takovou ambici nemá.

Bývalý pražský primátor kandidoval na šéfa Pirátů z důvodu, aby prosadil balík vnitrostranických reforem známý pod označením „Nová pirátská vlna“. To se mu podařilo téhož dne. Změna stranických stanov prošla těsnou většinou.

Bartoš předal kormidlo

„Co musíme udělat, není raketové inženýrství, jen trpělivá a poctivá práce. Došel nám čas, musíme se změnit právě teď, jinak jsme v podstatě skončili. Bez provedení Nové pirátské vlny jsme odsouzeni ke třem procentům bezvýznamnosti. Je třeba, abychom vyslali voličům jasný signál, že jsme schopni sebereflexe i po třech projetých volbách,“ řekl Hřib otevřeně.

Bartoš Hřibovi vyjádřil jednoznačnou podporu. Zároveň hovořil o symbolickém předání pirátského kormidla. „Naše země nepotřebuje zbabělce, ale politiky, co neuhnou. A takoví Piráti jsou. Strana, která lidem nenařizuje, jak mají žít. Věřím, že opět vyrazíme na úspěšnou plavbu českou politikou,“ uvedl.

Piráti si později k večeru zvolili také nové místopředsedy. Stali se jimi Martin Šmída, Michal Bláha a Hana Hajnová. Poslední místopředsednický post zůstal vzhledem k nedostatku hlasů zatím neobsazen.

Celé vedení Pirátů v čele s Bartošem, které si členové zvolili letos v lednu, rezignovalo na své funkce po katastrofickém výsledku v zářijových krajských a senátních volbách, kdy nebyl zvolen ani jeden z pirátských kandidátů do Senátu a v krajích strana obhájila pouze tři zastupitelské mandáty z 99.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bartoš chtěl digitalizaci „upirátit“ a nebavil se s námi. Měl přiznat, že to podělal, říká Kasl

Tagy:
politika Zdeněk Hřib Piráti předseda volba Ivan Bartoš Česká pirátská strana Lukáš Wagenknecht Celostátní fórum