Piráty od 15. října po dobu několika týdnů čeká debata o tom, zda vůbec vstoupí do jednání o koalici se Starosty. Přesvědčit se je o tom v analýze bude snažit vedení strany v čele s Ivanem Bartošem, které na středu večer nachystalo uzavřené stranické on-line jednání se všemi členy. Nebude to mít ale vůbec snadné. Už v červenci totiž na stranickém fóru vznikla anketa, do které se zapojila více než čtvrtina straníků a v níž převládá názor do společné koalice nevstupovat. Někteří členové navíc kritizují i to, že středeční on-line jednání bylo jen pro Piráty a ne pro širokou veřejnost.
Republikové předsednictvo v čele s předsedou Ivanem Bartošem ve středu večer představilo analýzu, kterou následně předloží všem členům strany. Ti se budou moci na internetovém stranickém fóru k analýze vyjádřit a říct, zda jsou pro nebo proti zahájení spolupráce.
„Soustředím se především na to, aby se to dobře předložilo a dobře zahájilo jednání, což v pirátském prostředí není vůbec snadné,“ řekl krátce ve středu odpoledne před zahájením jednání předseda strany Ivan Bartoš. Jednání je pouze pro členy strany a veřejnost k němu nemá přístup.
STAN bude jednat o koalici výhradně s Piráty. Mají být rovnocennými partnery
Celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí (STAN) rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně s Piráty o vytvoření koalice dvou rovnoprávných partnerů pro sněmovní volby v roce 2021. Podle předsedy hnutí Víta Rakušana krajské volby ukázaly, že spolupráce politických stran má smysl, pokud funguje programová i lidská symbióza. Podle dřívějších informací by vedení Pirátů mělo do 15. října vypracovat dvě volební varianty, zda příští rok ve sněmovních volbách kandidovat se STAN, nebo samostatně.
A nutno říct, že přesvědčit Piráty o tom, že spolupráce má smysl, opravdu nebude snadné. Ti se totiž od léta vyjadřují v nezávazné anketě na stranickém fóru. Do 14. října se do ní zapojilo 293 Pirátů, což je něco málo přes čtvrtinu celé stranické základny. 55 % z nich se vyjádřilo proti spolupráci a 41 % pro spolupráci.
Nejvíce stranické základě vadí nemožnost prosazení pouze pirátského programu, strach z toho, že budou někteří Piráti ve finále vykroužkováni a přeskočí je lidé od Starostů nebo i pochybná minulost některých lidí z hnutí STAN.
Richterová: Fórum je názor určité bubliny
„Fórum je specifické, určitý typ členů tam téměř nechodí, takže jde o názor určité bubliny sbíraný od července. V poslední době se názory zase vyvíjí,“ vysvětlila 1. místopředsedkyně strany Olga Richterová.
Je pravdou, že o vyhrocené názory není na fóru nouze. Podnět k nezávaznému hlasování dal v létě člen celorepublikového předsednictva Michal Gill. Často se ale do debaty zapojí i výrazné osobnosti strany.
Spíše proti spolupráci se už během léta vyjádřil například europoslanec Mikuláš Peksa, ač jsou mezi Starosty podle něj někteří dobří lidé.
Úspěch ANO je nižší, než Babiš čekal. Piráti pokořili další metu, raduje se Bartoš
Jsme silnou stranou v každém kraji, mám radost, pokořili jsme další metu politiky, prohlásil v sobotu večer po zveřejnění výsledků krajských a senátních voleb lídr Pirátů Ivan Bartoš. Jeho strana se umístila v krajských volbách s 12 procenty na druhém místě za hnutím ANO. V senátních volbách strana tak úspěšná nebyla, do druhého kola prošli pouze dva kandidáti.
„Určitě by bylo fajn, kdyby Piráti se STANem někdy skládali vládu. Pak tu máme tu část, že koaliční kandidátka má koaliční program, tím končí čas k úvahám – pirátský program tvoří naše programové týmy a schvaluje jen celostátní fórum. Máme v programu pár věcí, které nikdo jiný nemá (reformu copyrightu, legalizaci, podporu práv LGBT). Já bych rád, aby tyhle věci říkali naši poslanci nahlas. Nelíbí se mi, že bychom o tyhle věci přišli,“ psal v červenci Peksa.
Hřibův poradce píše o pražské pachuti
Pochybnosti vyjádřil i pražský zastupitel na Praze 6 a poradce primátora Zdeňka Hřiba, Jiří Hoskovec:
„Po zkušenostech z pražské komunální politiky jsem velice zvědav, jakým způsobem lze zbavit pražské sdružení jisté pachuti z pomyšlení na funkčnost tohoto paktu,“ uvedl neurčitě Hoskovec. V Praze Piráti tvoří koalici s Prahou sobě Jana Čižinského a pak právě s koalicí, v níž jsou Starostové, lidovci a TOP 09. Spory jsou nejčastější mezi Piráty a TOP 09, ale i zástupci STAN, jako je například Hana Marvanová.
Se vznikem koalice nesouhlasí ani pirátský náměstek v Brně Tomáš Koláčný. „Naše primárky jsou STANu určitě otevřené, ale v předvolební koalici smysl nevidím,“ uvedl také v létě.
Analýzy, hlasování a pak se uvidí
Vedení strany se zpravidla do těchto individuálních podnětů nezapojuje, jelikož nejde o nic oficiálního. Kritické názory se snažil mírnit předseda poslanců Jakub Michálek, ten sice už od ledna 2020 není členem vedení, ale na tvorbě programu pro parlamentní volby se stále podílí.
„Není podle mě rozumné to rozhodnout od stolu, měli bychom si na to udělat analýzy a pak případně diskutovat na základě konkrétních podmínek v krajích,“ uvedl v létě Michálek.
Právě s takovou analýzou nyní vedení strany přichází. A to poté, co si STAN minulý týden odhlasovali, že o koaliční spolupráci do sněmovních voleb budou jednat exkluzivně právě s Piráty. Straníci by o ní měli debatovat i hlasovat od čtvrtka.