Rozhovor s Robertem Plagou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Prvňáčci se budou testovat až 2. září, ať si nenaruší slavnostní den, uvedl ve středu v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ostatní žáci i studenti by se měli otestovat hned při příchodu 1. září do školy, a to kvalitními antigenními testy. Plošný screening má pak pokračovat 6. a 9. září. Plaga doufá, že v tu dobu bude pandemická situace pod kontrolou.
„Ministerstvo zdravotnictví chce antigenně testovat 1. září. Jsem velmi rád, že se nám podařilo vyjednat výjimku a prvňáčci se mohou testovat až 2. září, aby první školní den, který je krátký a slavnostní, nebyl narušen screeningem,“ uvedl v Novém dni Robert Plaga.
V testování se podle něj má pak pokračovat 6. a 9. září. „Splnili jsme slib a 30. června školy i rodiče tuto informaci mají. Rodilo se to ve velmi složitých porodních bolestech, protože ministerstvo zdravotnictví až tento týden zveřejnilo finální scénář pro školy a školství,“ podotkl ministr s tím, že věří, že v září bude pandemická situace pod kontrolou. „Byť všichni vnímáme, že se objevují nové varianty ve světě, které se šíří ještě rychleji,“ upozornil.
Plošný screening v září má být podle něj proveden kvalitními antigenními testy. „Předpokládám, že půjde o odběr z přední části nosu. Ale podařilo se do materiálu ministerstva školství dostat variantu, že školy mohou testovat i neinvazivními PCR, což jsou testy ze slin. Frekvence je u nich jen dvakrát, nikoliv třikrát,“ vysvětlil Plaga a dodal, že ministerstvo školství bude nadále přispívat na PCR testy 200 korunami.
Školy i učitelé jsou na distanční výuku připraveni
Na případnou další distanční výuku jsou školy podle šéfa resortu připravené. „Minulé léto jsme posílili fond škol o 1,3 miliardy korun, za které školy nakoupily přes 80 tisíc kusů techniky. I díky tomu se snížil počet dětí, které měly problém s připojením z 250 na 50 tisíc,“ uvedl Plaga.
„Zároveň národní pedagogický institut pokračuje ve webinářích a dalších školeních, abychom učitele posunuli dál ve schopnostech využívání distanční formy výuky. Startujeme i pokusné ověřování, abychom našli správnou variantu distanční výuky,“ podotkl ministr. „Věřme, že ji ale nebudou využívat tolik jako doposud.“
Řada toho, co se učí, není potřeba
Plaga uznal, že uplynulý rok byl náročný jak pro děti a jejich rodiče, tak i pro učitele. „Ale všichni ho zvládli. Nejvíc podle mě chyběla praktická výuka na středních a vysokých školách a osobní přítomnost nejmladších dětí,“ zhodnotil na konci školního roku.
Loni na jaře podle něj školy zredukovaly učivo. „Podívaly se do svého školního plánu a redukovaly ho ne na nezbytné minimum, ale na to podstatné. Na jaře 2020 si uvědomily, že se učí řada věcí, které nejsou potřeba,“ upozornil Plaga v Novém dni.
Dodal, že si však myslí, že učitelé zvládli odučit, co měli. Ale ne všechny děti to zvládly. „Proto startujeme nejen letní kempy, ale především od 1. září cílené doučování. Posílíme rozpočty škol, aby děti, které měly problém v distanční výuce, mohly dostat dostatečnou podporu v následujících měsících, ale i letech,“ popsal s tím, že není zastáncem toho, aby děti přes léto „drilovaly“ doma nad učebnicemi. „Letní i příměstské tábory jsou akce, kde se mohou učit zábavnou formou, to bych doporučoval,“ řekl ministr školství.