reklama

Jednorázové nádobí může obsahovat karcinogenní látku. Na které si dát pozor?

  • Téma: Rádce
  • Petra Jaroměřská
  • 3. října 2021 22:36

Na českém trhu lze stále koupit nádobí, které může být jedovaté. Přestože od srpna je zakázáno vyrábět misky nebo hrníčky pro děti z látky zvané melamin, některé e-shopy je stále prodávají. Tato látka totiž může být karcinogenní. Zjišťovali jsme, na co si při nákupu kuchyňského vybavení dát pozor.

reklama

Bambusové nádobí. Měla to být ekologičtější náhražka klasických plastů. Teď je jasné, že může být pro zdraví mnohem nebezpečnější. Od plastového nádobí je přitom k nerozeznání. Aby bambus dobře držel a dal se opakovaně použít, velmi často se do něj přidává pryskyřice obsahující melamin.

„Je to látka velmi nebezpečná, která poškozuje ledviny a v krajním případě může být karcinogenní,“ popsala vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT v Praze Jana Hajšlová. „Je smutnou skutečností, že kdybychom se podívali na internet, tak stále budou některé e-shopy, které ignorují tento zákaz a vy si takový výrobek můžete koupit,“ vysvětlila Hajšlová.

Ne vždy je ale bambusové nádobí nebezpečné. Týká se to v drtivé většině výrobků dovážejících se z Asie. „Stále je bohužel realitou, že na trhu převažují výrobky nekvalitní kvality,“ podotkl obchodní ředitel KitchenStyle.cz Václav Hroch.

Situace se ale zlepšuje. Zavřené restaurace v době pandemie totiž donutily Čechy vařit. A nakupovat nádobí. Kupuje se už i to kvalitnější. Lidé by ale měli dobře promyslet, do čeho investují.

„Měli byste vyhnout takovým těm levným teflonovým povrchům, pánvím, které nemají velkou váhu, takže se dají i ohnout v ruce, prostě pořádně si to nádobí osahat,“ sdělil Pavel Staněk, majitel Potten & Pannen.

A na co si mají dát lidé největší pozor? „Bohužel neplatí ta poučka, že vysoká cena je vždy zárukou kvality,“ dodal mluvčí dTest Jaroslav Švehla. Všechno má ale svá pro i proti. Když je nějaký povrh kvalitní a má výdrž, tak se zase hůř udržuje.

Tagy:
rakovina ekologie látka nádobí plastové nádobí jedno použití melamin bambusové nádobí

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Protest proti změnám svlékáním. Bývalé letušky překvapily turisty v centru Říma

V posledních dnech se v italském letectví odehrály velké změny. Po 75 letech skončily národní aerolinie Alitalia a část této společnosti přešla pod nově vzniklého dopravce ITA Airways. To způsobilo, že řada letušek přišla o zaměstnání. A právě bývalé stevardky vyrazily do centra Říma protestovat tak, že se začaly vysvlékat z uniforem, ve kterých léta brázdily nebe.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama