reklama

Naděje na srovnání platů pro tisíce lidí. Kauza České pošty může být precedent

Případ řidiče České pošty, který dostával menší plat než jeho kolega v Praze, by mohl být významným precedentem. Rozhodnutí Nejvyššího soudu by se teoreticky mohlo dotknout dalších lidí i mimo Českou poštu. Podle zákoníku práce má zaměstnanec nárok na stejné ohodnocení bez ohledu na to, zda pracuje například v Praze, nebo Brně.

reklama

Muž z Olomoucka dostával od České pošty za vykonanou práci řidiče měsíčně asi 18 tisíc, tedy o tři tisíce méně než jeho kolega v Praze. Obrátil se proto s žalobou na zaměstnavatele na soud, který rozhodl, že je v právu.

K tématu

Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu, který potvrdil, že zaměstnanci na stejné pozici by měli brát stejný plat, ať už pracují kdekoliv po republice.

Podle odborníků z advokátní kanceláře Tošovský by navíc muž ani zdaleka nemusel být sám, komu soud přizná finanční náhradu. Rozhodnutí by mohlo být významným příkladem pro další podniky.

„Pokud lidé vykonávají stejnou práci u jednoho zaměstnavatele, měli by podle zákoníku práce dostávat stejný plat, bez ohledu na to, zda pracují v Praze či jiném regionu,“ potvrdil právník Adam Tošovský.

Česká pošta ale podle něj může ještě podat ústavní stížnost a rozhodnutí tak zvrátit. „Teď se bude jednat o tom, jaké odškodnění muž dostane,“ upřesnil reportér CNN Prima NEWS Jakub Říha.

Tagy: Česká pošta plat soud nejvyšší soud Olomoucko Adam Tošovský

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otázek přibývá

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otázek přibývá

Každý den přináší nové zprávy v kauze cesty vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy. Dnes se ukázalo, že jedním z tajných zdrojů novináře Janka Kroupy je pardubický hejtman Martin Netolický. Podle něj chtěl vicepremiér od Ruska získat vakcíny Sputnik V v době, kdy měl informace o zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích. Podivností je ale více. Vyšlo totiž najevo, že brigádníci pracující ve skladu dostali narychlo zprávu, aby den před výbuchem nechodili do práce.

„Věříte Hamáčkovi?“ tázala se Babiše Pekarová. Premiér neodpověděl
Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Další články
reklama
reklama