reklama

Naděje na srovnání platů pro tisíce lidí. Kauza České pošty může být precedent

Případ řidiče České pošty, který dostával menší plat než jeho kolega v Praze, by mohl být významným precedentem. Rozhodnutí Nejvyššího soudu by se teoreticky mohlo dotknout dalších lidí i mimo Českou poštu. Podle zákoníku práce má zaměstnanec nárok na stejné ohodnocení bez ohledu na to, zda pracuje například v Praze, nebo Brně.

reklama

Muž z Olomoucka dostával od České pošty za vykonanou práci řidiče měsíčně asi 18 tisíc, tedy o tři tisíce méně než jeho kolega v Praze. Obrátil se proto s žalobou na zaměstnavatele na soud, který rozhodl, že je v právu.

K tématu

Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu, který potvrdil, že zaměstnanci na stejné pozici by měli brát stejný plat, ať už pracují kdekoliv po republice.

Podle odborníků z advokátní kanceláře Tošovský by navíc muž ani zdaleka nemusel být sám, komu soud přizná finanční náhradu. Rozhodnutí by mohlo být významným příkladem pro další podniky.

„Pokud lidé vykonávají stejnou práci u jednoho zaměstnavatele, měli by podle zákoníku práce dostávat stejný plat, bez ohledu na to, zda pracují v Praze či jiném regionu,“ potvrdil právník Adam Tošovský.

Česká pošta ale podle něj může ještě podat ústavní stížnost a rozhodnutí tak zvrátit. „Teď se bude jednat o tom, jaké odškodnění muž dostane,“ upřesnil reportér CNN Prima NEWS Jakub Říha.

Tagy: Česká pošta plat soud nejvyšší soud Olomoucko Adam Tošovský

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama