Naděje na srovnání platů pro tisíce lidí. Kauza České pošty může být precedent

Firmy se shodují, že preventivními opatřeními chrání zaměstnance, a tím své podnikání.

Případ řidiče České pošty, který dostával menší plat než jeho kolega v Praze, by mohl být významným precedentem. Rozhodnutí Nejvyššího soudu by se teoreticky mohlo dotknout dalších lidí i mimo Českou poštu. Podle zákoníku práce má zaměstnanec nárok na stejné ohodnocení bez ohledu na to, zda pracuje například v Praze, nebo Brně.

Muž z Olomoucka dostával od České pošty za vykonanou práci řidiče měsíčně asi 18 tisíc, tedy o tři tisíce méně než jeho kolega v Praze. Obrátil se proto s žalobou na zaměstnavatele na soud, který rozhodl, že je v právu.

Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu, který potvrdil, že zaměstnanci na stejné pozici by měli brát stejný plat, ať už pracují kdekoliv po republice.

Podle odborníků z advokátní kanceláře Tošovský by navíc muž ani zdaleka nemusel být sám, komu soud přizná finanční náhradu. Rozhodnutí by mohlo být významným příkladem pro další podniky.

„Pokud lidé vykonávají stejnou práci u jednoho zaměstnavatele, měli by podle zákoníku práce dostávat stejný plat, bez ohledu na to, zda pracují v Praze či jiném regionu,“ potvrdil právník Adam Tošovský.

Česká pošta ale podle něj může ještě podat ústavní stížnost a rozhodnutí tak zvrátit. „Teď se bude jednat o tom, jaké odškodnění muž dostane,“ upřesnil reportér CNN Prima NEWS Jakub Říha.

Tagy: