Skutečnost, že řada provozoven neumožňuje platbu kartou, neposkytuje hostům komfort, a tudíž se zintenzivňuje debata, zda povinnost přijímat karty nějakým způsobem nezanést do legislativy, připustil to člen představenstva Hospodářské komory a Asociace malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner. Ekonom Štěpán Křeček však před takovým krokem varuje, jelikož by došlo k omezení podnikatelské svobody.
Experti o možnosti legislativního řešení situace hovoří v době, kdy se mnoho podnikatelů rozhodlo vrátit se k platbám pouze v hotovosti, což se stává také stále výraznějším předmětem politického boje.
ČTĚTE TAKÉ: KOMENÁŘ: Placení hotovostí dělá z Česka skanzen. Pro svět jsme východní Evropou
„Probíhají velmi intenzivní neformální debaty, protože všichni mají oči a uši a vidí, co se děje. Současný stav neposkytuje hostům komfort, neodráží současné nastavení a vývoj. Míří to do nějaké legislativní úpravy, ale velmi rychle to může sklouznout do velmi iracionální politické debaty. Je možné, že se řešení nenajde, ale ty snahy teď určitě budou,“ uvedl Kastner pro CNN Prima NEWS.
Podle něj ani neplatí to, že by k platbě kartou mohl podniky donutit zákazník tím, že se zkrátka rozhodne pro jiný podnik. „Pokud zákazník jede například vodu na Vltavě, tak se sám rozhodnout určitě nemůže,“ vysvětlil.
Máme svobodu podnikání
Ne všichni experti však s tímto názorem souzní. „Obchodníci jsou ze zákona povinni přijímat hotovost. Umožnění dalších způsobů plateb je dobrovolné a obchodníci si sami musí vyhodnotit, jak budou v tomto ohledu postupovat. Nutit je, aby povinně přijímali bezhotovostní způsoby plateb, bych považoval za nešťastné, protože by se tím omezovala podnikatelská svoboda,“ sdělil pro CNN Prima NEWS ekonom Štěpán Křeček.
Poradce premiéra Petra Fialy (ODS) navíc varuje před důsledky takového kroku. „Jednalo by se navíc o první krok na cestě k bezhotovostní ekonomice, která ve svých důsledcích oklešťuje svobodu všech lidí. V tomto případě nesmíme podlehnout nátlaku karetních společností a musíme hotovost bránit, proto bych se přimlouval, aby právo na hotovost bylo přidáno do Ústavy České republiky,“ řekl.
Podobně hovoří také další. „Takový postup by byl potlačením svobody podnikání. Je to vlastně měkčí verze EET, jakási ‚EET soft‘. Z tohoto hlediska s ním nelze souhlasit. Podniky by si měly nadále svobodně volit, jak chtějí platby přijímat. Toto řešení, tedy povinnost přijímat platby kartou, zjevně protlačuje lobby společností provozujících platební karty,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.
Situaci vyřeší trh
Jasnou podporu nemá návrh zatím ani u vládních poslanců. „Osobně jsem zastánce svobody, a tak nechci nikoho nutit dělat věci, které jsou mu proti srsti. Tohle je věc, kterou v drtivé většině vyřeší trh,“ vysvětlil například pro CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Povinnost přijímat platby kartou si neumí představit. „Jako spotřebitel mám raději, když mohu zaplatit kartou, protože to pak vidím na účtu, když si dělám měsíční přehled. Vedle toho nosím i hotovost. Nicméně povinné přijímání karet si nedovedu představit bez toho, aniž by existovala reálná konkurence mezi karetními asociacemi, které si z každé platby strhávají docela velké poplatky. Tyto asociace mají obrovské rozpočty těchto poplatků a tomu také odpovídá množství jejich reklamy v mainstreamu,“ doplnil.
Přesto by si dovedl představit povinnost například v některých konkrétních příkladech. „U stánkařů na veřejných místech, třeba na Staromáku, si dovedu představit, že by takový požadavek město stanovilo. Stejně tak u restaurací. U drobných prodejů ovoce, medu či turistických známek mi to už přijde zbytečné. Podstatná je výše tržeb, a tedy i riziko jejich úniku,“ sdělil.