reklama

Nemít nohy je velký dar, říká úspěšná plavkyně, kterou o končetiny připravil otec bombou

Dopředu říkala, že si chce své premiérové paralympijské hry především užít a o úspěchy jí nejde. Americká plavkyně Haven Shepherdová s velmi mrazivým osudem během akce pod pěti kruhy v Tokiu poskytla rozhovor stanici CNN. Z něj je maximálně patrné, že si ze svého hendikepu – amputovaných dolních končetin – bere jen to pozitivní.

reklama

„Je to velká pocta, jsem na svoji zemi hrdá. Zvlášť po tak těžkém posledním roce. Je to opravdu speciální, protože dřít pro něco je těžké. Ale dřít pro něco, o čem ani nevíte, jestli se uskuteční, je ještě těžší,“ uvedla Shepherdová pro CNN. V Tokiu skončila na 200 metrech motýlku pátá, na 100 metrech stylem prsa se nedostala z rozplaveb do finále.

Ale to ji nijak netrápí. Jen premiérová účast na paralympiádě je pro ni parádní součástí života, který si užívá naplno, ačkoliv 18leté plavkyni narozené ve Vietnamu postavil osud v dětství pořádnou překážku. „Vzhledem k různým okolnostem si rodiče mysleli, že bude nejlepší spáchat rodinnou sebevraždu. Připevnili na sebe dvě bomby, mě drželi. Odhodilo mě to 40 stop (12 metrů) od místa výbuchu a všechno schytaly mé nohy. Myslím si, že je to takový zázrak, že jsem přežila. Stalo se to, když mi bylo 14 měsíců. Když mi bylo 20 měsíců, byla jsem adoptována.“

Domov našla Haven Shepherdová v americké rodině. „Moje současná máma byla vždy opravdu upřímná v tom, co se mi stalo. A rozhodně mi to pomohlo v tom, abych se stala osobou, kterou jsem teď. Myslím na to, co obětovala má biologická máma. Dívám se na její oběť a já dostala tento úžasný život,“ řekla plavkyně. „Jsem tady na paralympiádě. Mělo to tak být, dostala jsem úžasné dětství a jen přemýšlím o tom, jak tento epický příběh změnil život mnoha lidí.“

Mohla bych se urazit, ale je lepší varianta

Ze Shepherdové přímo tryská pozitivní přístup. Při otázce na to, jak se jí daří nevnímat hendikep jako nevýhodu, odpověděla: „Moje sebevědomí vychází z toho, jaký každodenní život jsem si vybrala, a toho, jak pohlížím na svět. Mohla bych se každé ráno probudit a cítit se uražená z toho, že se na mě někdo podíval v obchodě. Že jiný člověk na mě hodil úsměvný pohled, protože jsem parkovala na místě pro invalidy a nohy jsem měla zakryté. Rozhodně si tyto chvíle přebírám a je to o tom, jak se k tomu postavím. Můžu se urazit, protože nic lepšího neumím. Ale také si mohu říct: ‚Wow, zírají na mě, protože mé nohy jsou opravdu skvělé.‘ Obvykle si vyberu tuto variantu, kdy si myslím, že na mě koukají, protože jsem cool.“

Nenaplňuje ji pouze plavání, věnuje se totiž i modelingu, je fitness instruktorkou a zároveň šíří osvětu. Snaží se pomáhat lidem, kteří se potýkají se zdravotním znevýhodněním. „Kvůli tomu dospíváte opravdu rychle, protože si musíte vybrat, jaký pro vás bude život. Budete se cítit tak, že jste v nebezpečí a nikdy neopustíte svůj dům, nechcete, aby se na vás lidé dívali? Nebo chcete, aby svět věděl, že existujeme? Je výjimečné mít možnost učit a vzdělávat lidi, paralympioniky a obecně osoby s postižením. Můj život je naplněn skrze to, že nemám nohy. Takže si myslím, že je to jeden z největších darů, jaké jsem v životě měla a mám,“ uzavřela.

Tagy:
plavání amputace paralympiáda sport paralympijské hry v Tokiu 2021 Haven Shepherdová

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama