reklama

Nemít nohy je velký dar, říká úspěšná plavkyně, kterou o končetiny připravil otec bombou

Dopředu říkala, že si chce své premiérové paralympijské hry především užít a o úspěchy jí nejde. Americká plavkyně Haven Shepherdová s velmi mrazivým osudem během akce pod pěti kruhy v Tokiu poskytla rozhovor stanici CNN. Z něj je maximálně patrné, že si ze svého hendikepu – amputovaných dolních končetin – bere jen to pozitivní.

reklama

„Je to velká pocta, jsem na svoji zemi hrdá. Zvlášť po tak těžkém posledním roce. Je to opravdu speciální, protože dřít pro něco je těžké. Ale dřít pro něco, o čem ani nevíte, jestli se uskuteční, je ještě těžší,“ uvedla Shepherdová pro CNN. V Tokiu skončila na 200 metrech motýlku pátá, na 100 metrech stylem prsa se nedostala z rozplaveb do finále.

Ale to ji nijak netrápí. Jen premiérová účast na paralympiádě je pro ni parádní součástí života, který si užívá naplno, ačkoliv 18leté plavkyni narozené ve Vietnamu postavil osud v dětství pořádnou překážku. „Vzhledem k různým okolnostem si rodiče mysleli, že bude nejlepší spáchat rodinnou sebevraždu. Připevnili na sebe dvě bomby, mě drželi. Odhodilo mě to 40 stop (12 metrů) od místa výbuchu a všechno schytaly mé nohy. Myslím si, že je to takový zázrak, že jsem přežila. Stalo se to, když mi bylo 14 měsíců. Když mi bylo 20 měsíců, byla jsem adoptována.“

Domov našla Haven Shepherdová v americké rodině. „Moje současná máma byla vždy opravdu upřímná v tom, co se mi stalo. A rozhodně mi to pomohlo v tom, abych se stala osobou, kterou jsem teď. Myslím na to, co obětovala má biologická máma. Dívám se na její oběť a já dostala tento úžasný život,“ řekla plavkyně. „Jsem tady na paralympiádě. Mělo to tak být, dostala jsem úžasné dětství a jen přemýšlím o tom, jak tento epický příběh změnil život mnoha lidí.“

Mohla bych se urazit, ale je lepší varianta

Ze Shepherdové přímo tryská pozitivní přístup. Při otázce na to, jak se jí daří nevnímat hendikep jako nevýhodu, odpověděla: „Moje sebevědomí vychází z toho, jaký každodenní život jsem si vybrala, a toho, jak pohlížím na svět. Mohla bych se každé ráno probudit a cítit se uražená z toho, že se na mě někdo podíval v obchodě. Že jiný člověk na mě hodil úsměvný pohled, protože jsem parkovala na místě pro invalidy a nohy jsem měla zakryté. Rozhodně si tyto chvíle přebírám a je to o tom, jak se k tomu postavím. Můžu se urazit, protože nic lepšího neumím. Ale také si mohu říct: ‚Wow, zírají na mě, protože mé nohy jsou opravdu skvělé.‘ Obvykle si vyberu tuto variantu, kdy si myslím, že na mě koukají, protože jsem cool.“

Nenaplňuje ji pouze plavání, věnuje se totiž i modelingu, je fitness instruktorkou a zároveň šíří osvětu. Snaží se pomáhat lidem, kteří se potýkají se zdravotním znevýhodněním. „Kvůli tomu dospíváte opravdu rychle, protože si musíte vybrat, jaký pro vás bude život. Budete se cítit tak, že jste v nebezpečí a nikdy neopustíte svůj dům, nechcete, aby se na vás lidé dívali? Nebo chcete, aby svět věděl, že existujeme? Je výjimečné mít možnost učit a vzdělávat lidi, paralympioniky a obecně osoby s postižením. Můj život je naplněn skrze to, že nemám nohy. Takže si myslím, že je to jeden z největších darů, jaké jsem v životě měla a mám,“ uzavřela.

Tagy:
plavání amputace paralympiáda sport paralympijské hry v Tokiu 2021 Haven Shepherdová

Hlavní zprávy

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama