Cestovní ruch je pravidelně viněn z toho, že dusí historická města, pokrývá světoznámé památky odpadky a ničí místní život v turisticky oblíbených místech po celém světě. Nyní ale došlo ke vznesení poněkud neobvyklého obvinění. Turisté prý stojí za postupným ničením pláží a přírodní rezervace Evropě, na kterých se oddávají milostným hrátkám.
Přírodní rezervace Dunas de Maspalomas na španělském ostrově Gran Canaria je známá svými divokými písečnými dunami a pravidelně se umisťuje na předních místech v žebříčcích zajímavých míst na ostrově. Duny, které jsou od roku 1982 zákonem chráněny, jsou jedním z posledních zbývajících pohyblivých dunových systémů v Evropě a jsou místem odpočinku pro ptáky migrující mezi Afrikou a Evropou. Nyní se však jedná o jiný druh odpočinku. Turisté se na duny vydávají kvůli milostným hrátkám.
Řeku v Indii pokryla jedovatá pěna. Hinduisté v ní přesto provádějí očistnou koupel
Obrovské pěnové skvrny se utvořily v indické řece Jamuna, která se vlévá do Gangy, jež je pro Indy posvátná. Vznikly zřejmě kvůli smíchání průmyslového odpadu a odpadních vod. Pěna je proto toxická, přesto se v ní řada Indů koupe.
Nový článek v časopise Journal of Environmental Management se poprvé zabývá dopadem na životní prostředí v pobřežní rezervaci, která je hojně využívána jako výletní oblast. Výzkumníci inventarizovali 298 „sexuálních míst“ na pláži o celkové rozloze přes dvě čtvereční míle, převážně mezi „křovinatou a hustou vegetací“ a dunami, které se vinou kolem vegetace. Studovali je během května 2018, tedy v období, kdy se konal místní festival Gay Pride.
Ještěrky žerou kondomy
Zjistili, že sex turistů má „přímý dopad“ nejen na nebkhas, tedy druh písčité duny, ale také na osm původních druhů rostlin. Na místech se také shromažďují odpadky. Někteří lidé místo využívají jako veřejné toalety.
Navíc obří ještěrky z Gran Canaria „uhynuly poté, co sežraly kondomy, které po sobě zanechali hledači rozkoše“, napsal Patrick Hesp, jeden z autorů zprávy. „Nevyzýváme k ukončení veřejného sexu, ale chceme, aby si lidé uvědomili, jaké škody mohou napáchat,“ dodal Hesp.
Vědci si všimli, že čím je sexuální místo vzdálenější, tím více je využíváno a tím více odpadků na něm zůstává. Přestože úřady nechávají na některých větších místech pytle na odpadky, byly obvykle plné. Dokonce i ve „vyloučené zóně“ dun, která je zcela nepřístupná veřejnosti, bylo zjištěno 56 sexuálních míst.
Ekosystému neškodí pouze sex
Ostrov Gran Canaria, který hostí až 14 milionů návštěvníků ročně, je turistickou destinací přátelskou k homosexuálům, mezi které patří především návštěvníci z USA, Velké Británie a Německa. Autoři ale zdůrazňují, že za sexem v dunách rozhodně nestojí pouze sexuální menšiny.
Sex má sice vliv na plážový ekosystém, nicméně duny poškozují i ti, kteří se chtějí v tomto terénu projet například na čtyřkolkách.